Informacje
 • Czy warto było wydać 100 mld dolarów na ISS?

  02-09-2012 15:48 Komu potrzebna jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna?

  Na filmie ostatni spacer kosmonautów z ISS

  NASA

  Astronauci mieszkają na orbicie ziemskiej już od 12 lat. Rokrocznie idą na ten cel miliony dolarów. Administracja Busha zamierzała już wstrzymać dofinansowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), Obama miał co do niej inne plany i pieniądze nadal płyną w Kosmos szerokim strumieniem. Czy słusznie?

  Dotychczasowy koszt stworzenia, wysłania na orbitę i eksploatacji ISS wyniósł 100 mld dol.

  Wszystko zaczęło się w 1984 r., kiedy Stany Zjednoczone, Japonia, Kanada i kraje zrzeszone w Europejskiej Agencji Kosmicznej zaplanowały wybudowanie pierwszej w historii ludzkości stacji kosmicznej. Miała ona pomóc spełnić marzenie o stałym pobycie ludzi w Kosmosie, co udało się zrealizować dopiero w listopadzie 2000 r., kiedy na ISS dotarła pierwsza załoga.

  ... i Rosjanie

  To jednak nie był jedyny sukces. Jak podkreśla Sam Scimemi, szef projektu ISS, największym osiągnięciem misji było włączenie do projektu Rosjan, co symbolicznie skończyło okres Zimnej Wojny.

  - Nasza współpraca ewaluowała na niespotykaną skalę i obecnie ma różne aspekty: dyplomatyczne, technologiczne, kulturalne. Relacje między nami są bardzo głębokie - mówi w wywiadzie udzielonym brytyjskiej telewizji BBC

  Co odkryli na ISS?

  Głównym zadaniem astronautów stacjonujących na ISS jest prowadzenie badań naukowych w warunkach mikrograwitacji. Mają one pozwolić na udoskonalenie metod prowadzenia upraw, lepsze poznanie działania ludzkiego organizmu (a więc i możliwość wynalezienia nowych leków) i odpowiedzieć na pytanie, jak człowiek może przetrwać dłuższy czas poza naszą planetą.

  Jak podkreślają naukowcy prowadzący projekt, takich badań nie da się przeprowadzić na Ziemi, a "odjęcie grawitacji" kosztuje. W zamian za to roztaczają przed nami wizje rozwoju.

  Spektakularnych odkryć na razie brak, ale pierwsze ważne badania na nicieniach dały cień szansy, że nasze życie w stanie nieważkości jest możliwe.

  ISS jako przedsionek Wszechświata?

  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to z pewnością milowy krok w historii podboju Kosmosu. Misja Curiosity na Marsie i planowane prywatne loty w przestrzeń kosmiczną pokazują, że człowiek coraz śmielej poczyna sobie poza naszą planetą. Jaką rolę ma w tym odegrać ISS?

  Obama przedłużył finansowanie stacji do 2020 r., a potencjalnie nawet do 2028. Naukowcy zastanawiają się teraz, czy ISS mogłoby być punktem wypadowym dla dalszych m.in. marsjańskich misji kosmicznych.

 • Myślisz jak dziecko :-)
  ANfn myślisz jak dziecko :-) . Głód w krajach 3 świata nie da się zwalczyć rozdawnictwem pieniędzy . Taka polityka jest tam prowadzona bodajże od lat 70 i nie daje nic . Bieda tam pozostanie , nawet jeśli włożyłbyś i bilion dolarów .
  Pomoc finansowa co najwyżej doraźnie łagodzi skutki, w żaden sposób nie likwidując przyczyn ubóstwa . Zresztą jest i tak rozkradana przez lokalnych warlordów , a " humanitarne " transporty żywności rujnują tamtejsze rolnictwo .
  A jeśli chodzi o kosmos ... Liczba ludności na Ziemi rośnie , rośnie także konsumpcja dóbr . Tymczasem kosmos jest niewyczerpalnym źródłem surowców ( planetoidy ) i energii ( Słońce ) . Wykorzystanie tych zasobów jest w naszym interesie , gdyż dzięki temu możemy ocalić Ziemię przed kompletnym wyniszczeniem .
  I jeszcze jedno : wydatki na badania kosmosu są ułamkiem tego co mocarstwa wydają na zbrojenia . Ile wydano na wojnę w Iraku ? Może lepiej tam poszukać źródeł finansowania pomocy humanitarnej ( choć w tej formie jak teraz , jest ona drogą donikąd ) .
  ~Ezoteryk /2012-09-08 01:39
 • Kosmos to droga donikąd
  @Ezoteryk
  żadne pieniądze wyrzucone w kosmos nie nakarmią głodnych dzieci w Rosji, Polsce, Afryce i w każdym innym miejscu. Gdyby USA zamiast wydawać pieniądze na coś co nie daje żadnych korzyści (program kosmiczny) rozdało je biednym świat byłby znacznie lepszym miejscem.
  ~ANfn /2012-09-06 06:40
 • ISS drogą donikąd .
  Nie lepiej było przeznaczyć te 100 mld dolców na budowę superteleskopów które mogłyby wykrywać planety podobne do Ziemi , badać ich skład atmosfery i temperaturę ? Ile też za to można skonstruować nowoczesnych sond do badań Marsa , Europy czy Enceladusa ? Takie pieniądze można by było wykorzystać do konstrukcji statków kosmicznych z napędem jądrowym . Wyniki tych badań byłby o wiele bardziej znaczące dla nauki niż ta cała ISS . Polityka NASA wydaje się podlegać zasadzie : dużo wydatków , mało efektów i tyle . Pachnie to wręcz teorią spiskową :-)
  ~Ezoteryk /2012-09-02 21:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...