Informacje
 • Pół metra śniegu w Czechach, prawie tyle samo na Słowacji. Na Węgrzech powódź

  31-03-2013 13:25 Wielkanocna pogoda dokucza nie tylko Polakom
  Pół metra śniegu w Czechach, prawie tyle samo na Słowacji. Na Węgrzech powódź

  W Pradze także będzie śnieżyć

  Shutterstock

  Czechy, Słowacja, Węgry to kraje, które tak jak Polska walczą w Wielkanoc z trudnymi warunkami pogodowymi. Na Morawach z każdą godziną przybywa po trzy centymetry świeżego śniegu. Węgry walczą natomiast z powodzią.

  Spełniają się ostrzeżenia meteorologów. Wielkanoc w Środkowej Europie przypomina święta Bożego Narodzenia. Zawieje i zamiecie śnieżne paraliżują komunikację niemal w całych Czechach. W Karkonoszach i w Beskidach spadło już 20 centymetrów śniegu. Międzynarodowe trasy drogowe są przejezdne, ale główne dlatego, że z powodu świąt ruch jest minimalny, a zlodowaciałych podjazdów nie blokują ciężarówki.

  Opady pójdą na Polskę

  - Prognozy nie są korzystne, największe zagrożenie dopiero przed nami. Na Morawach i na Śląsku Cieszyńskim może spaść do 20 centymetrów śniegu. W Beskidach i w Karkonoszach spodziewamy się opadów o wysokości nawet pół metra. Opady będą przesuwać się w kierunku południowej Polski - ostrzega czeski synoptyk Josef Hanzlik.

  Słowacja: 40 cm białego puchu

  Zamiecie śnieżne występują również na Słowacji. Synoptycy ostrzegają, że do wieczora może spaść tam 25 centymetrów śniegu. Na południu kraju ogłoszono natomiast alarm przeciwpowodziowy. W ciągu kilkunastu godzin spadło od 20 do 40 centymetrów wody na metr kwadratowy. Rośnie poziom wód na rzekach Hornad, Nitra i Dunaj.

  Fatalne warunki panują w słowackich Tatrach. W ciągu nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę rano spadło już 40 centymetrów śniegu. Wieje silny wiatr. Obowiązuje trzeci w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego. Lawiny mogą schodzić samoistnie.

  Powódź na Węgrzech

  Węgrzy walczą natomiast z powodzią. Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w 14 powiatach. - Woda zalała 100 tysięcy hektarów gruntów ornych, wiele piwnic i lokalnych dróg - poinformował rzecznik krajowego Sztabu Antykryzysowego Martin Hajdu. Pada na wschód od Dunaju. Wylaniem grozi rzeka Cisa. Wały umacnia 11 tysięcy osób.

 • BZDURA
  mieszkam na Slowacji w Bratyslawie i tu prawie nie ma sniegu. troche padlo ale wszystko stopnialo. pol metra to moze jest na poludniu w tatrach...
  ~ble /2013-04-01 07:21
 • szok jak pracują slużby drogowe
  Myslą ze zima sie skończyła a tu sypie i sypie,niech już pomyślą o powodziac
  bo po takich opadach bedzie to nieuniknioe.Należałoby sie juz do tego przygotować,aby znow nie dac sie zaskczyc przez aure.
  ~bobo /2013-04-01 06:50
 • Alez oczywiscie ekooszolomy.
  Alez oczywiscie ekooszolomy. Tak macie racje. To stopiony lod ma wplyw na to, ze juz od dluzszego czasu stoi wyz blokujacy i sprowadzajacy zimne arktyczne powietrze. Komu chcecie wciskac ciemnote?
  ~Eol /2013-04-01 03:56
 • Prąd oceaniczny
  Globalne ocieplenie powoduje topnienie lodowców te z koleji zasilają wodę oceanu w wodę słodką. Woda słodka utrzymuje się na powierzchni i przyhamowuje prąd północnoatlantycki Golfsztrom który zasila Europę w ciepłe masy powietrza. Z jednej strony ocieplenie co powoduje oziębienie. Ten sam efekt pokazany był w filmie Pojutrze. Zatrzymanie lub spowolnienie przepływu prądu oceanicznego to bardzo czarny scenariusz. To dzięki prądom oceanicznym jest klimat. Ktoś kto tego nie wie pisze bzdury. To nauka a nie bełkot dla bełkotu i pieniaczy.
  ~Ziemowit /2013-04-01 00:26
 • CUDOWNA ZIMA MUSI TRWAĆ DALEJ!!!
  Czy wy wszyscy nie rozumiecie, że to, że zima będzie w tym kraju DO KOŃCA MAJA to już nie prognoza tylko FAKT?! Ja nie wiem, które części waszego mózgu odpowiadają za to, że nie jesteście w stanie pojąć prostych przyczyn powstania tej sytuacji. Zorientujcie się trochę, pouczcie na ten temat a potem wypowiadajcie się publicznie, przynajmniej nie będziecie się kompromitować! A na razie nie zabierajcie głosu i cieszcie się ZIMĄ TEJ WIOSNY, bo ona was jeszcze długo nie opuści. Brawa dla tych, którzy nie mają nic ciekawego do powiedzenia, a mimo to milczą!
  ~zimowy /2013-03-31 23:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...