Agnieszka Cegielska nominowana do Telekamer

Agnieszka Cegielska podczas Majówki w Chorwacji w 2012 r.

Od dziewięciu lat na ekranie. Za każdym razem perfekcyjnie przygotowana. Agnieszka Cegielska została nominowana do Telekamer 2013 w kategorii Prezenter pogody.

Telekamery to nagrody przyznawane przez widzów ludziom mediów. W tym roku to już 16. edycja plebiscytu. Prezenterka pogody TVN Meteo, Agnieszka Cegielska, została nominowana - rzecz jasna - w kategorii Prezenter pogody. Czy ta nagroda jej się należy? Wystarczy Agnieszkę bliżej poznać. Poniżej kilka słów o niej i od niej.

Perfekcyjna pogodynka

Choć sama nie lubi o sobie mówić, że jest perfekcyjna, to jej koledzy redakcyjni z pewnością tak ją określą. Nie tylko jest bardzo dobrze przygotowana do każdego dyżuru, ale też zawsze perfekcyjnie wygląda. Zachowuje przy tym dystans do samej siebie i sama mówi, że stara się być po prostu sobą.

- Jestem zdania, że dobry prezenter pogody powinien być sobą, naturalny, ponieważ widz po drugiej stronie ekranu bardzo szybko jest w stanie wyczuć, czy kogoś udajemy, czy jesteśmy prawdziwi w tym co robimy - mówi prezenterka pogody TVN Meteo.

- Każdy z prezenterów jest inny i trafia do różnej grupy docelowej, co wydaje mi się dobre. Ja staram się traktować widzów tak, jak sama chciałabym być traktowana, z szacunkiem, odrobiną spokoju i uśmiechu - dodaje.

Pogoda ciekawsza od polityki

Według Agnieszki Cegielskiej dużym plusem zawodu prezentera pogody jest to, że jako zwykły śmiertelnik nie ma od wpływu na pogodę, w przeciwieństwie np. do polityki.

- Możemy ja obserwować, przyglądać się jej, komentować , ale prawda jest taka, że pogoda i tak rządzi się własnymi prawami, które musimy uszanować. Dlatego też lubię pogodę zdecydowanie bardziej od zagadnień politycznych - podkreśla Agnieszka Cegielska.

Każdy Polak samorodnym meteorologiem

Prezenterka pogody TVN Meteo uważa, że mówienie o pogodzie bywa przyjemne, ale też kłopotliwe.

- Trudno jest pogodowo zadowolić każdego Polaka zważywszy na to, że każdy nasz rodak lubi być ekspertem w tej dziedzinie i ma różne pogodowe gusta. Staram się w tym przekazie zachować jak najwięcej normalności i przede wszystkim neutralności - opowiada Agnieszka Cegielska.

Nudno nie jest nigdy

Praca prezentera pogody TVN Meteo do łatwych nie należy. Jeśli wypada poranny dyżur, trzeba wstać w środku nocy, a jeśli popołudniowy, pracę kończy się po północy.

- Może to zabrzmi dziwnie, ale lubię wstawać rano nawet jeśli to jest 4:30, zapewne wynika to z tego, że lubię swoją pracę i zespół z którym pracuję, z naszymi cudownymi synoptykami na czele - zapewnia Cegielska.

Prezentowanie pogody niewtajemniczonym wydaje sie prostym zajęciem. To niby tylko kilka minut spędzonych przed mapą. Mało kto zdaje sobie sprawę, że prezenter pogody musi zapamiętać wszystkie dane pogodowe, bo mapy często nie widzi, do tego dochodzi stres związany z wystąpieniami na żywo, nagłe wydarzenia pogodowe, które trzeba widzom wytłumaczyć, czy po prostu zmęczenie, bo poza pracą Agnieszka to aktywna mama.

- Ponieważ pogoda w naszych szerokościach geograficznych jest bardzo dynamiczna, to na nudę i brak pracy nie narzekamy, poza tym specjalnie dla naszych widzów rozwijamy się - mówi prezenterka.

- Trudne bywają te momenty, które niestety się zdarzają , że prognozy się nie sprawdzą tak jak byśmy sobie tego życzyli. Może nie powinniśmy się do tego przyznawać, ale staramy się być uczciwi wobec naszych widzów. Nie jesteśmy idealni, ale staramy się być coraz lepsi - dodaje.

Prezenter z wiedzą absolutną?

Wielu widzom wydaje się, że prezenter pogody dysponuje wiedzą absolutną o każdej porze dnia i nocy, a nawet na urlopie.

- Po 9 latach pracy na antenie zdarzają się różne sytuacje. Widzowie pytają o prognozy, składają zażalenie i dziwią się jeśli nie wiem jaka będzie prognoza na kolejny dzień. Jeśli nie jestem w pracy, to nie wiem, ale zawsze jak potrzebuję, to włączam TVN Meteo albo zaglądam na nasz portal tvnmeteo.pl. - wyjaśnia Agnieszka Cegielska.

Stąpanie po grząskim gruncie

Prezenter pogody jest osobą publiczną, co wiąże się z wieloma pozytywnymi, jak i negatywnymi sytuacjami.

- Prawda jest taka, że kontakt na żywo z naszymi widzami najczęściej pozostawia pozytywny uśmiech na ustach, a to jest miłe. Trudne bywa poddawanie się codziennej weryfikacji publicznej, szczególnie w dobie mediów elektronicznych, bo niestety musimy też czasami przeczytać o sobie kilka gorzkich słów. To co mogę powiedzieć od siebie to na pewno to, że od wielu lat codziennie całym zespołem staramy się jak najlepiej wykonywać swoją pracę właśnie dla tych wszystkich, którzy są z nami po drugiej stronie ekranu - mówi Agnieszka.

Według niej prognoza pogody jest trochę jak… wróżba. - Może się sprawdzić, ale nie zawsze musi i proszę nam to postarać się wybaczać - prosi Cegielska.

I my też prosimy o głosowanie w plebiscycie Telekamer na naszą prezenterkę pogody. Ślijcie sms-y o treści TK.G4 na numer 7265. Głosowanie trwa do 28 lutego br., a ogłoszenie wyników i wręczenie Telekamer odbędzie się 11 marca 2013 r.

Autor: mm/mj / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Najbliższa noc będzie kolejną z serii, w której pojawią się przymrozki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił ostrzeżenia na terenie 10 województw. Przy gruncie temperatura ma się obniżyć do -5 stopni Celsjusza.

"Kolejna trudna noc. Przygotujcie się"

"Kolejna trudna noc. Przygotujcie się"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka już niebawem. Ze wstępnych prognoz wynika, że w nadchodzących dniach możemy spodziewać się niebezpiecznych dla ogrodników i botaników przymrozków. Kiedy będą one najdotkliwsze i jak nisko spadnie temperatura przy gruncie? Sprawdź na mapach, na co się przygotować.

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie przymrozki będą najdotkliwsze?

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie przymrozki będą najdotkliwsze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rośnie liczba zabitych w wyniku ogromnej powodzi na południu Brazylii. W różnym stopniu zalanych zostało większość z 500 miast stanu Rio Grande do Sul. W niektórych miejscach z wody wystają tylko dachy budynków. W mieście Caonas zauważono konia stojącego na dachu jednego z zalanych domów.

Koń utknął na dachu zalanego domu

Koń utknął na dachu zalanego domu

Źródło:
Reuters, infobae.com, tvnmeteo.pl

W ciągu najbliższych kilku dni czeka nas dużo słonecznego nieba, ale nie zabraknie też opadów deszczu. Niektórzy mieszkańcy kraju powinni mieć przy sobie parasol w sobotę i niedzielę. Termometry będą wskazywać na ogół poniżej 20 stopni Celsjusza.

Pogoda będzie w kratkę. W tych regionach spadnie deszcz

Pogoda będzie w kratkę. W tych regionach spadnie deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

W brazylijskim stanie Rio Grande do Sul trwa gigantyczna powódź. Zginęło co najmniej 100 osób, a ponad 100 jest zaginionych. Pod wodą znalazło się wiele miast. Zdjęcia i nagrania ze śmigłowca pokazują zalane lotnisko w mieście Porto Alegre, stolicy stanu.

Lotnisko zamieniło się w jezioro

Lotnisko zamieniło się w jezioro

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W regionie metropolitarnym Chile spadł śnieg. To dosyć rzadko spotykane zjawisko w tym miejscu. Opady doprowadziły do przerw w dostawach prądu u kilkuset tysięcy odbiorców.

W tej stolicy takie opady to rzadkość

W tej stolicy takie opady to rzadkość

Źródło:
Reuters, ecuavisa.com

We wtorek w amerykańskim stanie Michigan przeszły burze z ulewami i silnym wiatrem, odnotowano kilka tornad. Żywioł uszkodził dach placówki firmy kurierskiej, około 50 osób było uwięzionych w budynku. Zniszczone zostały obiekty w parku domów mobilnych, kilkanaście osób zostało rannych. Władze i meteorolodzy ostrzegali przed groźnymi warunkami pogodowymi.

Tornada w Michigan. Kilkadziesiąt osób było uwięzionych w  budynku firmy kurierskiej

Tornada w Michigan. Kilkadziesiąt osób było uwięzionych w budynku firmy kurierskiej

Źródło:
PAP, CNN

Za nami najcieplejszy kwiecień globalnie w historii pomiarów - poinformował unijny program Copernicus Climate Change Service (C3S). Był to 11. miesiąc z kolei, kiedy pobity został rekord temperatury na całym świecie. Niepokojące dane dotyczą także mórz i oceanów.

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Copernicus C3S

Pierwszy załogowy lot misji Starliner od Boeinga nie obędzie się w piątek - przekazała NASA w oświadczeniu. Powodem zmiany daty jest wymiana zaworu ciśnieniowego. Według amerykańskiej agencji kosmicznej statek mógłby zostać wystrzelony najwcześniej 17 maja.

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Źródło:
Reuters, NASA, tvnmeteo.pl

Drzewo przewróciło się we wtorek na jedną z najbardziej ruchliwych ulic w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, uszkodzonych zostało także kilkanaście samochodów.

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Źródło:
Reuters

Wspinający się w weekend po górze Yandang w Chinach przeżyli długie chwile grozy. Na trasie doszło do korku z powodu zbyt dużej liczby turystów. Część z nich utknęła na klifie, mając za plecami przepaść.

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Oklahomy mają za sobą niespokojną noc. Przez stan przetoczyły się burze, wraz z nimi pojawiło się tornado. Zginęła jedna osoba, a wiele jest rannych. Żywioł niszczył domy i łamał drzewa. Gwałtowna pogoda nie oszczędziła też sąsiednich stanów. W Kansas wyładowaniom towarzyszyły opady gradu, który miejscami osiągał wielkość jabłek.

Niebo ciemne jak atrament, grad wielkości jabłek. Jedna osoba nie żyje

Niebo ciemne jak atrament, grad wielkości jabłek. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
CNN, ABC News, tvnmeteo.pl

Jodła pospolita, która ma prawie 56 metrów wysokości i rośnie w Pienińskim Parku Narodowym, jest najwyższym rodzimym drzewem w naszym kraju. Ustalili to badacze z Katedry Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Źródło:
PAP

Niedziela przyniosła części kraju burze. Wiał też silny wiatr, który spowodował, że nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem pojawiła się potężna chmura piasku. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Mauritiusie odnotowuje się coraz więcej przypadków leptospirozy u ludzi - choroby zakaźnej, przenoszonej przez szczury. Od początku roku stwierdzono dwadzieścia zakażeń. Gryzonie uznawane są na wyspie za prawdziwą plagę.

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Źródło:
PAP, defimedia.info

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Źródło:
The Guardian, Frontiers

Krowy poturbowały pielgrzymów idących słynną trasą Camino de Santiago. Jedna osoba odniosła ciężkie obrażenia. To nie pierwszy podobny przypadek w ciągu ostatnich tygodni - do ataku na pątników doszło także w marcu.

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Źródło:
PAP, ABC Castilla y León, hoy.es

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr