Informacje
 • Skopiowali prawo i wyszedł absurd. Podatek portowy w miasteczku bez dostępu do morza

  14-12-2013 09:33 Wszystko za sprawą bezmyślnego przepisania regulaminu z innego miasta
  Skopiowali prawo i wyszedł absurd. Podatek portowy w miasteczku bez dostępu do morza

  Port w Viareggio

  Shutterstock

  Władze sycylijskiego miasteczka Grotte zaakceptowały i opublikowały regulamin dotyczący gminnego podatku, m.in. od jachtów stojących w porcie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że Grotte nie ma dostępu do żadnego akwenu. - Jest kryzys, każdy sobie radzi, jak może - ironizują włoscy parlamentarzyści.

  - Ściąganie w szkole jest surowo karane, w polityce - najwyżej wyśmiane, zwłaszcza, gdy brakuje przy tym uczniowskiego sprytu i odrobiny inteligencji - w taki sposób włoskie media komentują przykład z miasteczka Grotte (prowincja Agrigento).

  Opłata za akwen, którego nie ma

  W regulaminie, cytowanym przez włoską prasę, mowa jest o opłacie za korzystanie z "akwenu", którego tam nie ma. Dekret głosi, że kwota podatku od jachtów i innych jednostek morskich "zacumowanych w porcie w Viareggio zależy od ich długości". I tutaj następuje rozwiązanie zagadki. Okazuje się bowiem, że Viareggio to znanym nadmorski kurort, położony w Toskanii, czyli jakieś 1300 km na północ od Grotte.

  Bezmyślna kopia

  Ustalono więc, że rozporządzenie ogłoszone przez władze miasteczka na Sycylii zostało - bez odrobiny refleksji - w całości skopiowane z internetowej strony miasta Viareggio. Co ciekawe, zanim weszło w życie, w Grotte przeczytał je sztab doradców, kierowników gminnych departamentów, cały zarząd miejski, a rada gminna zebrała się w celu jego przeanalizowania na sześciu posiedzeniach.

  Pobierać podatek od jachtów cumowanych 1000 km dalej?

  - Czy władze Grotte chcą pobierać podatek od jachtów zacumowanych w Viareggio? - zażartowała senator Ornella Bertorotta podczas obrad w izbie wyższej, gdy odkryła tę nieścisłość. Podczas dyskusji w Senacie, inni parlamentarzyści nie kryjąc rozbawienia mówili: - Jest kryzys, każdy sobie radzi, jak może, niektórzy chcą obłożyć podatkiem wszystko, co się da.

 • A u nas wcale nie jest lepiej.
  Nasi "urzędniczo nasladowczy-nibypracujący" lepsze absurdy potrafią produkować i żadnej odpowiedzialności za te bzdety nie ponoszą.
  ~tej /2013-12-14 15:53
 • odp
  Czy władze Grotte chcą pobierać podatek od jachtów zacumowanych w Viareggio?
  odpowiedz brzmi- si sieniore si ...
  ~ja124 /2013-12-14 13:54
 • Przeczytali?
  Tak, "na papierze". Wzieli kase za konsultacje, posiedzenia itp.
  ~lii /2013-12-14 13:22
 • UE
  Przypomina mi to sytuację jak Komisarzom Unii Europejskiej sen z oczu spędzał stan węgierskiej floty morskiej...
  Bruksela zagroziła że jeśli Węgrzy w ciągu dwóch miesięcy nie wdrożą w swojej flocie morskiej unijnych standardów bezpieczeństwa to Unia Europejska skieruje przeciwko nim sprawę do Trybunału Sprawiedliwości...
  Komentując to wydarzenie, węgierski portal PolgarPortal stwierdził że to właśnie Węgrzy robią dziś niezwykle dużo dla bezpieczeństwa morskiego gdyż nie posiadają ani dostępu do morza ani własnych statków...
  ~Syla /2013-12-14 12:21
 • hehe
  "Chyży rój" już zaciera ręce....
  ~pietrek /2013-12-14 11:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...