Informacje
 • Zła pogoda zmniejszyła liczbę wypadków

  30-03-2013 13:34 Policja opublikowała statystyki dla Wielkiego Piątku
  Zła pogoda zmniejszyła liczbę wypadków

  W Wielki Piątek doszło do 70 wypadków

  Shutterstock

  W Wielki Piątek w 70 wypadkach drogowych zginęło pięć osób, a 91 osób zostało rannych - podaje policja. Statystyki są lepsze niż rok temu w tym samym czasie przez... fatalne warunki pogodowe.

  70 wypadków, pięć osób zabitych i 91 rannych. Policja zatrzymała też 279 osób kierujących po alkoholu. To bilans Wielkiego Piątku, pierwszego dnia długiego świątecznego weekendu, na polskich drogach.

  Statystyki lepsze przez... złą pogodę

  Jak poinformował w sobotę nadkomisarz Robert Horosz z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji, w porównaniu z ubiegłym rokiem statystyki są mniej tragiczne, a liczby zabitych i nietrzeźwych spadły niemal o połowę. W Wielki Piątek w 2012 roku zginęło dziewięć osób, 109 zostało rannych, a zatrzymano wtedy 438 nietrzeźwych kierowców.

  - Paradoksalnie prawdopodobnie duży wpływ na statystyki w tym roku miała fatalna pogoda. Ludzie, patrząc na to, jak jest na zewnątrz, albo jeździli ostrożniej, albo część się wystraszyła i przesiadła się do środków masowej komunikacji lub została w domach - powiedział Horosz.

  W piątek, jak zawsze przed świętami, główne drogi były zakorkowane. Policjanci apelują, by nie odkładać powrotów ze świąt na ostatnią chwilę, lecz wyjechać wcześniej. - Wtedy na pewno drogi będą bardziej przejezdne, będzie łatwiej, mniej nerwowo i bezpieczniej - powiedział Horosz.

  Zero tolerancji

  Od piątku jest więcej patroli drogówki, szczególnie na wylotówkach, trasach szybkiego ruchu, w miejscach newralgicznych i tam, gdzie funkcjonariusze spodziewają się łamania przepisów. Policjanci kontrolują m.in. prędkość i stan techniczny pojazdów. Zwracają też uwagę na trzeźwość oraz na to, czy wszyscy w pojeździe mają zapięte pasy, a dzieci są przewożone w fotelikach.

  Policja zapowiada, że nie będzie pobłażania dla tych, którzy usiedli za kierownicą po alkoholu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...