Informacje
 • Zmiany pola grawitacyjnego pomogą przewidywać erupcje

  04-09-2012 09:17 Poznaj nowe odkrycie sejsmologów
  Zmiany pola grawitacyjnego pomogą przewidywać erupcje

  Zdjęcie wulkanu Kilauea zrobione z helikoptera

  Shuttersrock

  Zmiany w polu grawitacyjnym mogą pomóc sejsmologom lepiej przewidywać czas i siłę erupcji wulkanów. Do takich wniosków doszli naukowcy z obserwatorium wulkanicznego na Hawajach, którzy eksperymentowali na tamtejszym Kilauea.

  Ruchy magmy w komorach poniżej otworów wulkanicznych są według sejsmologów kluczem do zrozumienia, w jakim momencie i z jaką siłą góra może wybuchnąć.

  Jednak to, co dzieje się pod powierzchnią ziemi jest trudne do wyśledzenia i stałego monitorowania. Pomocna w tym temacie może okazać się obserwacja pola grawitacyjnego wokół wulkanu.

  Wulkaniczne laboratorium

  Takiej obserwacji podjęła się grupa sejsmologów z obserwatorium wulkanicznego na Hawajach. Doświadczenia prowadzili na najbardziej aktywnym wulkanie świata - Kilauea.

  Naukowcy zainstalowali dwa grawimetry (urządzenia stosowane do pomiarów przyspieszenia grawitacyjnego) na szczycie wulkanu. Jeden pobierał dane co 10 s, drugi co sekundę. Wspólnie wykryły fluktuacje grawitacyjne w cyklu wynoszącym ok. 150 sekund.

  - To nieoczekiwany wynik. Drgania grawitacyjne pojawiły się znikąd. Pokazuje to nam, że zarówno pod wulkanami, jak i pod lodowcami czy gdziekolwiek na świecie dzieje się wiele niesamowitych rzeczy, ale nie mamy wystarczająco dobrych narzędzi, by je odkryć - mówi Michael Poland, szef grupy badawcyej.

  Jak rusza się magma

  Magma, zanim wyrzuci ją wulkan, wydostaje się spod warstwy ziemskiego płaszcza i przechodzi w kierunku skomplikowanego systemu zbiorników, w których czeka na wydostanie się na zewnątrz. Pole grawitacyjne może pokazać, w którym aktualnie miejscu przebywa. W jaki sposób?

  - Wszystko, co posiada masę, ma pole grawitacyjne, które ściąga obiekty w jego kierunku. Siła tego pola zależy od masy. A masa Ziemi nie jest równomiernie rozłożona, co oznacza, że grawitacja w jednych miejscach jest silniejsza, a w innych słabsza. Tam, gdzie lawa się przemieszcza, grawitacja będzie mocniejsza - wyjaśnia Michael Poland, geofizyk z USGS, obserwatorium wulkanicznego na Hawajach.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...