Informacje
 • Zima paraliżuje Słowację, w Tatrach powalone drzewa

  26-03-2013 13:18 Kiepska pogoda nie odpuszcza

  Kolejny atak zimy spowodował poważne utrudnienia na drogach Słowacji, Austrii, Czech i Węgier. Znów doszło do wielu wypadków. Niebezpiecznie jest również w słowackich Tatrach.

  W ciągu 12 godzin na Słowacji spadło od 10 do 25 cm śniegu. Wiatr wieje w porywach z prędkością 25 metrów na sekundę, powodując zamiecie i zawieje śnieżne. Nieprzejezdna jest m.in. międzynarodowa trasa D-1 na odcinku Trenczyn-Bratysława. W słowackiej stolicy zasypane są wyżej położone dzielnice. Na granicy Słowacji z Węgrami zamknięto przejście w miejscowości Szahy, a dla ciężarówek o ładowności powyżej 7,5 tony zamknięto kilka przełęczy górskich.

  Większość dróg na Słowacji pokrywa lód i błoto pośniegowe. W okolicach polsko-słowackiego przejścia granicznego Chyżne-Trstena leży 10 centymetrów świeżego śniegu. Policja apeluje do kierowców, aby w miarę możliwości przeczekali kolejny atak zimy. Pogoda ma się poprawić w środę.

  W słowackich Tatrach obowiązuje trzeci w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego. Na szlakach turystycznych leżą nadal setki drzew powalonych przez niedawny orkan; ich usunięcie potrwa wiele dni.

  Alert na Węgrzech

  W centrum i na południu Węgier obowiązuje najwyższy alert śniegowy. Ze względu na intensywne opady i liczne wypadki zamknięte są autostrady M6 i M7 prowadzące z Budapesztu w stronę Chorwacji. Na zasypanych autostradach i parkingach w komitacie (województwie) Zala utknęło 700 ciężarówek z Polski, Litwy, Słowacji, Czech i Rumunii. Opóźnienia międzynarodowych pociągów sięgają 90 minut.

  Na zaśnieżonych drogach w Austrii wydarzyło się we wtorek wiele wypadków, w których kilkadziesiąt osób zostało rannych. Najtrudniejsza jest sytuacja na drogach w Burgenlandzie i Dolnej Austrii.

  Komplikuje się również sytuacja w Czechach. Ciężarówki zablokowały autostradę D-1 w okolicach Sławkowa pod Brnem. Do wielu wypadków doszło na autostradzie prowadzącej z Brna do Pragi.

 • Do Mera
  Podaj źródło tego co piszesz. Wypisujesz takie głupstwa gimbuski,że aż żal.
  ~sas /2013-03-26 17:13
 • Bzdury
  Mera przestań ludzi straszyć. Wszystkie modele na czele z GFS widzą już trwałe ocieplenie. Chcesz błysnąć to zrób sobie słit focię z dzióbkiem i wrzuć na fejsa.
  ~obserwator /2013-03-26 15:38
 • wiatr 25 metrów na sekundę?
  wiatr 25 metrów na sekundę?
  ~iii /2013-03-26 14:14
 • A w Polsce
  po swiętach będzie to samo.z południa nadejdzie niż genueński i zasypie południe i centrum kraju a pozniej kolejna fala mrozów z NE.Niestety nie czarujmy się na ciepło( bo juz na wiosnę nie liczę) będziemy długo jeszcze czekali.Jezeli zmieni się cyrkulacja na południową wtedy będzie cieplej.Jak w kwietniu 1996 roku nastapi wzrost temperatur do 20 stopni i powyżej.Atlantyk spi i nie obudzi się tego roku.Oczywiscie opady także będą.Mozliwe powodzie jak w 2010
  ~Mera /2013-03-26 14:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...