Informacje
 • Metanowe fale na morzach Tytana: pierwsze takie zjawisko zaobserwowane poza Ziemią

  19-03-2014 18:19 Wkrótce na powierzchni księżyca Saturna może się utworzyć fala sztormowa

  Pierwszy błysk odbitego od jeziora na Tytanie światła słonecznego, na filmie: "mapa" Tytana

  NASA

  - Odkryliśmy pierwsze pozaziemskie fale - donoszą naukowcy z University of Idaho, którzy zaobserwowali je na Tytanie (jednym z księżyców Saturna). Na razie są one niewielkie, bo sięgają zaledwie 2 cm, ale wkrótce może utworzyć się fala sztormowa, w efekcie czego przesuną się brzegi.

  Astronomowie wyjaśniają, że Tytan jest ciałem niebieskim stosunkowo bardzo podobnym do Ziemi. Posiada gęstą atmosferę, w której zachodzi szereg skomplikowanych zjawisk. Księżyc ten jest również jedynym obiektem w Układzie Słonecznym (poza naszą planetą), na powierzchni którego odkryto powierzchniowe zbiorniki cieczy.

  Jego jeziora i morza to ogromne rezerwuary z węglowodorami, głównie z metanem i etanem. Występują one w stanie ciekłym na powierzchni księżyca, gdzie średnia temperatura sięga około -180 st. C.

  Półkula północna bogata w jeziora

  Zdecydowana większość zbiorników Tytana skoncentrowana jest wokół północnego regionu polarnego. W lipcu 2012 roku sondzie Cassini udało się wykonać zdjęcie tego obszaru. Dzięki niemu naukowcy zauważyli, że światło słoneczne odbija się od powierzchni cieczy w taki sposób, jakby odbijało się od lustra.

  Dr Jason Barnes z University of Idaho wraz z zespołem naukowców przeanalizował ten obraz. Eksperci za pomocą modelu matematycznego zbadali, czy fale na jednym z jezior Tytana pokrywają się z elementami zaznaczonymi na przesłanym przez sondę obrazie.

  Pierwsze pozaziemskie fale zaobserwowane?

  - Uważamy, że odkryliśmy pierwsze pozaziemskie fale - powiedział dr Barnes podczas 45th Lunar and Planetary Science Conference, która odbyła się w tym tygodniu. - To, co widzimy, to falowanie na Punga Mare. Nachylenie tych fal sięga około sześciu stopni - dodał naukowiec.

  Dr Barnes zaznaczył przy tym, że wyniki jego badań nie są bezsprzecznym dowodem istnienia fal. Zakładając jednak, że naukowiec mają rację - bo jak dotąd wszystko na to wskazuje - i na Tytanie powstały sześciostopniowe fale, to do ich uformowania niezbędny był wiatr o prędkości około 0,75 m/s.

  Specjaliści zauważyli przy tym, że takie parametry (m.in. prędkość wiatru) wskazują, że wysokość zaobserwowanych fal dochodzi do około 2 cm. - Miłośnicy surfingu nie powinni więc rezerwować jeszcze miejsc na Tytanie - zażartował dr Barnes.

  Tytan na krawędzi zmian. Możliwe fale sztormowe?

  Jednak naukowcy twierdzą, że tak naprawdę Tytan jest na krawędzi zmian sezonowych. - Oczekujemy, że lada dzień prędkość wiatru wzrośnie, w efekcie czego fale będą się podnosić - powiedział Ralph Lorenz z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory w stanie Maryland.

  Według specjalistów bardzo możliwe jest, że dojdzie do powstania fali sztormowej. - Wiatr będzie naciskać na powierzchnię jeziora i spowoduje, że ciecz ulegnie spiętrzeniu - powiedział jeden z badaczy biorących udział w projekcie. - Fala sztormowa i pływy mogą tam wzrosnąć o metr - dodał.

  Jaki będzie tego efekt? Dr Lorenz wyjaśnił, że być może wzrost poziomu morza o metr spowoduje przesunięcie się brzegów mórz i jezior. Zjawisko to będzie możliwe do zaobserwowania z orbity.

  Nadchodzi lato

  Na Tytanie panuje 30-letni cykl sezonowy. Północna część tego księżyca zbliża się obecnie do lata, które szczególnie mocno zaznaczy się tam w 2017 roku.

  Modele komputerowe pogody Tytanu sugerują, że wraz z nadchodzącym latem, zbliża się pora deszczowa. Wówczas ciekłe węglowodory są "pompowane" z południowego bieguna ku północnemu. W efekcie tego wkrótce nad jego północną częścią utworzą się chmury i zacznie padać.

 • taktak
  Na innych planetach wykrywają fale 2cm ,a na ziemi nie mogą wykryć ogromnego samolotu.
  ~rim /2014-03-20 07:40
 • Metan
  Metan może oznaczać życie choćby w zarodku (nie mylić z zarodkami ludzkimi o które walczy KK świedniowiedzny)
  Sekta Henocha /2014-03-19 20:59
 • Ojeju !
  Mam Rodzinę !
  lest77 /2014-03-19 20:15
 • METANOWE FALE NA MORZU
  TAKIE ZASOBY METANU BY SIE ZIEMI PRZTDALY TO ZN .POLSCE TO BYSMY SIE OD RUSKICH ODLACZYLI W KONCU TVN POWINNISCIE MIEC WIECEJ ART.O KOSMOSIE POZDR.DLA SYNOPTYKOW.
  gizmelda /2014-03-19 18:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...