Informacje
 • Makabryczna wycieczka już za 10 euro. Turyści odwiedzają wrak Costa Concordii

  29-08-2012 09:04 Zwiedzanie statku w ramach lokalnych rejsów
  Makabryczna wycieczka już za 10 euro. Turyści odwiedzają wrak Costa Concordii

  Coraz więcej turystów odwiedza wrak leżący przy wyspie Giglio

  Reuters TV

  Chcą odwiedzić miejsce tragedii albo są ciekawi widoku, jakiego nie znajdą na co dzień - turystami przypływającymi do wraku Costa Concordia kierują różne motywy. Odwiedziny tego miejsca wchodzą do programów turystycznych rejsów po okolicach wyspy Giglio. Wystarczy kupić bilet za 10 euro.

  Rejsy z portu Santo Stefano do wyspy Giglio zawsze były populartną atrakcją turystyczną tej części Włoch. Teraz zostały wzbogacone o nową "atrakcję".

  W ramach kosztującego 10 euro biletu statki wycieczkowe przepływają blisko wraku. Costa Concordia leży na boku po tym, jak uderzył w skały, co doprowadziło do jej zatonięcia. Katastrofa pochłonęła 32 życia.

  Brytyjski turysta Peter Davey z rodziną zdecydował się wziąć udział w takiej wycieczce, spędzając wakacje w Toskanii. Zdaje sobie miejsce, że to miejsce tragedii i nie zamierza robić pamiątkowych zdjęć. - Nie, sądzę, że nie. Myślę, że miejsce, gdzie ludzie umierają, nie jest czymś do wychwalania - powiedział zapytany, czy będzie fotografował. Nie wszyscy jednak myślą podobnie.

  "To jest bardzo szczególne"

  Włoska turystka Suzana Bina tradycyjnie spędza wakacje na toskańskim wybrzezu w okolicach Santo Stefano. W wycieczce wzięła udział ze względu na swojego siostrzeńca. - Zdecydowaliśmy się na to, żeby mógł zobaczyć jedną z największych tragedii naszych czasów. Przede wszystkim dlatego, że zrobiło to na nim ogromne wrażenie - nie tylko tragedia, ale również to, jak ludzie się zachowywali - opowiadała Bini.

  Niektórzy specjalnie wybierają to miejsce na wakacje, żeby móc pływać w pobliżu wraku. Należy do nich Fabrizio. - To nie zdarza się co dzień. To jest bardzo szczególne - zobaczyć statek na boku jak tutaj. Nie oglądasz tego każdego dnia, dlatego tu jestem - wyjaśniał.

  Podniosą wrak wiosną

  W momencie katastrofy z 13 stycznia, spowodowanej zbyt dużym zbliżeniem do wyspy, Costa Concordia miała na pokładzie ponad 4,2 tys. osób, z których 30 poniosło śmierć. Dwie są nadal uważane za zaginione - dotąd nie odnaleziono ich ciał.

  Odpowiedzialny za tragedię kapitan statku Francesco Schettino został w lipcu zwolniony z aresztu domowego. Prokuratura zarzuca mu między innymi nieumyślne spowodowanie śmierci, doprowadzenie do wypadku oraz opuszczenie wycieczkowca w trakcie nocnej ewakuacji pasażerów i załogi.

  Prace przy podnoszeniu i odholowaniu wraku mają potrwać do wiosny 2013 r.

 • 39 osob tam sie utopilo i jest to miejsce ich grobem
  ale durnie traktuja to jak atrakcje. Rzeczywiscie, ale atrakcja, miejsce tragedii ludzkiej
  ~Pat /2012-08-29 15:59
 • Informacja na tvn meteo. Związek z pogodą zerowy.
  j/w
  ~ku1 /2012-08-29 13:16
 • jak jedzie dziennikarzyna z takiego plotkarskiego tvn, faktu czy innego syfu to jest ok., ale jak jedzie
  ktoś inny to jest "makabryczna wycieczka" i powód do wstydu
  ~prawda /2012-08-29 12:43
 • 114,5 tony...
  Poprawcie ta wage Costy.. , Gdyz niezorientowani moga uwierzyc, tyle to waza jego dwie kotwice. Swoja droga to nieco makabryczne.. No coz Italia.. Pozdrawiam
  ~Exmajtek /2012-08-29 08:42
 • gdyby wypadek był u naszych wybrzeży a kapitan był Polakiem, to byłoby -
  Odpowiedzialny za tragedię kapitan statku Franciszek S. został w lipcu zwolniony z aresztu domowego - taką mamy Polskę...
  ~gdyn /2012-08-29 08:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...