Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 18°C 1°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Małe goryle robią furorę w nowojorskim zoo

  25-04-2014 09:57 Zwierzęta są zagrożone wyginięciem
  Małe goryle robią furorę w nowojorskim zoo

  W Bronx Zoo urodziły się goryle

  ENEX

  W lasach deszczowych parku Bronx Zoo urodziły się dwa małe goryle. Stanowią obecnie największą atrakcję w nowojorskim parku. Płeć młodych nie jest jeszcze znana. Goryle nizinne są gatunkiem o wysokim stopniu zagrożenia wyginięciem.

  Dwie samice: Julia (33 lata) i Tuti (19 lat) po raz kolejny wydały na świat potomstwo. Obie są doświadczonymi matkami. Julia miała dotychczas dwójkę młodych, Tuti jedno. Ojcem obojga maleńkich goryli jest Erni.

  Płeć potomstwa nie jest jeszcze znana. Maleństwa mieszkają wraz z rodzicami na terytorium parku Bronx Zoo w Nowym Jorku.

  Najwięksi naczelni

  Okres ciąży u goryli trwa około 8,5 miesiąca. Tuż po urodzeniu noworodki ważą około dwóch kilogramów. W pierwszych miesiącach życia są przy matce, karmione piersią. Pokarmy stałe zaczynają jeść mniej więcej po 6 miesiącach.

  Goryle są największymi naczelnych na świecie. Dorosłe samce mogą ważyć nawet 200 kg. W pozycji stojącej osiągają wysokość do 1,8 m.

  Dorosłe samice ważą ok. 100 kg i mierzą do 1,2 m wysokości.

  Zagrożony gatunek

  Zachodnie goryle nizinne zostały wpisane do Czerwonej Księgi IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów) jako gatunek o dużym stopniu zagrożenia wyginięciem. Obecnie zamieszkują regiony lasy tropikalne i subtropikalne w równikowej Afryce. Spędzają dużo czasu na ziemi, ale są również doskonałymi wspinaczami.

  Żywią się głównie owadami i roślinami.

  Chronią zwierzęta

  Bronx Zoo obejmuje 265 hektarów terytorium zamieszkanym przez ponad 4 tysiące zwierząt. Większość z nich jest zagrożona wyginięciem.

  Park otrzymał wiele nagród jako partner wspierający ochronę zagrożonych wyginięciem zwierząt. Bierze udział w projekcie zwiększającym rentowność genetyczną, akredytowanym przez Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

  W zoo mieszkają między innymi zwierzęta z Azji, Afryki czy Madagaskaru.

  Płacąc za bilety wstępu wspiera się ochronę zagrożonych gatunków. Od momentu otwarcia (1999) zoo na te cele przeznaczyło ponad 12,5 mln dolarów.

  Las deszczowy dla goryli

  W zoo znajduje się w największy (6,5 hektara) zrobiony przez człowieka las deszczowy (Kongo Gorilla). Obszar stanowi "wystawę" ekosystemu lasów Afryki Środkowej. Prócz goryli można tam zobaczyć wiele gatunków ptaków i bezkręgowców.

  Lasy deszczowe Kongo Gorilla w Bronx Zoo są domem dla 20 goryli. Stanowią największą grupę tego gatunku zwierząt w Ameryce Północnej.

  Kongo Gorilla zebrało wiele nagród za design ogrodnictwa i siedlisk zwierząt.

  Goryle nizinne w Polsce

  W Polsce goryle nizinne możemy zobaczyć w opolskim zoo, a także w Warszawie.

   


 • nierozsądne mamy!
  czemu nie odkładają ich do łóżek, nie uczą samodzielnego spania? przyzwyczają się te maluchy do noszenia i będą terroryzować!
  ~faq /2015-02-03 08:29
 • gorylątka
  są fantastyczne ;) mamuśki za to skromne i widać dumne- zakochane w maleństwie. wszystkie dzieciątka jak małe to słodziutkie oprócz dzieci Pani szczurkowej do tych się nigdy nie przekonam.
  ~alibaba /2014-04-25 10:40

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...