Informacje
 • Śmiertelnie niebezpieczne ulewy we Włoszech

  03-12-2013 15:01 Ewakuowano co najmniej 1500 mieszkańców środkowych i południowych Włoch

  Dwie osoby zginęły, a ok. 1500 zostało ewakuowanych w poniedziałek z powodu ulewnych deszczów padających w poniedziałek w centralnych i południowych Włoszech. Ze względu na rosnącą liczbę zalań i podtopień oraz kolejne szkody powodowane przez deszcz, wiatr i sztorm na morzu, ogłoszono tam alarmy pogodowe. W niektórych miastach sypał grad. Najgorsza sytuacja panuje w okolicach adriatyckiego kurortu Pescara.

  Burze, wichury i ulewy nękają południowe i środkowe Włochy. 30-letni rybak został porwany przez falę, kiedy z przyjacielem łowił ryby nad brzegiem rzeki. Do wypadku doszło na południu miasta Cosenza (południe Włoch). Jego towarzysz odniósł obrażenia.

  Druga ofiara śmiertelna to 57-letnia mieszkanka Pescary, którą znaleziono martwą w samochodzie w tunelu. Auto zlokalizowano dopiero w kilka godzin po tym, jak mąż zgłosił jej zaginięcie.

  Agencja ANSA podała, że w Pescarze (region Abruzja) przeprowadzono ewakuację 1,5 tys. osób z okolic zbiornika wodnego, po tym, jak po ulewach poziom wody znacznie się podniósł. Ludzi przeniesiono do tymczasowego schroniska urządzonego w miejskim kompleksie sportowym.

  Nieprzerwane, obfite opady spowodowały już poważne szkody i utrudnienia w regionie. Część dróg została zamknięta ze względu na podtopienia albo na osunięcia rozmoczonego gruntu. W szkołach w Pescarze odwołano lekcje.

  Ogromne fale wdarły się w ląd

  Trudna sytuacja panuje też w Kalabrii. Podczas sztormu na morzu Jońskim fale sięgały nawet 10 m wysokości i wdzierały się na promenady i ulice nadmorskich miejscowości, powodując chaos na drogach. Woda i wichura zniszczyły wiele elementów nadmorskiej infrastruktury. W Catanzaro Lido wiatr naniósł masy piasku i śmieci.

  W innym południowym regionie - Basilicata panuje sytuacja nadzwyczajna. Ulewy doprowadziły tam do wystąpienia z brzegów kilku rzek. Powódź spowodowała poważne szkody, szczególnie w prowincji Matera, gdzie ewakuowano około 200 osób. Woda zalała tam pola i drogi - część z nich jest nieprzejezdnych. W wielu miejscowościach zamknięto szkoły.

  Niebezpiecznie na drogach i na torach

  W regionie Apulia kilkudniowe ulewne opady powodują narastające utrudnienia w transporcie i komunikacji. Odcinki dróg i torów kolejowych są nieprzejezdne nie tylko ze względu na podtopienia, ale też przez nanoszone przez wodę błoto, muł i śmieci. Na linii Foggia - Potenza w niedzielę późnym wieczorem wykoleił się pociąg.

  Wyjątkowo zła pogoda nęka też też inne rejony kraju. W Rzymie szalejący silny wiatr doprowadził do śmiertelnego wypadku. Powalone na drogę drzewo zabiło motocyklistę. W Pompejach intensywne opady deszczu uszkodziły tynk na słynnych starożytnych ruinach.

  Sztorm atakuje wyspy

  Nie lepiej jest na włoskich wyspach. Na Sardynii na poniedziałek i wtorek ogłoszono alarm hydrologiczny ze względu na wysoki poziom wody w rzekach. W mieście Olbia, które niedawno mocno ucierpiało podczas nawałnicy związanej z cyklonem Kleopatra, zamknięto szkoły. W stanie gotowości są lokalne oddziały Obrony Cywilnej.

  Ulewy i wichura atakują też Sycylię. W Palermo weekendowe opady doprowadziły do licznych zalań i podtopień. Ulicami płynęły potoki wody deszczowej, a lokalna straż pożarna odebrała wiele wezwań. Deszcz spowodował liczne osuwiska, a wiatr łamał gałęzie i powalał drzewa na drogi.

  Mieszkańców południowych i środkowych Włoch czekają jeszcze około dwie doby zmagań z gwałtowną pogodą. Według prognoz taka sytuacja może się utrzymać do środy.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...