Informacje
 • Amerykańskie wilki tracą ochronę. Można strzelać

  03-09-2012 07:43 Zmieniły się przepisy o odbudowie populacji w stanie Wyoming
  Amerykańskie wilki tracą ochronę. Można strzelać

  Stany Zjednoczone musiały odbudować populacje wilka szarego

  fot. Shutterstock

  Myśliwi w Wyoming będą mogli polować na wilki szare. Amerykański rząd zdecydował o wykreśleniu tych zwierząt z listy zagrożonych gatunków na terenie tego zachodniego stanu. Zmiana przepisów, która nastąpiła po 20 latach trwania programu odbudowy populacji wilka szarego w USA, budzi protesty obrońców przyrody.

  Nowelizacja przepisów, która wejdzie w życie 30 września, umożliwi odstrzał wilków na większości obszarów stanu Wyoming. Decyzja Służby Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych zapadła po 20 latach trwania programu zwiększania populacji wilka.

  Prawie wybite na początku XX w.

  Dawniej w Ameryce Północnej żyło prawie 2 mln wilków szarych. Jednak do 1930 r. ich populacja została prawie całkowicie wyniszczona przez myśliwych i handlarzy futrami. W latach 90. XX wieku do Parku Narodowego Yellowstone przywieziono 14 wilków z Kanady. Zwierzęta zaczęły się szybko rozmnażać.

  Uważa się, że obecnie na terenie Wyoming poza granicami parku żyje 270 tych zwierząt, kolejne 1100 w Montanie i Idaho, można je też spotkań na terenie stanów Waszyngton i Oregon.

  Zgodnie ze nowymi przepisami Wyoming musi zachować co najmniej 10 lęgowych par wilków i nie mniej niż 100 zwierząt. Jednak farmerzy i rolnicy z terenów stanu od dawna narzekali, że wilki polują na ich bydło, dlatego chcą mieć możliwość kontrolowania populacji drapieżników.

  Obrońcy przyrody: "to tragiczne zakończenie"

  Gatunek będzie nadal chroniony na niektórych obszarach stanu - w parkach narodowych Grand Teton i Yellowstone oraz na terenach John D. Rockefeller Jr Memorial Parkway i Rezerwatu Indian Wind River. - Populacja wilka w Wyoming została odzyskana i właściwe jest, żeby odpowiedzialność za zarządzanie nią powróciła do stanu - powiedział gubernator Wyoming Matt Mead.

  Przewodniczący organizacji Obrońcy Przyrody Jamie Rappaport Clark nazwał zmianę przepisów "tragicznym zakończeniem jednego z największych sukcesów w historii ochrony przyrody w Ameryce". Dodał też, że jego grupa podejmie działania prawne, by zapewnić przywrócenie ochrony wilków.

 • amerykanie to śmieci
  z chęcią sam bym postrzelał do amerykanów a zwłaszcza myśliwych w kanadzie i ich rodzin chociąz to i tak by była za szybka śmierć
  ~wolf /2014-10-15 02:11
 • k
  ot bohaterzy lasu. Wchodzą ze strzelbą do lasu i są królami zwierząt. Nie cierpie ich. Wejdzcie do nich bez broni i zafajdanych sideł. Spróbujcie się z nimi sam na sam....gacie będziecie mieli pełne. Zielone gnojowate ludki. A żebyście kiedyś zapłacili za wybijanie zwierząt i wieszanie ich sobie na ścianie.
  ~Ewka /2013-11-22 10:36
 • ??????????????????????????????????????????????????????
  sami do siebie strzelajcie debile !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!???????????????
  ~erwin /2012-09-03 16:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...