Informacje
 • Przewaga świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia. Więcej mrozu i śniegu

  31-03-2013 15:10 Zimowa aura zawitała na Wielkanoc. Za to zimą mieliśmy wiosnę

  Boże Narodzenie cieplejsze niż Wielkanoc

  TVN24

  Aż 8 stopni Celsjusza było w Boże Narodzenie 2012 roku w Szczecinie. Na Wielkanoc prognozy zapowiadały tylko dwie kreski powyżej zera. Biorąc pod uwagę nie tylko temperaturę, lecz także wysokość pokrywy śnieżnej, można bez wahania powiedzieć: Wielkanoc okazuje się bardziej zimowa niż grudniowe święta.

  Choć trudno w to uwierzyć, ubiegłoroczne święta Bożego Narodzenia były cieplejsze niż jest obecna Wielkanoc.

  Bardzo wyraźnie widać to na przykładzie Wrocławia, gdzie 25 grudnia 2012 roku termometry wskazywały aż 8 st. C, a w niedzielę 31 marca pokazały tylko 2 st. C. Także w Poznaniu ta różnica jest znaczna. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski Boże Narodzenie spędzili przy temperaturze 6 st. C, a na niedzielę prognoza przewidywała 3 st. C. W Szczecinie, tak jak we Wrocławiu, w pierwszy dzień grudniowych świąt słupki rtęci powędrowały do 8 st. C. Prognoza pogody pokazuje, że mieszkańcy tego północno-zachodniego miasta dzielili się jajkiem przy 4 st. C.

  Ciepło było w pasie centralnym

  W biegnącym od Trójmiasta po Małopolskę pasie kraju święta zimowe także były cieplejsze. W Gdańsku i w Krakowie 25 grudnia 2012 roku odnotowano 4 st. C, w niedzielę w obu miastach była połowa tej wartości. W Łodzi w grudniu było 5 st. C, a teras są tylko 2 st. C.

  W Warszawie zarówno temperatura odnotowana w Boże Narodzenie, jak i temperatura prognozowana na niedzielę to 2 st. C. Na samym północnym wschodzie kraju to jednak Wielkanoc okazuje się cieplejsza od Bożego Narodzenia. W Białymstoku był 1 st. C, a teraz były 2 st. C. W Lublinie z kolei zimą były trzy kreski powyżej zera, a teraz jest jedna.

  Krajobraz jest i będzie zimowy

  Boże Narodzenie 2012 było wyjątkowo ciepłe ze względu na odwilż, która zaczęła się akurat w Wigilię. 24 grudnia od zachodu wkroczył do Polski ciepły front atmosferyczny, który przyniósł wzrost temperatury i opady deszczu. Z kolei w Wielkanoc zimową aurę zatrzyma u nas wyż znad Skandynawii. Niedziela jest śnieżna, miejscami bardzo. Na Suwalszczyźnie do Lanego Poniedziałku może dopadać nawet 15 cm śniegu.

  Krajobraz, jaki zobaczy za oknem większość z nas, będzie prawdziwie bożonarodzeniowy. To dlatego, że pokrywa śnieżna już jest znaczna.

  - Opady sniegu w nocy z piątku na sobotę nie były obfite. Najwięcej, bo 5 cm świeżego białego puchu, spadło w okolicach Zatoki Gdańskiej i na Suwalszczyźnie, w którym to regionie leży aż 29 cm śniegu - mówiła w sobotni poranek Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. - Lublin też jest biały. Aktualnie leży tam 20 cm śniegu. 19-centymetrowa pokrywa śnieżna występuje w Rzeszowie. Na Pomorzu zalega łącznie 10-15 cm białego puchu. Na Ziemi Łódzkiej odnotowujemy 7 cm, a w Warszawie są 4 cm. Najmniej śnieżny jest Dolny Śląsk. Tam płaty białego puchu leżą tylko lokalnie - opowiadała synoptyk.

 • Nasz nowy klimat
  Zmieniliśmy półkule ziemskie z północnej na południową? Czy co?
  Bo takiej pogody co jest w ostatnich latach to chyba najstarsi górale nie pamiętają?
  WESOŁEGO ALLELUJA! (W ŚNIEGU)
  ~xxx /2013-03-31 21:32
 • WESOLYCH SWIAT
  Pogoda jaka jest kazdy widzi:)Swieta to czas radosny wiec alleluja i byle do wiosny!!!Pozdrawiam wszystkich cieplutko
  ~wiki /2013-03-31 18:51
 • Do: metek
  Co z tego,że Słońce masz na tej wysokości w kwietniu co w sierpniu ? !! Gościu co ty porównujesz !! sierpień do kwietnia,że powinno być tak samo ciepło? Urwałeś sie chyba z choinki Wielkanocnej hahaaha!! Wiedzę w tym zakresie masz zerową więc nie kompromituj sie... Musisz troche jeszcze poczytać, bo nie mam zamiaru Ci tego tłumaczyć dlaczego tak jest - sam sie dowiedz ;D
  ~damcio88 /2013-03-30 17:22
 • Wielkanoc
  @ pele
  Wielki słownik ortograficzny, PWN, Warszawa 2010, strona 1007
  Życzę wesołych świąt!
  ~eryk /2013-03-30 15:38
 • prognoza
  Małe niże - na północy , wschodzie i genueński z południowego wschodu, będą ze sobą współpracować i ściągać do Polski zimne powietrze ze słabnącego wyżu islandzkiego. Wyże jednak utrzymają się na północy. Czyli śnieg i mroźne powietrze.
  ~metek /2013-03-30 14:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...