Informacje
 • Taniec wiatraków na Morzu Północnym. Da energię elektryczną 400 tys. domów

  27-08-2013 07:06 Największa farma wiatrowa w Niemczech uruchomiona
  Taniec wiatraków na Morzu Północnym. Da energię elektryczną 400 tys. domów

  To największa farma wiatrowa w Niemczech

  Fot. PAP/EPA, film: Reuters TV

  Na Morzu Północnym w poniedziałek została uruchomiona największa niemiecka morska farma wiatrowa Bard Offshore 1. Elektrownia z 80 turbinami ma moc 400 megawatów i może zaspokoić roczny popyt na energię elektryczną 400 tys. gospodarstw domowych.

  W uroczystości otwarcia elektrowni wiatrowej ulokowanej około 100 kilometrów na północny zachód od wyspy Borkum uczestniczył niemiecki minister gospodarki Philipp Roesler. -  Inwestycja jest przykładem niemieckiej jakości "Made in Germany" - chwalił szef resortu gospodarki.

  Elektrownia kosztowała ponad dwa miliardy euro.

  To daleko od stałego lądu

  Jak podkreślił dyrektor firmy Bard, Michael Baur, nigdy jeszcze nie budowano elektrowni w takiej odległości od stałego lądu, na głębokości 40 metrów. Jego zdaniem bez silnej energetyki wiatrowej rządowi Niemiec nie uda się przeprowadzić zapowiedzianego w lecie 2011 roku "zwrotu w polityce energetycznej".

  Niemcy chcą energii odnawialnej

  Po katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej kanclerz Angela Merkel zapowiedziała całkowitą rezygnację z energii atomowej i zastąpienie jej energią ze źródeł odnawialnych. Do 2022 roku mają zostać wyłączone wszystkie niemieckie elektrownie jądrowe.

  Niemiecka ustawa o odnawialnych źródłach energii EEG gwarantuje inwestorom sztywne ceny za wytwarzaną energię, niezależnie od ceny rynkowej prądu. Ta sytuacja doprowadziła do podwyżek cen prądu dla indywidualnych odbiorców. Podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi 22 września pojawiły się propozycje nowelizacji ustawy w celu zmiany korzystnych dla producentów zapisów. Ta dyskusja wywołała niepokój wśród inwestorów.

  Niemiecki rząd zakłada, że do roku 2020 udział odnawialnych źródeł w wytwarzaniu energii elektrycznej wzrośnie do 35 proc., a w 2050 roku osiągnie 80 proc.

 • Do Nik
  Masz racje, ja też jestem za energetyką jądrową!
  ~ala /2013-08-27 23:13
 • wiatraki?
  Nie ma się czym nakręcać - jedna z znajgorszych inwestycji, jaka zna energetyka. O ile te stojące w morzu jestem w stanie zaakceptować, to te stawiane u nas 300-500 metrów od siedzib ludzkich to koszmarna pomyłka lokalnych samorządów i gruba kaska z dotacji dla inwestorów ... Stracą wszyscy - mieszkańcy gmin, bo ziemia i nieruchomosci stracą na wartości (czyli domy, działki, grunty orne spadaja w cenie nawet 50%), straci gmina - bo zablokuje na (z reguły) 30-40 lat olbrzymie tereny inwestycyjne. Przemysłowe elektrownie wiatrowe nie dają nikomu żadnej pracy, niszczą krajobraz, produkują 2 x droższy prąd (za co w niedalekiej przyszłości zapłacimy my - Polacy, z własnej kieszeni w rachunkach z elektrowni). Zarobi TYLKO I WYŁĄCZNIE inwestor, właściciel takich wiatraków. I to zarobi bardzo dużo. My, zwykli ludzie, zostaniemy ograbieni z części naszego majątku, postawią nam na pół życia koszmarne żelastwo, powodujące wiele chorób, dewastujące ekosystemy i powodujące konflikty w społecznościach. Ale lobby i przekupne władze gmin mają ludzi za nic. Pakt klimatyczny to wielka pomyłka, wciskanie kitu i grabież w skali globalnej.
  ~NiK /2013-08-27 18:48
 • Tak to Niermcy !
  :)
  ~pawel /2013-08-27 13:54
 • Spoko, spoko...
  ... za 10 lat jak już się zużyją trafią do nas.
  ~Heniu /2013-08-27 11:51
 • ???
  Ja tesz uwarzam że takie niehlójstwo ortograficzne jest niedopuszczalne! Bogdanie fstyć sie!
  A niedawno czytałem że ta inwestycja nie jest gotowa. Jakies numery wyszły, jak przy naszych autostradach.
  ~sdfg /2013-08-27 11:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...