Informacje
 • Windą na Księżyc? Marzenia nabierają kształtów

  03-09-2012 11:44 Coraz bardziej śmiałe pomysły podboju Kosmosu

  Artystyczna wizja kosmicznej windy

  YouTube.com

  Sukcesy, jakie odnosi łazik Curiosity na powierzchni Marsa, jeszcze bardziej rozbudził wizje podboju Kosmosu. Kolejnym krokiem w może być budowa kosmicznej windy. Amerykanie przekonują, że to nie science-fiction - potrzeba tylko pieniędzy.

  Wielka armata Kolumbiada, z której na Księżyc wystrzeleni zostali bohaterowie książki "Z Ziemi na Księżyc" Julisza Verne'a, gigantyczna rakieta Saturn V, która wyniosła Neila Armstronga na orbitę i jego lądownik Orzeł, wreszcie winda z Ziemi na Księżyc.

  Amerykanie udowodnili, że wycieczka na Srebrny Glob jest możliwa, teraz z pozoru absurdalna idea windy w Kosmos przestaje być jedynie tematem dyskusji naukowców a staje się realnym celem. Takie wnioski płyną z niedawnego spotkania Space Elevator Conference w Seattle. Wizje przedstawione przez grupę LiftPort zakładają, że dotarcie w ten sposób na naturalnego satelitę Ziemi byłoby możliwe już za osiem lat. Potrzebne są jedynie pieniądze.

  Pierwszym krokiem byłoby wybudowanie fragmentu konstrukcji windy o długości dwóch kilometrów. Ta "wieża" ma być podtrzymywana będzie przez balony napełnione helem. Prototyp pozwoliłby ocenić jak materiały z których zbudowana jest winda reagują na działanie siły grawitacji, zmieniające się ciśnienie czy promieniowanie kosmiczne.

  Wytrzymała lina

  Stworzenie odpowiedniego kabla jest jednak sporym wyzwaniem. Lina łącząca satelitę z podstawą musi zostać wykonana z materiału o gigantycznej wytrzymałości na rozciąganie i stosunkowo małej wadze. Według ekspertów możliwe jest wykorzystanie istniejących dziś technologii. Wydaje się, że materiały takie jak Dyneema, Kevlar, M5, Spectra i Zylon spełniają warunki.

  Według jednego z przedstawicieli LiftPort koszt takiego przedsięwzięcia wyniesie 800 milionów dolarów. Urządzenie byłoby napędzane energią słoneczną. Winda miałaby 200 kilogramów ładowności.

  Długa historia

  Idea wybudowania kosmicznej windy sięga roku 1959. Wtedy właśnie narodził się pomysł z użyciem specjalnej liny oraz satelity. Grubość kabla miała się zmieniać, tak aby utrzymać stałe naprężenie na całej długości. Według pomysłodawców, winda składała się ze specjalnych wagoników, które poruszałyby się w górę i dół.

  Najciekawszym zagadnieniem jest umiejscowienie tej konstrukcji. Wiadomo, że zarówno Ziemia jak i księżyc są w ciągłym ruchu. Pracownicy LiftPort mają dwa pomysły. Pierwszy to umieścić "ziemski" koniec konstrukcji na oceanie, co pozwoliłoby całej konstrukcji swobodnie pływać. Drugi pomysł zakłada umieszczenie dolnego końca nad ziemią - dolna stacja unosiłaby się wtedy krążąc w atmosferze.

  Liczne trudności

  Konstruktorzy podkreślają, że winda kosmiczna będzie narażona na różnorakie trudności. Pierwszym problemem są satelity. Każdy obiekt na orbicie Ziemi prędzej czy później znajdzie się na kursie kolizyjnym z windą. O ile większość działających satelitów ma możliwość uniknięcia zderzenia przez drobną zmianę kursu, wszelkie kosmiczne śmieci będą musiały być wcześniej usunięte w inny sposób.

  Drugim i poważniejszym problemem są meteoroidy, nadlatujące z losowych kierunków i z większą prędkością niż kosmiczne śmieci. Należy się spodziewać, że kosmiczna winda będzie raz na jakiś czas trafiana, niezależnie od wprowadzonych zabezpieczeń.

  Nie jest też jasne w jaki sposób "zgrać" ze sobą ruch obrotowy Ziemi i Księżyca. Być może rozwiązaniem byłaby budowa dwóch niezależnych wind. Jednej z powierzchni naszej planety w przestrzeń kosmiczną, drugiej - z przestrzeni kosmicznej na powierzchnię Srebrnego Globu.

 • Niewiarygodne...
  XXI wiek, a tu plany jak wciągać 200kg na sznurku na księżyc...
  ~Selen /2012-09-11 17:54
 • Ale marzenia...
  Ty, cyrkomaniak a co bedzie jak nie dostaniesz Visum i Cie Emigration zdeportuje ?
  ~Chikagowianin /2012-09-03 19:25
 • Niagara
  Przejsc po linie bez trzymanki na wodospadem Niagara to pikus,ale z Ksiezyca do Nowego Jorku to jest wyczyn ,w pewnej ksiedze bylby to rekord nie do pobicia.
  ~Cyrkologista /2012-09-03 18:56
 • Spacerkiem do... Londynu
  Niech "oni" wybuduja mocne tamy wokolo Oceanu Atlantyckiego (maja doswiadczenie z Nowego Orleanu ) i przepompuja wode do Pacyfiku i....Baltyk wyschnie,a Kanal La Manche przejdziemy po kamieniach.
  ~Futurolog /2012-09-03 18:42
 • Do "słuchajcie idioci"
  Patafianie, kamyczek i to pweno nie jeden udeżył gdzieś w dzieciństwie w twoją główkę. Zajmij się czymś innym niż zabieranie głosu na tematy o których sądzisz, że wiesz wszystko.
  ~krokodylekueuueuueueu /2012-09-03 18:40

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...