Informacje
 • Paraliż komunikacyjny stolicy Włoch: woda zalała metro i obwodnice

  17-06-2014 10:15 Pod wodą jest Via dei Fori Imperiali; przy Koloseum leżą połamane drzewa
  Paraliż komunikacyjny stolicy Włoch: woda zalała metro i obwodnice

  Rzym pod wodą

  Fot.: PAP/EPA; film: TVN Meteo

  Po dwóch dniach gwałtownych burz i ulew, nazywanych “bombami wodnymi” Rzym stoi w wodzie niemal po kolana. Taka sytuacja panuje na wielu zamkniętych ulicach i głównych drogach dojazdowych, a zła pogoda nie mija. Pod wodą znalazła się Via dei Fori Imperiali, w okolicach Koloseum leżą połamane drzewa.

  Ruch w Wiecznym Mieście jest częściowo sparaliżowany, a największe szkody ulewy wyrządziły na zalanym odcinku obwodnicy, gdzie na wiele godzin setki kierowców utknęły w korkach.

  Zamknięte metro, zalany szpital

  W poniedziałek, po kolejnej porannej wielogodzinnej burzy z intensywnymi opadami, zamknięto kilka stacji metra. Straż pożarna i inne służby interweniowały setki razy w wielu dzielnicach stolicy Włoch, gdzie zanotowano miejscowe podtopienia.

  Zalany został oddział reanimacji w wielkim szpitalu San Camillo.

  Utrudnieniami zajęła się prokuratura

  Prokuratura w Rzymie poinformowała, że wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie licznych utrudnień i paraliżu miasta z powodu niepogody. To rezultat wielu skarg złożonych przez kierowców, którzy byli uwięzieni w swoich samochodach na obwodnicy i innych drogach.

  Meteorolodzy ostrzegają, że niepogoda w Rzymie i w dużej części Włoch utrzyma się do czwartku.

 • Wpływ ludzi na klimat
  ~NiK
  Zielona Grenlandia to mit.
  Grenlandzki lądolód kurczył się i rozrastał, jednak nigdy nie zanikł całkowicie. W średniowieczu „zielone” mogło być południe wyspy, ale nie cała Grenlandia. Całkowity zanik czapy lodowej podniósłby poziom wody w oceanach o 7 metrów, co nie miało miejsca (Nauka o klimacie.pl)
  Wpływ człowieka na klimat... tak naprawdę zaczął sie jeszcze przed epoką industrialną: W rzeczywistości ludzie rozpoczęli wpływać na globalne środowisko tysiące lat temu poprzez zmiany szaty roślinnej pokrywającej Ziemię, gdy wycinali lasy na potrzeby rolnictwa. Wycięty las uwalnia CO2 do atmosfery w procesie spalania lub rozkładu drzew. Wzrost poziomu CO2 w atmosferze pochodzącego z wycinania lasów przed erą przemysłową jest rozpoznawalny w rdzeniach lodowych z Grenlandii i Antarktyki (badania J. Pongratz z Wydziału Globalnej Ekologii Instytutu Carnegie)
  Natomiast od epoki przemysłowej te zmiany znacznie przyśpieszyły. Zawartość CO2 w atmosferze stale rośnie. Od końca lat 50-tych XX wieku koncentracja CO2 w atmosferze wzrosła z poziomu 315 ppm (cząstek na milion cząsteczek powietrza) do około 400 ppm. Obecnie koncentracja dwutlenku węgla z roku na rok rośnie o 2 cząsteczki na milion i proces ten przyspiesza. Po prostu stale wydobywamy węgiel i ropę i w ogromnych ilościach spalamy. Przytłaczająca większość klimatologów (ok. 97%) publikujących w recenzowanych pismach naukowych dowodzi, że przyczyniamy się do globalnego ocieplenia. Dowodów na to jest sporo, mnie najbardziej przekonał ten, że w atmosferze jest coraz więcej cząstek CO2, w skład których wchodzi węgiel z paliw kopalnych (co stwierdza się badając izotopy)
  ~Ekoprzewodnikpl /2014-06-20 15:53
 • Powodzie błyskawiczne
  Z jednej strony wraz ze zmianami klimatu takie zjawiska jak gwałtowne burze, nawalnice będą występować częściej i będą silniejsze (już jesteśmy tego świadkami), a druga sprawa to coraz więcej powierzchni zabetonowanych, utwardzonych w miastach, brak terenów zielonych itp. Stąd zjawiska tzw. błyskawicznych powodzi, zalewających zupełnie niespodziewanie niżej położone obszary. Mogą być one bardzo niebezpieczna, powodują nawet ofiary śmiertelne. Częściowo można im zapobiegać właśnie poprzez przywracanie zieleni, tworzenie małych zbiorników, które przyjełyby nadmiar wody, zostawianie rzekom (nawet małym) miejsca, by miały gdzie się rozlać.
  ~Ekoprzewodnikpl /2014-06-20 15:33
 • stolica ITALIIi nie WLOCH
  Polacy powinni przestac uzywac WLOCHY to jest ITALIA. Oni tak pieknie zwa
  wasz kraj POLONIA.
  ~RUDOLFO /2014-06-17 16:42
 • jetstream
  Prąd strumieniowy schodzi daleko na południe ze względu na wzrost ciśnienia w stratosferze nad biegunem, co wiąże się ze zmianami w aktywności słonecznej.
  ~metek /2014-06-17 12:33
 • Arctic Ice, czy jesteś
  aktywistą GP? ... Dla kontrastu - Grenlandia znana nam jako kraina lodu i zimna była kiedyś inna - linkownia poniżej -

  meteoclimat.wordpress.com/2009/02/04/czy-na-grenlandii-zawsze-byl-lod/

  Czy 1000 lat temu też człowiek był odpowiedzialny za zlodowacenie Grenlandii? Też posiadał milioard samochodów i miliard kominów? To tylko teorie, jak ta o GO ... Takie rzeczy się dzieją w Naturze, a dodając el Nino i bardzo wzmożoną aktywność Słońca można zaprowadzić "ciemny lud" w pole, niczym egipscy kapłani straszący pospólstwo zaćmieniami Słońca ... Meteorologia to skomplikowana matematyczno - fizyczna dziedzina i naganianie przez jedno lub drugie ugrupowanie na efekt GO jest tylko nagonką, mającą na celu ZARABIANIE PIENIĘDZY. Cywilizacja XX wieku niewątpliwie przyczyniła się do do zmian klimatycznych, ale takie zmiany zdarzały się dość często i bez tej cywilizacji.
  ~NiK /2014-06-16 19:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...