Informacje
 • Śmiertelnie niebezpieczny wirus w parku Yosemite

  03-09-2012 09:19 Dwie osoby nie żyją, w grupie ryzyka jest 10 tys. turystów
  Śmiertelnie niebezpieczny wirus w parku Yosemite

  Zarazić mogli się turyści biwakujący w namiotach w Curry Village

  yosemite.com

  Około 10 tys. turystów nocujących w amerykańskim parku narodowym Yosemite zagrożonych jest śmiertelnie niebezpiecznym hantawirusem. Do tej pory zmarły dwie osoby, a w sumie wykryto sześć przypadków infekcji. Wirusa roznoszą mieszkające na terenie parku myszaki.

  O możliwości zakażenia w Yosemite poinformowało w piątek amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób (CDC). Wezwano do poddania się badaniom laboratoryjnym osoby, u których po pobycie w Yosemite między czerwcem i sierpniem pojawiły się objawy hantawirusowego zespołu płucnego (HPS) - gorączka, bóle mięśni, nudności, wymioty, bół brzucha, zawroty głowy. Zalecono też lekarzom informowanie stanowych departamentów zdrowia o wykrytych przypadkach zakażenia hantawirusem.

  Zaczyna się jak grypa

  Hantawirusowy zespół płucny w początkowej fazie powoduje objawy przypominające grypę. Rozwijając się, prowadzi do poważnych dolegliwości płucnych i problemów z oddychaniem, a następnie do śmierci. Okres inkubacji wirusa wynosi zazwyczaj dwa do czterech tygodni po ekspozycji. CDC poinformowało, że pełen zakres może wynosić od kilku dni do sześć tygodni.

  Śmiercią kończy się nieco ponad jedna trzecia przypadków zakażenia.

  Wirus jest niebezpieczny również dlatego, że z początku objawy wskazują na grypę i są lekceważone. Jego obecność można stwierdzić dopiero w badaniach laboratoryjnych albo podczas prześwietlenia płuc.

  Na skutek infekcji hantawirusowej związanej z epidemią w Yosemite zmarło do tej pory dwóch mężczyzn, cztery chore osoby przeżyły. Jak poinformowało CDC, badanych było jeszcze kilka podejrzanych przypadków.

  Myszak mógł przynieść zarazki

  Specjaliści z CDC uważają, że do większości zarażeń doszło podczas pobytu w jednym z 91 dużych, przypominających domki biwakowe namiotów w Curry Villa - obszarze kempingowym na terenie Yosemite. Od 10 czerwca aż do 24 sierpnia przebywało tam ok. 10  tys. osób. Ci, którzy odwiedzili domki w tym okresie, mogą być narażeni na rozwój HPS w ciągu najbliższych sześciu tygodni.

  W zeszłym tygodniu władze parku Yosemite zamknęły wszystkie 91 domków po znalezieniu na terenie kempingu myszaka (gryzonia z rodziny chomikowatych), gatunku, który przenosi chorobę. Poinformowały też, że do tej pory skontaktowały się z ok. 3 tys. osób, które przebywały w namiotach w Curry Village od połowy czerwca, zawiadamiając je o ryzyku zakażenia wirusem.

  Miliony odwiedzających rocznie

  Położony w środkowej Kaliforni, na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada Yosemite jest jednym z najpopularniejszych amerykańskich parków narodowych. Piękna sceneria i szlaki turystyczne rocznie przyciągają do niego prawie 4 mln odwiedzających. Ok. 70 proc. z nich udaje się do Doliny Yosemite, gdzie znajduje się kemping Curry Village.

 • CIA eksperymentuje jak z LSD
  poogladajcie discovery
  ~bxvzc /2012-09-03 19:38
 • Jak w filmie s-f
  DARPA ma w pobliżu laboratorium?
  ~arnold /2012-09-03 16:00
 • terroryści nas kiedyś tak wybiją
  można się smiac, ale chyba z bezsilności i czekac co przyniesie życie.
  ~sammmm /2012-09-03 14:48
 • początek
  To na pewno początek apokalipsy zombie ;p W końcu to Stany...
  ~wookie /2012-09-03 12:57
 • Do Zenka :]
  Żeś chłopie zabłysnął hehe. Czas to Ty zmarnowałeś pisząc te bzdury. Pozdrawiam
  ~Felek /2012-09-03 11:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...