Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 16°C 8°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Układanka wyżów i niżów. Południe Europy pogodowym "pewniakiem"

  14-12-2013 07:30 Prognoza pogody "Meteo News"

  W wielu miejscach Europy będzie pochmurno z rozpogodzeniami

  Fot. PAP/EPA / Film: TVN Meteo

  Pogodę w Europie kształtują konkurujące wpływy licznych ośrodków wyżowych i niżowych. Związane z tymi ostatnimi fronty atmosferyczne na wielu obszarach będą sprowadzać mniejsze lub większe zachmurzenie, a miejscami także opady. Na dużą ilość słońca można liczyć tylko w Hiszpanii, we Włoszech i na Bałkanach.

  - Dominują wyże na południu i one tam poprawiają aurę. Jest słonecznie, bardzo ładnie - wyjaśnia prezenterka TVN Meteo Anna Dec. Jeden z nich znajduje się nad północną częścią Półwyspu Iberyjskiego, drugi nad Bałkanami. Jeszcze inny zlokalizowany jest nad Finlandią. Nie oznacza to jednak, że na kontynencie dominuje pogodna aura, bo w grę wchodzi też wpływ niżów.

  Długie fronty

  - Na północy, nad Islandią, także już nad Wyspami Brytyjskimi, dominują układy niskiego ciśnienia - tłumaczy Dec. Kolejny niż znajduje się na wschodzie, daleko nad Rosją. - Od nich rozciągają się długie fronty atmosferyczne, które przysłaniają niebo w wielu regionach - dodaje prezenterka.

  Słoneczne południe

  Fronty sprowadzą chmury i opady deszczu w niektórych regionach Francji i na całym obszarze Wysp Brytyjskich. W ich północnej części ma dodatkowo mocno wiać. Parasole przydadzą się również na zachodzie i północy Niemiec, Danii, a także na zachodzie Ukrainy oraz w Stambule. W Szwecji i Norwegii popada deszcz ze śniegiem. W Moskwie natomiast spadnie śnieg.

  Mieszkańcy pozostałych krajów mogą liczyć na dość pogodną aurę, chociaż miejscami pojawi się trochę chmur. Najbardziej słonecznie będzie w Hiszpanii, we Włoszech i na Bałkanach.

  Oglądaj pełne wydanie "Meteo News"

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...