Informacje
 • Jak Perth radzi sobie z kryzysem wodnym? Odsala wodę morską i filtruje ścieki

  17-06-2014 14:54 "Poradzimy sobie, cokolwiek się stanie z naszym klimatem"

  Na południowo-zachodnim wybrzeżu Australii, czyli najbardziej suchego zamieszkanego kontynentu na świecie, znajduje się zielone, tętniące życiem miasto - Perth. Choć samo jest jednym z najbardziej suchych miejsc w Australii, to dzielnie się temu przeciwstawia.

  Między rokiem 1990 a 1999 średnia roczna suma opadów wynosiła w stanie Australia Zachodnia (tu leży Perth) 766 mm. Od 2009 roku spadła ona do 656 mm.

  - Australia Zachodnia odczuwa skutki zmian klimatu szybciej niż inne miejsca na świecie. W ostatnich 15 latach spadło tu mniej o jedną szóstą deszczu niż w poprzednich latach - powiedziała Sue Murphy, kierowniczka wodociągów miejskich w stanie Australia Zachodnia. - Przez te 15 lat straciliśmy dużo zapasów wody i teraz będzie trzeba je uzupełnić.

  Alternatywne źródła wody

  Miasto leży na brzegu Oceanu Indyjskiego, więc nie trzeba było daleko szukać rozwiązań - w okolicy wybudowano dwa duże zakłady odsalania wody. Perth otrzymuje teraz połowę dostaw wody dzięki zasobom pochodzącym  z oceanu. Ekolodzy jednak martwią się, że proces ten nie jest ekonomiczny i energooszczędny. Rachunki w gospodarstwach domowych podwoiły swoją wartość w ostatnich latach.

  Żeby je obniżyć, stworzono nowy, dodatkowy plan. Władze eksperymentowały z tzw. systemem Gnangara, największym w Australii źródłem wody podziemnej. Pod ziemię były wpuszczane oczyszczone ścieki, które zostały dodatkowo przefiltrowane przez piaski w glebie, skutkiem czego na samym dnie znalazła się czysta już woda. Proces napełniania tych źródeł trwał 10 lat.

  Niezależność od pogody

  Członkowie samorządu stanowego oświadczyli, że dzięki alternatywnym źródłom zużycie wody na jednego mieszkańca zostało obniżone.

  - W wysychającym środowisku musimy stać się mniej zależni od opadów deszczu, dlatego trzeba nam przejścia na ścieżkę odsalania wody morskiej i ponownego wstrzykiwania jej do warstw wodonośnych - powiedziała Mia Davies, Minister Stanu Wody i Leśnictwa.

  Próba uzupełnienia zapasów zakończyła się sukcesem. Ludność i władze samorządowe stały się niezależne od warunków panujących w mieście. Ich przyszłym celem jest wytwarzanie 7 mln litrów czystej wody rocznie, co ma duże szanse na powodzenie.

  - Poradzimy sobie, cokolwiek się stanie z naszym klimatem - podkreśliła Sue Murphy. - Inne miasta z podobnym problemem mogą się dużo od nas nauczyć.

 • Poradzimy sobie - bardzo zuchwałe stwierdzenie w obliczu nadchodzących zmian
  "Poradzimy sobie, cokolwiek się stanie z naszym klimatem" - bardzo zuchwałe stwierdzenie w obliczu _nadchodzących_ zmian klimatycznych. Australia z pewnością nie będzie miała łatwo. Przesuwanie stref klimatycznych spowoduje, że woda będzie się lała tam gdzie nie trzeba, a zabraknie jej tam gdzie jest potrzebna: deszcze, zamiast spadać na południu kontynentu, spadłyby kilkaset kilometrów dalej na południe, już nad oceanem, a południowe wybrzeże kontynentu pogrążyłoby się w suszy. Właśnie takiej, jaką obecnie obserwujemy, połączonej z wysychaniem największych rzek. I niewielkim pocieszeniem dla Australijczyków jest równoczesne zwiększenie opadów na niezamieszkałej północy kontynentu, przez co suma opadów w Australii pozostaje praktycznie niezmieniona. [Źródło: Ziemia na rozdrożu. Susze i pustynnienie, kryzys wodny] Niestety w ostatecznym rozrachunku, Australia może stać się miejscem niezdatnym do życia, a przynajmniej dla większości ssaków.
  ngusho /2014-06-17 18:10
 • Odsalanie oceanów w Australii
  Super pomysł z tym odsalaniem . Na pewno kosztowny... ale czego nie robi się dla ludzkości. Niech Swiat się uczy ...
  ~Ada /2014-06-17 17:29

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...