Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 0°C 4°C -1°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • "Synoptycy za czyjąś głupotę przepraszać nie mogą"

  05-05-2013 10:23 Blog meteorolog Arlety Unton-Pyziołek

  Nagranie z 23 kwietnia, o którym wspomina "Fakt"

  TVN24

  W niedzielę dowiedziałam się o artykule zamieszczonym w "Fakcie" pod tytułem: "Majówkowe kłamstwo. Co mówiła Omenaa o pogodzie?"

  "Miało być tak pięknie. 30 stopni, krótki rękawek i grill za miastem. A co nas spotkało? Deszcz, niskie ciśnienie i szarzyzna. Krótko mówiąc: majówka do bani! Kto jest temu winien? Kto nas przeprosi?" - pisano.

  Też jestem rozczarowana pogodą, ale według prognoz nie miało być pięknie, a zmiennie. Nikt nie obiecywał lata. 30 st. Celsjusza było na południowym wschodzie kraju - zgodnie z prognozami. Stąd zresztą grad i gwałtowne burze w tym rejonie. Ostrzeżenia też były.

  Dwa tygodnie przed majówką sama mówiłam w TVN24, że wariant ciepły na majówkę to wersja optymistyczna, a sprawdzalność tego ciepłego wariantu wynosi 50 proc. Kto winien jest majówce do bani - Pan Bóg, że nie spełnił naszych oczekiwań?

  "Zacieraliśmy ręce, słysząc jeszcze kilka dni temu prognozy pogody. No nareszcie będzie ciepło! - myśleliśmy. - W środę, pierwszego maja, nawet do 30 stopni - obwieszczała znana pogodynka Omenaa Mensah. I co? 1 maja, owszem, było ok. 30 stopni, ale tylko w niektórych miejscach na południu Polski. Reszta kraju czuje się oszukana! A już szczególnie ci, którzy niesieni optymizmem zakupili nowe kostiumy kąpielowe i ruszyli z rodzinami nad morze" - pisano dalej.

  O tym, że będzie gorąco na południowym wschodzie mówiliśmy - sama dużo wcześniej zrobiłam mapę schematyczną tego, jak będzie, na której wyznaczyłam trzy strefy odczuwalnej temperatury i wyraźnie podkreśliłam, że nad morzem będzie zimno, z odczuwalną temperaturą nawet 5 st. C. Jeśli ktoś kupił kostium i liczył na kąpiel w Bałtyku, to jest niespełna rozumu, a synoptycy za czyjąś głupotę przepraszać nie mogą.

  Na prezentowanej powyżej grafice (nie podano w "Fakcie" z jakiego dnia pochodziła) wyraźnie widać, że 1 maja temperatura maksymalna ma wynieść od 13 do 30 st. C. Więc gdzieś musiało być zimno, gdzieś musiało być tych 13 st. C w najcieplejszym momencie dnia. Ale niewielu słucha uważnie prognoz.

 • KŁAMSTWO
  Do tej pory NIGDZIE nie zanotowano temperatury 30 C
  Najwyższa narazie w tym roku to 28,2 w Zamościu.
  ~lolik /2013-05-05 14:09
 • ???
  A na południowym wschodzie miały być upały 30stopni i burze. Jedynie burze sie sprawdziły, poza tym jest cały tydzień 10-15 stopni, to jest spora różnica...
  ~Kkk /2013-05-05 14:04
 • Ahh Ci Polacy!
  Co za durny i niecierpliwy kraj! Psioczą na synoptyków, że to on są winni,że nie ma dobrej pogody na majówkę??? A czemu Ci biedni ludzie są winni??? Wiecie dlaczego pogoda staje się niebezpieczna??? Bo niektórzy zbyt bacznie i niecierpliwie ją obserwują, patrzą na radary, spoglądają w niebo, śledzą modele pogodowe, obserwują zdjęcia satelitarne... ludzie pogoda rządzi się swoimi prawami i przestańcie śledzić jej wyczyny bo zrobi się naprawdę niebezpieczna! Tak nie wolno!! Mieszkam w Świętokrzyskiem. Pogoda tutaj też nie należała do dobrych, ale dało się wytrzymać. Było rzeźko po deszczu i nawet sympatycznie. A Ci którzy wyruszyli nad morze żeby się kąpać na początku maja naprawdę mają w głowach do bani! Dziękuję!
  ~olav /2013-05-05 13:59
 • Ludzie
  przecież to jest PROGNOZA POGODY!! Znacie choć trochę język polski? Prognoza a nie zapewnienie, że będzie ciepło. Wystarczy popatrzeć na sprawdzalność prognoz aby wiedzieć jak wysokim błędem są one opatrzone.
  ~zdziwiony /2013-05-05 13:46
 • pogoda
  tak mowiac to kazdy by zgadł pogode do konca maja bedzie od 14 st do 29 st
  ~ona /2013-05-05 13:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...