Informacje
 • Załamanie pogody w Skandynawii. Tysiące osób bez prądu

  14-12-2013 14:55 Silny wiatr spowodował chaos w środkowej części Szwecji i Norwegii

  W nocy z czwartku na piątek pogoda w Norwegii uległa gwałtownemu pogorszeniu. Silne porywy wiatru doprowadziły do sporego chaosu w środkowej części tego kraju. Z czasem wiatr przesunął się w kierunku Szwecji. W wyniku silnych porywów powstał tam paraliż komunikacyjny.

  Ponad 12 tys. osób nadal pozostaje bez prądu po silnej burzy, która przeszła przez środkową część Norwegii w nocy z czwartku na piątek. Sytuacja poprawia się z godziny na godzinę - jeszcze w piątek nad ranem bez dostępu do elektryczności było 55 tys. domów. W nocy z piątku na sobotę doszło do gwałtownego załamania w centralnych regionach Szwecji.

  Zniszczone samochody, domy bez prądu...

  W obawie przed niebezpieczeństwem władze postanowiły zamknąć szkoły i przedszkola. Jednak nie udało się w pełni uniknąć szkód. Silne wiatry naruszyły kilka dachów, zerwały linie telefoniczne, pozbawiły pół miliona domów energii elektrycznej, a także połamały i powyrywały wiele drzew. Jedna osoba została poważnie ranna. Spadające gałęzie zniszczyły też setki samochodów. Firmy ubezpieczeniowe zaczęły już szacować straty.

  - Kładłam się do łóżka, kiedy usłyszałam alarm. Najpierw myślałam, że to przez wiatr, ale po chwili zauważyłam, że na moim samochodzie leży drzewo - relacjonuje jedna z mieszkanek.

  Nocą sytuacja się poprawiła

  Paraliż komunikacyjny sięgnął kilku dróg i linii kolejowych. - Przez pewien czas mieliśmy prawdziwe urwanie głowy, jednak o 2 nad ranem pogoda się poprawiła i wróciliśmy do zwykłych czynności - wyjaśnił jeden z policjantów.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...