Informacje
 • Wzrosło zagrożenie lawinowe w Beskidach

  01-04-2013 11:39 Blisko 120 cm śniegu na Babiej Górze
  Wzrosło zagrożenie lawinowe w Beskidach

  Beskidy: wzrosło zagrożenie lawinowe

  W północnych rejonach Babiej Góry warstwa śniegu mierzy blisko 120 cm po ostatnich opadach. Ilość śniegu zwiększyła ryzyko lawin, a ratownicy GOPR ostrzegają, że szlaki turystyczne są teraz bardzo trudne i niebezpieczne.

  Zagrożenie lawinowe mierzy się w pięciostopniowej skali. Ze względu na duże opady śniegu, ratownicy grupy beskidzkiej GOPR podnieśli stopień z drugiego na trzeci, ostrzegając, żeby na szlak nie wchodziły osoby niedoświadczone.

  Ryzyko lawin wciąż rośnie

  Gdy pokrywa śnieżna jest słabo związana na stromych stokach, wprowadza się trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W takich warunkach jej osunięcie może wywołać narciarz lub pieszy turysta. Wejście na górę powinny sobie odpuścić osoby, które wspinaczkę górską kojarzą raczej z rekreacyjnymi spacerami w otoczeniu pięknej przyrody. Mimo to, nawet doświadczone osoby muszą teraz zachować szczególną ostrożność podczas wspinaczki. Należy unikać przede wszystkim stromych stoków zawietrznych, jak i nawianego na stok śniegu.

  Wymagające góry

  Niezależnie od warunków pogodowych jak i wprowadzonego stopnia zagrożenia lawinowego, przy wyprawie w góry powinno się pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa.

  Góry wymagają zdrowego rozsądku i dystansu zarówno do siebie, jak i przyrody. Nie można sobie pozwolić na przesadną pewność siebie - zwłaszcza przy aktualnej pogodzie. Na szlak nie powinno się wchodzić bez odpowiedniego ubrania, zapasu wody i jedzenia oraz przewodnika lub mapy. Ratownicy GOPR przestrzegają, że ze względu na pogodę warunki panujące w górach są trudne i wymagające.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...