Informacje
 • Aż trudno uwierzyć: witają huragan szampanem!

  28-08-2012 07:00 Isaac może jeszcze uratować zbiory na środkowym zachodzie USA
  Aż trudno uwierzyć: witają huragan szampanem!

  Niektórzy Amerykanie cieszą się z nadejścia Isaaca

  PAP/EPA

  Aż trudno w to uwierzyć: są ludzie, którzy cieszą się z uderzenia huraganu Isaac w południowo-wschodnie wybrzeże USA. To farmerzy ze środkowego zachodu, zmagający się z największą suszą od pół wieku. Żywioł ma przynieść deszcz i szansę na uratowanie resztek plonów. Ale cieszą się także gapie, szukający mocnych wrażeń: z szampanem w ręku życzą sobie "wesołego huraganu", o czym informują Reporterzy 24.

  Środkowy zachód Stanów Zjednoczonych zmaga się w tym roku z największa suszą od 50 lat. Rolnicy od wielu tygodni spoglądają w niebo, czekając na deszcz. A ten może przynieść burza tropikalna Isaac, która za dwa dni ma uderzyć w północną Florydę i południowe stany: Alabamę, Missisipi i Luizjanę.

  Isaac znajduje się aktualnie we wschodniej cżęści Zatoki Meksykańskiej i prawdopodobnie uderzy w ląd w środę rano już pod postacią huraganu z siłą wiatru dochodzącą di 144 km/h.

  Przyjście Isaaca błogosławieństwem

  Żywioł może przynieść spore zniszczenia w strefie prybrzeżnej, ale już w głębi lądu osłabnie przynosząc masy wilgoci, na które czeka spalona ziemia i pastwiska.

  - Żal nam ludzi, którzy mogą doznać krzywd ze strony huraganu, ale dla nas jego przyjście będzie błogosławieństwem - mówi rolnik z Kansas, Tyler Alpers.

  Susza zdążyła już zniszczyć uprawy kukurydzy, ale niektóre uprawy soi mogą zostać uratowane.

  John Dee, meteorolog z Globalnego Monitoringu Pogody twierdzi, że w środę i czwartek w Luizjanie i Missisipi może spaść od 7 do 12 l/mkw., w Arkansan i Missouri od 2 do 10 l/mkw., a  do soboty i niedzieli w Missouri, Illinois, Indianie and Ohio od 1 do 2 l/mkw.

  - Pomoże to uprawom soi. Jeśli roślina wciąż jest zielona, to deszcz może dopomóc -  mówi Dale Durcholz, ekspert ds. upraw ze stowarzyszenia farmerówz Illinois.

  - Wiatr będzie niebezpieczny, ale tylko na wybrzeżu. Nie powinien zaszkodzić uprawom na środkowym zachodzie. Na pewno przyniesie tak potrzebną wilgoć - dodaje meteorolog.

  "Happy hurricane"

  Isaaca z niecierpliwością wypatrują nie tylko farmerzy, ale też żądni wrażeń mieszkańcy wybrzeża. Dla niektórych żywioł stał się nie lada atrakcją.  Mimo obowiązującego od soboty stanu wyjątkowego, mieszkańcy Key West tłumnie odwiedzali nadbrzeżną promenadę, aby popatrzeć na wdzierające się w głąb lądu fale.

  "Isaac uderza we Florydę, a ludzie się bawią... Wieje silny wiatr, woda uderza i przelewa się przez pomost, co dla mieszkańców Key West stanowi okazję do zabawy. Przychodzą całymi rodzinami, również z małymi dziećmi. Niektórzy trzymają się barierki pomostu i czekają na uderzenie fali. Są i tacy, którzy puszczają fajerwerki, śmieją się, piją piwo i życzą sobie 'happy hurricane", relacjonował @Daniel.

  Burza tropikalna w Zatoce Meksykańskiej jest bardzo niebezpieczna. "Isaac może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia Amerykanów i powodować gigantyczne zniszczenia w stanach leżących wzdłuż Zatoki Meksykańskiej" - taki komunikat wydała w poniedziałek Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego FEMA.

  CZYTAJ WIĘCEJ NA KONTAKT24.TVN.PL

 • Floryda
  Mieszkam na Florydzie. Isaac wlasnie spowodowal powodzie w moim sasiedztwie. Nie jest to nic przyjemnego. Straty i strach sa olbrzymie. Bardzo latwo jest osadzac i krytykowac. Przezylam wiatry w Polsce i w innych krajach, huragany sa potworami w porownaniu. Wiadomosci zawsze znajduja ekstremalne zachowania i wypowiedzi.
  ~Floryda /2012-08-28 15:20
 • Przyjście Isaaca błogosławieństwem
  "Środkowy zachód Stanów Zjednoczonych zmaga się w tym roku z największa suszą od 50 lat.[...]
  Żywioł może przynieść spore zniszczenia w strefie prybrzeżnej, ale już w głębi lądu osłabnie przynosząc masy wilgoci, na które czeka spalona ziemia i pastwiska.
  - Żal nam ludzi, którzy mogą doznać krzywd ze strony huraganu, ale dla nas jego przyjście będzie błogosławieństwem - mówi rolnik z Kansas, Tyler Alpers.[...]
  Susza zdążyła już zniszczyć uprawy kukurydzy, ale niektóre uprawy soi mogą zostać uratowane."
  Kopiuje dla tych, którzy nie maja czasu przeczytać calego tekstu bo bardzo spieszą sie z wyrażeniem oburzenia :)
  ~rolnik /2012-08-28 13:59
 • sat
  Co to za strona ze zdjęciem satelitarnym w kolorze ?!?!
  ~mar0000 /2012-08-28 13:56
 • Masakra! ! !
  W Ameryce Północnej panuje huragan, a potem nic dziwnego że w Polsce wieje
  wręcz huraganowy wiatr o sile 120 a nawet 150 km/godz i że wyrywa dachy oraz
  drzewa oraz dziesiątki lub nawet setki tysięcy domów są pozbawione prądu.
  ~zgoda999 /2012-08-28 12:11
 • ...
  Amerykanie...
  ~koko /2012-08-28 10:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...