Informacje
 • Od burzy tropikalnej do huraganu w 80 sekund. Zobacz, jak rozwijał się Isaac

  01-09-2012 16:59 Ewolucja żywiołu widziana z orbity

  Isaac u wybrzeża USA, 24-27 sierpnia

  NOAA

  Isaac wzbudzał w USA wielkie emocje, szczególnie że uderzył w wybrzeże dokładnie w siedem lat po przejściu katastrofalnego huraganu Katrina. Teraz, kiedy zagrożenie już minęło, można spokojnie przyjrzeć się rozwojowi żywiołu. Amerykańska agencja NOAA zaprezentowała właśnie nagrania zmontowane z wykonywanych co minutę satelitarnych zdjęć.

  Dokładne prześledzenie ewolucji żywiołu umożliwia nam nagranie opublikowane przez Amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA). Powyższy film powstał ze zdjęć w wysokiej rozdzielczości pochodzących z geostacjonarnego satelity GOES-14, wykonanych w dniach 24-27 sierpnia.

  Na co dzień agencja dysponuje danymi z dwóch satelitów geostacjonarnych, które monitorują pogodę na zachodniej półkuli. Na wypadek, gdyby któryś z nich uległ awarii, na orbicie znajduje się jeszcze jeden, rezerwowy satelita.

  Do akcji wkroczył rezerwowy

  16 sierpnia NOAA uruchomiła rezerwowego GOES-14 dla przeprowadzenie rutynowych testów. Wtedy włączono także specjalny tryb szybkiego skanowania (Super Rapid Scan Operations). Dzięki temu satelita robił zdjęcia co minutę, zamiast jak zwykle co pół godziny.

  Kolejne nagranie przygotowane przez amerykańską agencję pokazuje, jak Isaac dociera do wybrzeża USA i przeistacza się z burzy tropikalnej w huragan. Poniższe zdjęcia pochodzą z nocy z 28 na 29 sierpnia.Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...