Informacje
 • 20-kilometrowa rura uratuje nas przed globalnym ociepleniem?

  31-08-2012 16:05 Eksperci od klimatu chcą uniknąć kosztownej redukcji emisji gazów
  20-kilometrowa rura uratuje nas przed globalnym ociepleniem?

  Samoloty, sterowce, pociski albo 20-kilometrowa rura rozpylająca w atmosferze gazy przyćmiewające światło słoneczne - to pomysły na zahamowanie skutków globalnego ocieplenia. Specjaliści od klimatu głowią się, jak znaleźć alternatywę dla redukcji gazów cieplarnianych, która kosztowałaby nas setki miliardów dolarów rocznie. Problem w tym, że takie geoinżynieryjne rozwiązania pozwoliłyby ograniczyć koszty, ale jednocześnie grożą skutkami ubocznymi.

  Chociaż naukowcy i ekolodzy od dawna alarmują o zmianach klimatu powodowanych przez globalne ocieplenie, trudno jest wypracować wygodne rozwiązania, które mogłyby im przeciwdziałać. To, które wydaje się najprostsze - wprowadzenie regulacji ograniczających emisję gazów cieplarnianych - wiąże się z ogromnymi kosztami. Według szacunków do 2030 r. wynosiłyby one od 200 mld do 2 bln dol rocznie.

  Filtr jak po wybuchu wulkanu

  Stąd próby znalezienia innych, tańszych sposobów. Szczególnie chętnie rozwijane są pomysły na rozproszenie w wysokich wartwach atmosfery (na wysokości co najmniej 18 km) gazów, które stworzyłyby swoisty filtr dla światła słonecznego. Swoje wnioski na temat ich zastosowania naukowcy przedstawili na łamach dziennika "Environmental Research Letters".

  Ta strategia, nazywana "zarządzaniem promieniowaniem słonecznym", w zasadzie miałaby imitować efekt, jaki powstaje po wybuchu wulkanu. Jego przykładem może być erupcja Mount Pinatubo na Filipinach w 1991 r. Wyrzucone w powietrze cząsteczki odbijające światło słoneczne spowodowały ochłodzenie planety.

  Pociskami, samolotami, rurą

  Pojawiły się m.in koncepcje wystrzeliwania w stratosferę pocisków lub rakiet z odpowiednimi substancjami albo wyprowadzenie ich tam specjalną, 20-kilometrowej długości rurą. Najdroższe byłoby użycie pocisków, najtańsze - użycie specjalnych samolotów przystosowanych do dużych wysokości.

  Niedrogie byłoby także użycie hybrydowych sterowców, jednak takie maszyny mógłby sobie źle radzić na dużych wysokościach. Z kolei zastosowanie rury wynoszącej gaz uznano za teoretycznie możliwe, ale bardzo niepewne.

  "Wykonalne i niedrogie"

  Choć sposoby transportowania milionów cząsteczek tworzących nad Ziemią swoisty parasol ochronny wymagałyby nadal sporych wydatków - rzędu kilku miliardów dolarów - to są to wszystko rozwiązania i tak znacznie mniej kosztowne od redukcji emisji gazów. Autorzy artykułu w "Environmental Research Letters" uznali je za "zarówno wykonalne, jak i niedrogie".

  - Jeden z atrybutów "zarządzania promieniowaniem słonecznym" jest taki, że to bardzo tanie. To nie znaczy, że jest jedyną preferowaną strategią - zaznaczył jednak współautor badania profesor Jay Apt z Carnegie Mellon University w Pittsburgu.

  Ryzykowne przyćmienie

  Niektórzy eksperci od spraw klimatu faworyzują taką geoinżynierię w przeciwdziałaniu skutkom globalnego ocieplenia. Jednak według niektórych badań może mieć ona również niepożądane efekty takie jak zmiana modeli opadów. Na dodatek przyćmienie światła słonecznego w ten sposób nie spowalniałoby wzrostu stężenia w atmosferze stężenia dwutlenku węgla, powodującego zakwaszanie oceanów.

  Autorzy badania przedstawionego w "Environmental Research Letters" nie analizowali skutków ubocznych "zarządzania promieniowaniem słonecznym". Współautor David Keith z Uniwersytetu Harvarda zaznaczył jednak, że próba zaćmienia promieni słonecznych wiąże się z poważnym ryzykiem. Ale powiedział też, że mogłaby jednocześnie zwiększyć produkcję rolną, ograniczając takie czynniki klimatyczne, jak gorąco wywołujące suszę.

  Ekonomia ważna, ale nie kluczowa

  Inni naukowcy także byli ostrożni. - Badania inżynierii klimatu, w tym jej kosztów, są niezwykle ważne -  powiedział Matt Watson, zajmujący się dziedziną naturalnych zagrożeń na Uniwersytecie w Bristolu. - Jednak nie możemy się dać się wyciągnąć do dyskusji, w której ekonomia staje kluczowym czynnikiem - skomentował.

 • Takie pomysły powinny być karalne.
  Ludzie a szczególnie naukowcy powinni zdać sobie sprawę ,że ludzkość o klimacie ma jeszcze mgliste pojęcie dlatego nie wolno nam ingerować takimi metodami w zmiany globalnego klimatu. Raz jest cieplej raz zimniej i takie na razie są fakty. Skutki ewentualnego globalnego ochłodzenia mogłyby być katastrofalne.
  ~JJbas /2012-09-02 17:27
 • Tesla znalazł sposób.
  Tylko chora ekonomia dzisiejszego świata nam nie pozwoli doświadczyć tego.
  ~Bzik /2012-09-02 00:18
 • @natura - nie da się zostawić naturze bo ta sobie już nie radzi
  ludzie tak wpływają na środowisko, że natura już sama sobie nie poradzi. Wymierają zwierzęta,a le ludziom ma się dobrze, ciekawe jak długo ?
  ~Tiger /2012-09-01 12:32
 • żałośni idioci - naukowcy ekonomiści i cała ta ekipa...
  czy to nie dziwne przypadkiem że wszysktie gałęzie przemysłowe itp sie rozwinęły jak na przykład elektronika - kosmos a energetyka jest ciągle taka sama od stu lat - stoi w miejscu , dalej palą w piecach węglem gazem ropą i podgrzewają wodę która poruszy turbinę by wytworzyć prąd , śmiechu warte jest też podgrzewanie wody za pomocą prętów "atomowych" w elektrowniach atomowych - taki czajnik atomowy... to naprawde żałosne ... czy ci naukowcy naprawdę są takimi idiotami że przez 100 lat nie byli w stanie opracować systemu wytwarzania czystej energii ??? czy może komuś zależy by takie rozwiązania czystej energii nie ujżały światła dziennego ??? ciekawe ciekawe , wszystko sie rozwija w zawrotnym tempie a tylko energetyka stoi w miejscu ... tak przy okazji silnik samochodowy to też przeżytek nie zmienił sie od ponad 100 lat , teraz tylko jest obstawiony elektroniką ... naprawdę coś tu nie gra !!!
  ~aTOM /2012-09-01 11:09
 • $
  "To, które wydaje się najprostsze - wprowadzenie regulacji ograniczających emisję gazów cieplarnianych - wiąże się z ogromnymi kosztami. Według szacunków do 2030 r. wynosiłyby one od 200 mld do 2 bln dol rocznie."

  Kiedy ludzkość zmądrzeje!? Tylko pieniądz jest ważny. Komu zapłacić podatek od powietrza? pan świata się znalazł jakiś. Żal, żal żal
  ~Woof /2012-08-31 19:17

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...