Informacje
 • Efekty zmian klimatu? Powodzie i ulewy, a nie fale wielkich upałów

  12-06-2014 17:48 Naukowcy zaskoczeni wynikiem badania

  Wideo archiwalne: powódz na Wyspach z wiosny 2014 roku

  Fot. Shutterstock / Film: TVN24

  Zespół ekspertów z Uniwersytetu w Leeds przeprowadził ankietę dotyczącą świadomości Brytyjczyków na temat zmian klimatu. Wyniki zaskoczyły naukowców, bo większość respondentów przyznała, że dowodem przemian, jaki zachodzą w klimacie, nie są fale upałów, tylko powodzie, ulewy i erozje brzegów.

  Wielu ludzi zapytanych o to, co wskazuje na zmiany klimatyczne, bez zastanowienia odpowiedziałoby, że są to coraz gorętsze lata, cieplejsze zimy i coraz częstsze fale upałów.

  Jak zmieni się klimat?

  Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds chcieli jednak zbadać, czy odpowiedzi mieszkańców Wielkiej Brytanii byłyby podobne. Dlatego zespół specjalistów stworzył odpowiednią ankietę.

  - W ankiecie pojawiły się pytania, w których mowa była o postrzeganiu zmian klimatu - zaznaczyli naukowcy. - Przeczuwaliśmy, że ważne jest, by zauważyć zależność między różnymi typami pogody a świadomością społeczeństwa - dodali autorzy badania.

  Nie upał, a deszcz

  Okazało się, że większość spośród 2 tys. ankietowanych Brytyjczyków stwierdziło, że zwiastunami zmieniającego się klimatu są łagodne zimy, z którymi związane są ulewy, powodzie i erozje brzegów. Znacznie rzadziej wskazywano na gorące lata i fale upałów.

  Brytyjczycy zgodnie stwierdzili, że za swojego życia częściej będą mieli do czynienia z powodziami, niż z gorącymi latami.

  "Uderzające wnioski"

  - Najbardziej uderzającym wnioskiem, wynikającym z badania, była silna zależność między zauważoną przez Brytyjczyków zmianą częstotliwości występowania powodzi i ulewnych deszczów, a zaniepokojeniem dotyczące zmian klimatu - podsumowała Andrea Taylor, współautor badania.

 • W UK była powódź stulecia
  Nie widzę nic specjalnie zaskakującego w wynikach tych badań. To oczywiste, że w różnych krajach pojawiające się już efekty globalnego ocieplenia różnią sie od siebie. Na przykład w Hiszpanii długotrwałe susze, u nas przesunięcie pór roku, więcej upałów i ulewnych deszczy, a w UK ulewy i powodzie. Początek tego roku to katastrofalne powodzie w Wielkiej Brytanii, więc nic dziwnego, że Brytyjczycy przede wszystkim na nie zwrócili uwagę. Myślę, że jeszcze kilka lat z podobnymi anomaliami pogodowymi, a ludzie w końcu uznają, że globalne ocieplenie to poważny problem i trzeba mu przeciwdziałać. Zawartość CO2 w atmosferze stale rośnie. Od końca lat 50-tych XX wieku koncentracja CO2 w atmosferze wzrosła z poziomu 315 ppm do około 400 ppm i proces ten przyspiesza (Nauka o klimacie.pl). Po prostu stale wydobywamy węgiel i ropę i w ogromnych ilościach spalamy. Tym, co możemy robić to: 1. zmniejszanie własnego śladu węglowego 2. popieranie polityków, którzy poważnie podchodzą do problemu 3. włączanie się w akcje na rzecz środowiska.
  ~Ekoprzewodnikpl /2014-06-13 22:57
 • Globalne ocieplenie istnieje naprawdę
  Pomiary pokazują, że Ziemia wciąż akumuluje ciepło, a globalne ocieplenie wciąż postępuje. Wyniki najnowszych analiz wskazują także, że wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi był w ostatnich latach niedoszacowany, ze względu na małą liczbę stacji pomiarowych w szybko ogrzewających się rejonach takich jak Arktyka. Więcej na stronie Nauka o klimacie -
  Mit: Globalne ocieplenie się skończyło
  Arctic ice /2014-06-12 22:51
 • bujda
  Warto dodac ze na uniwersytetach w anglii nie sa dopuszczani do glosu przeciwnicy tych teorii o winie czlowieka w globalnym ociepleniu. "pawda" jest z gory nadana i nikt sie nikogo nie pyta o zdanie.

  Niewierzycie? sprawdzcie
  Przemysliciel /2014-06-12 18:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...