Informacje
 • Rzeki wystąpiły z koryt. Wsie odcięte od świata

  01-04-2013 21:25 Półwysep Iberyjski walczy z powodziami

  Portugalia walczy z powodziami. Z powodu ulewnych deszczy, które nawiedziły północ i centrum kraju, kilka rzek wystąpiło z koryt. Zalało lokalne drogi, a kilka wiosek zostało zupełnie odciętych od świata. Podtopiło także kilka hiszpańskich miast.

  Według Krajowego Urzędu Ochrony Cywilnej (ANPC), około 40 dróg jest zablokowanych. Ruch ograniczono w Aveiro, Bradze, Coimbrze, Lizbonie, Santarem i Viseu.

  Niktóre miejscowości są odcięte od świata, a ludzie muszą czekać aż opadnie poziom wody, by się z nich wydostać. W Coimbrze i Santarem wprowadzono żółty alert pogodowy.

  Rzeki wystąpiły z koryt

  Z powodu ulewnego deszczu najbardziej ucierpiało centrum kraju. W powiecie Santarem wylała rzeka Tag, która zalała 17 dróg i rozległe pola uprawne. Niebezpiecznie wzrósł również poziom wody na rzece Douro, która przepływa przez Porto. Wezbrała także rzeka Degebe. Przecina ona miasta Evora i Sizandro, największe zakłócenia w ruchu spowodowała jednak w Torres Vedras.

  Na północy kraju, m.in. w Bradze, deszcze spowodowały osunięcia ziemi i skał, przez co odcięta została jedna z głównych dróg dojazdowych do miasta.

  Osuwiska spowodowane przez piątkową burzę spowodowały śmierć dwóch osób w miejscowości Arouca, ok. 20 km od Porto. Samochód, którym znajdowała się para, został porwany przez rzekę Ardę.

  Wielka woda w Hiszpanii

  Ze skutkami ulew walczy też Hiszpania. W poniedziałek w Fuentecaliente w środkowej Hiszpanii pod ciężarem samochodu zawalił się most. Zginęło dwoje pasażerów.

  W Andalizji 21 z 48 zbiorników retencyjnych jest przepełnionych lub lada chwila się przepełni.

  W okolicy miasta Cazorla w południowej Hiszpanii spadło w ciągu ostatnich kilku godzin średnio 70 litrów na metr kwadratowy, co spowodowało, że w poniedziałkowe południe jezioro El Tranco miało osiągnąć 98,5 proc. swojej pojemności.

  W wiosce Mogon w Villacarrillo spadło ponad 40 litrów na metr kwadratowy. Poważna sytuacja jest także w Kordobie, gdzie zbiornik San Rafael de Navallana osiągnął niemal 100-procentową pojemność. Podobna sytuacja jest na zbiorniku Guadalmellato.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...