Informacje
 • Meteoroid z impetem zderzył się z Ziemią. Upadek nagrał wideorejestrator policji

  05-05-2014 21:45 Do niecodziennego zdarzenia doszło w prowincji Ontario w Kanadzie

  Kamery w radiowozach policyjnych - przynajmniej w Kanadzie - rejestrują nie tylko piratów drogowych. Stojąc na światłach na trasie Mulock Drive policjanci nagrali spadający meteoroid nieopodal miasteczka Newmarket w prowincji Ontario. Zdaniem ekspertów obiekt mógł mierzyć około metra i ważyć kilka ton, o czym świadczy zarejestrowana fala uderzeniowa, równa skutkowi eksplozji kilkudziesięciu ton trotylu.

  Do ziemskiej atmosfery codziennie przedostają się tony kosmicznej materii. Najczęściej trafia ona do nas w postaci pyłu. Zdarzają się jednak większe bryły pochodzenia kosmicznego.

  Jednym ze świadectw takiego spotkania jest Krater Barringera w Arizonie (USA). Głęboki na 170 m krater o średnicy 1200 metrów powstał 50 tys. lat temu w wyniku upadku meteorytu żelaznego o średnicy 50 m.

  Kosmiczna skała w obiektywie

  Kolejnymi świadectwami o wejściu bolidu - kosmicznej skały - w ziemską atmosferę są nagrania ich przelotu. Jeden z nich zarejestrowała kamera w radiowozie kanadyjskiego patrolu w niedzielę 4 maja.

  Na filmie widać biały, jasny obiekt spadający z nieba nad miasteczkiem Newmarket w prowincji Ontario (południowo-wschodnia Kanada). Kamera znajdowała się w radiowozie stojącym na światłach na trasie Mulock Drive niedaleko Toronto. Nie było to jedyne nagranie zdarzenia - na portalach społecznościowych zawrzało, a temat chętnie komentowały lokalne media.

  Wybuchowe wejście

  Spekulowano, czy obiekt uderzył w powierzchnię, czy doszczętnie spłonął. Zdaniem profesora Petera Browna, eksperta od meteorytów i komet z Uniwersytetu Zachodniego Ontario skała mogła "przetrwać".

  - Na nagraniach wyraźnie widać, że to obiekt sporych gabarytów- podkreślał. Jego zdaniem zwiększa to szanse na odnalezienie na powierzchni jakiejś jego pozostałości. Brown przyznał, że niestety większość uniwersyteckich instrumentów śledzących takie zjawiska w niedzielę była wyłączona.

  - Zarejestrowano jednak rozejście się fali uderzeniowej wywołanej przez wybuch równy wysadzeniu kilkudziesięciu ton trotylu - zaznaczył profesor. - Taką energię wyzwala obiekt o średnicy około 0,5-1 m i masie kilku ton - wyjaśniał.

 • :)
  Fajna x6
  ~kam /2014-05-06 12:18
 • muzyka
  Podkład muzyczny do tego reportażu to jakaś tragedia.
  ~czerwony /2014-05-06 12:14
 • impet?
  A gdzie ten impet był?
  ~oid /2014-05-06 11:15
 • ksmamona
  Nie wierzcie propagandzie. Myślcie.: http://valya-11.livejournal.com/1692.html
  ~ksmamona /2014-05-06 10:00
 • NAZEWNICTWO!!!
  Polecam autorom tego artykułu zapoznanie się z terminologią bo jedynym słysznym wyrazem uzytym tutaj jest "Meteor" w podpisie pod zdjęciem.
  To nie meteoroid spada na ziemię a jego fragmenty! I nie piszcie że "skała mogła przetrwać" (jedynym słowem cytowanym przez Profesora jest słowo "przetrwać" więc tutaj też jest to spekulacja readkcji) bo nie wiecie czy był to meteoryt skalny, żelazny czy mieszany.
  Jak się piszę na tematy o których nie ma się pojęcia to robi się research.. Polecam.
  ~Jaf /2014-05-06 08:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska znajdzie się na skraju niżu Quentino z rejonu Zato...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...