Informacje
 • Bliźniaki będą "królikami doświadczalnymi" NASA

  10-08-2013 17:28 Precedensowe badanie pozwoli ocenić, jak kosmos wpływa na człowieka
  Bliźniaki będą "królikami doświadczalnymi" NASA

  Bliźniacze "króliki doświadczalne" NASA

  NASA

  Scott Kelly i Mark Kelly to bliźnięta, a w dodatku astronauci. Scott spędzi rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a drugi z nich pozostanie na Ziemi. Po powrocie naukowcy ocenią jakie dokładnie zmiany zachodzą w ludzkim organizmie, porównując identycznych genetycznie braci.

  Obaj mają bogate doświadczenie zawodowe: pierwszy z nich wziął udział w trzech misjach, drugi był uczestnikiem czterech wypraw.

  Precedens naukowy

  W 2015 roku Scott Kelly zostanie wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie wraz z Rosjaninem Michaiłem Kornijenką spędzi cały rok. Tak długi pobyt ma być przedsmakiem tych, które czekają astronautów w przyszłości wybierających się np. w kierunku planetoid.

  Ponieważ Mark pozostanie na Ziemi, roczny lot Scotta stanie się też bardzo dobrą okazją do tego, by przeprowadzić precedensowe badania naukowe nad dwoma identycznymi ciałami znajdującymi się w skrajnie różnych środowiskach. Dzięki analizom, jakie przeprowadzą pracujący z braćmi naukowcy, będzie można określić dokładnie np., jak w kosmosie zmienia się DNA człowieka.

  Relacja do końca życia

  Niewykluczone, że bracia Kelly będą "obiektami" zainteresowań badaczy już do końca swojego życia. Kosmos może wpływać na ludzki organizm jeszcze długo po tym, jak wróci się z niego na Ziemię. By ocenić jego wpływ na ludzi, naukowcy prawdopodobnie do końca życia braci będą chętnie ich badali.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...