Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 0°C 4°C -1°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • "Synoptycy za czyjąś głupotę przepraszać nie mogą"

  05-05-2013 10:23 Blog meteorolog Arlety Unton-Pyziołek

  Nagranie z 23 kwietnia, o którym wspomina "Fakt"

  TVN24

  W niedzielę dowiedziałam się o artykule zamieszczonym w "Fakcie" pod tytułem: "Majówkowe kłamstwo. Co mówiła Omenaa o pogodzie?"

  "Miało być tak pięknie. 30 stopni, krótki rękawek i grill za miastem. A co nas spotkało? Deszcz, niskie ciśnienie i szarzyzna. Krótko mówiąc: majówka do bani! Kto jest temu winien? Kto nas przeprosi?" - pisano.

  Też jestem rozczarowana pogodą, ale według prognoz nie miało być pięknie, a zmiennie. Nikt nie obiecywał lata. 30 st. Celsjusza było na południowym wschodzie kraju - zgodnie z prognozami. Stąd zresztą grad i gwałtowne burze w tym rejonie. Ostrzeżenia też były.

  Dwa tygodnie przed majówką sama mówiłam w TVN24, że wariant ciepły na majówkę to wersja optymistyczna, a sprawdzalność tego ciepłego wariantu wynosi 50 proc. Kto winien jest majówce do bani - Pan Bóg, że nie spełnił naszych oczekiwań?

  "Zacieraliśmy ręce, słysząc jeszcze kilka dni temu prognozy pogody. No nareszcie będzie ciepło! - myśleliśmy. - W środę, pierwszego maja, nawet do 30 stopni - obwieszczała znana pogodynka Omenaa Mensah. I co? 1 maja, owszem, było ok. 30 stopni, ale tylko w niektórych miejscach na południu Polski. Reszta kraju czuje się oszukana! A już szczególnie ci, którzy niesieni optymizmem zakupili nowe kostiumy kąpielowe i ruszyli z rodzinami nad morze" - pisano dalej.

  O tym, że będzie gorąco na południowym wschodzie mówiliśmy - sama dużo wcześniej zrobiłam mapę schematyczną tego, jak będzie, na której wyznaczyłam trzy strefy odczuwalnej temperatury i wyraźnie podkreśliłam, że nad morzem będzie zimno, z odczuwalną temperaturą nawet 5 st. C. Jeśli ktoś kupił kostium i liczył na kąpiel w Bałtyku, to jest niespełna rozumu, a synoptycy za czyjąś głupotę przepraszać nie mogą.

  Na prezentowanej powyżej grafice (nie podano w "Fakcie" z jakiego dnia pochodziła) wyraźnie widać, że 1 maja temperatura maksymalna ma wynieść od 13 do 30 st. C. Więc gdzieś musiało być zimno, gdzieś musiało być tych 13 st. C w najcieplejszym momencie dnia. Ale niewielu słucha uważnie prognoz.

 • Prognoza pogody
  W miniony wtorek w Warszawie miało być 27 stopni. Chyba długo będzie trzeba poczekać na taką temperaturę. Prognoza pogody powinna być podawana na dni które minęły. Wtedy w 100% by się sprawdzała.
  ~Mirek /2013-05-05 13:27
 • haha
  nad morze ruszyli w maju? Polskie morze? gratukuje głupoty
  ~mistrzu /2013-05-05 13:12
 • Nie było tak ciepło jak tvn przewidywał
  Ale o pogodzie jak w tunezji tez mowy nie było. Czego oczekiwać, typowa polska pogoda.
  ~beaa2 /2013-05-05 12:22
 • Pani synoptyk ostrzegała, że na północy będzie bardzo zimno.
  Pakując rzeczy do walizek mówiła by sie przygotowac na wszelkie ewentualności.
  ~bea /2013-05-05 12:17
 • Racja!!! nad morzem miało być zimno
  no jak no jak??? przecież już od dawna mówili że na połnocy nie będzie wcale pogody, będzie zimno a na prawdziwą letnią majówkę mogą liczyć tylko ci co wybierają się w góry, po co teraz te narzekania??? jak też planowałem wyjazd nad morze ale jakoś już tydzień przed majówką mówiono że im dalej na połnoc będzie zimno i brzydko im dalej na południe tym bardziej ciepło i burze więc zmieniłem plany i nie pojechałem nad morze. Fakt prognza się nie sprawdziła dokładnie ale ja nie byłem praktycznie wogóle zaskoczony, a jak ktoś się chce kąpać nad bałtykiem to sezon wakacyjny polecam!!!
  ~misiek /2013-05-05 11:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...