Informacje
 • Smog odbiera Paryżowi urodę. Szkodzi też zdrowiu jego mieszkańców

  13-12-2013 17:23 Stężenie trujących cząsteczek przekroczyło dopuszczalne normy

  Stężenie cząsteczek szkodliwych dla zdrowia w powietrzu nad Paryżem, i nie tylko, wzrosło powyżej poziomu 80 mikrogramów na metr sześcienny. Władze ogłosiły drugi stopień ostrzeżenia, który ma obowiązywać przynajmniej do niedzieli. Eksperci są szczególnie zaniepokojeni - odnotowano wzrost szkodliwych cząsteczek łatwo osiadających na płucach i zdolnych przeniknąć do krwiobiegu.

  Alert dotyczy regionu paryskiego i południowo-wschodniej części Francji, nad którymi od czwartku utrzymuje się wysokie ciśnienie i słaby wiatr. Z tego powodu smog jest "uwięziony" nad miastami, choć powinien ulec rozproszeniu.

  Powyżej dopuszczalnego poziomu

  Jak donosi francuski serwis informacyjny rfi.fr, od poniedziałku wzrósł poziom obecnych w atmosferze aerozoli drobnych. Według ostatnich pomiarów, przekracza on 80 mikrogramów na metr sześcienny.

  Ekspertów najbardziej niepokoi fakt, że wzrosła ilość tzw. PM2.5, czyli cząsteczek o średnicy zaledwie 2,5 mikometra. Są szczególnie niebezpieczne - łatwo osiadają w płucach, wywołując poważne problemy z oddychaniem oraz przenikają do krwiobiegu.

  Winny śmierci milionów

  Międzynarodowa Agencja Światowej Organizacji Zdrowia ds. Badań nad Rakiem (The World Health Organisation's International Agency for Research on Cancer, w skrócie IARC) uznaje zanieczyszczenie powietrza za jedną z czterech głównych przyczyn zachorowań na raka.

  - To także przyczyna około 3,2 milionów zgonów rocznie - twierdzą ogólnoświatowe badania. - Rocznie we Francji z powodu powikłań wynikłych z zanieczyszczenia powietrza umiera około 40 tys. ludzi - twierdzi Anne Hidalgo, kandydat na mera Paryża.

 • W Krakowie przekracza 300 :)
  jw
  ~dmcs /2013-12-19 12:13

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...