Informacje
 • Malaria zabija prawie 2 tys. ludzi każdego dnia. Jest obiecująca szczepionka

  08-10-2013 19:49 Znacznie mniejsza śmiertelność podczas testów

  Jeden z brytyjskich producentów leków zamierza zarejestrować pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko malarii. Naukowcy wierzą, że to krok milowy w powstrzymaniu choroby, która każdego dnia zabija blisko 2 tys. ludzi.

  Malaria jest chorobą pasożytniczą przenoszoną przez owady. Każdego roku zabija setki tysięcy ludzi na całym świecie. Dotychczas nie wymyślono skutecznej metody walki z tą chorobą, jednak twórcy nowej szczepionki RTS,S twierdzą, że wreszcie dokonali przełomu.

  Zadziałała w prawie 50 proc. przypadków

  Badania nad RTS,S dowodzą, że ta szczepionka zmniejszyła o prawie połowę liczbę przypadków malarii u małych dzieci i o 25 proc. u niemowląt. Naukowcy podali ją podczas największej dotąd próbie klinicznej przeprowadzonej na ponad 15,5 tys. dzieci w siedmiu afrykańskich krajach.

  - Nasze szpitale wypełnia wiele milionów pacjentów z przypadkami malarii - powiedział Halidou Tinto, główny autor badań nad szczepionką. Dodał przy tym, że jak na razie jedynym skutecznym sposobem na zwalczanie pasożyta były moskitiery, jednak potrzebujemy więcej narzędzi do wali z nim. Według naukowców, jedynym skutecznym sposobem wyeliminowania malarii jest szczepionka.

  Jeszcze tylko dwa lata?

  Wyniki badań zostały zaprezentowane na konferencji medycznej w Durbanie (RPA) i na ich podstawie producent szczepionki zamierza w 2014 roku złożyć wniosek regulacyjny do Europejskiej Agencji Leków. W oświadczeniu, firma dodała, że jeśli uda się uzyskać pozwolenie na wprowadzenie szczepionki, to być może już od 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia zaleci jej stosowanie.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...