Informacje
 • Nawet kęs hamburgera może być szkodliwy

  01-04-2013 12:00 Badania na nicieniach i ich wyniki
  Nawet kęs hamburgera może być szkodliwy

  Kęs smakowitego hamburgera skróci życie?

  Shutterstock

  Nawet ci, którzy bardzo dbają o to, co trafia do ich ust, od czasu do czasu sięgają po tzw. śmieciowe jedzenie. Badacze z University of Massachusetts Medical School sugerują, że nawet niewielka ilość niezdrowego jedzenia może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

  Nawet ci, którzy bardzo dbają o to, co trafia do ich ust, od czasu do czasu sięgają po tzw. śmieciowe jedzenie. Badacze z University of Massachusetts Medical School sugerują, że nawet niewielka ilość niezdrowego jedzenia może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

  Karmiono nicienie różnymi bakteriami

  W jaki sposób naukowcy doszli do takiego wniosku? Otóż podawali nicieniom z gatunku C. elegans, używanym jako organizmy modelowe we współczesnej genetyce, różne pokarmy - naturalne i nienaturalne dla nich. Dzięki temu sprawdzili, w jaki sposób dieta wpływa u nich na tzw. ekspresję genu (ekspresja genu to proces, w którym informacja genetyczna zawarta w genie zostaje odczytana i przepisana na jego produkty). Okazało się, że "niezdrowy" pokarm potrafi bardzo mocno ją zmienić. I to negatywnie.

  Jak podali badacze, te nicienie, które żywiły się bakteriami Comamonas, m.in. nie miały licznego potomstwa oraz żyły krócej. Zupełnie inaczej było w przypadku tych C. elegans, które były na zwykłej "laboratoryjnej" diecie i w jej ramach spożywały naturalne dla siebie bakterie E. coli.

  Różnic pomiędzy nicieniami karmionym Comamonas a nicieniami karmionymi E. coli było jednak znacznie więcej, bo aż 87.

  U ludzi to wpływa na rytm okołodobowy

  - Istotne jest jednak to, że te same regulatory, które u pasożytów zmieniła dieta, wpływają na rytm okołodobowy u ludzi - powiedział Lesley McNeil, jeden z autorów badania.

  Wiedząc to naukowcy będą mogli dalej badać wpływ pokarmu na metabolizm i fizjologię nie tylko u nicieni, lecz także u ludzi.

  Wystarczy tylko trochę

  Co ciekawe - naukowcom udało się też zauważyć, że nawet bardzo mała ilość Comamonas pochłonięta przez C. elegans znacząco zmieniała ich ekspresję genu i fizjologię. To, jak podkreślają naukowcy, prowadzi do wniosku - jeszcze niepotwierdzonego - że nawet odrobina niezdrowego jedzenia może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

 • Nie!
  Prima aprilis!
  ~Lil /2013-04-02 00:50
 • Milionerów to ja mogę kilku wymienić, którzy ostatnio zmarli
  i wcale niezbyt zdrowo.
  ~ku1 /2013-04-01 19:37
 • zdrowe jedzenie
  nie wiem czy mozna gdziekolwiek znalezc zdrowe jedzenie a jesli tak to trzeba chyba byc milionerem aby je miec na codzie dla calej rodziny wiec niestety musimy sie zywic tym chlamem co nam daja i sie pocieszac ze nie jest az takie niezdrowe jak w McDonalds chociaz tak naprawde to moze i nie ma roznicy...
  ~nero /2013-04-01 19:06
 • krzysio pomyslał co ciezko przyszlo
  no co ty globalne ocieplenie istnieje niedługo w polsce lato bedzie zimą
  ~krzys /2013-04-01 19:05
 • Tak samo jak z globalnym ociepleniem
  Tak samo jak z globalnym ociepleniem
  ~hamburger /2013-04-01 17:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...