Informacje
 • To niezwykle rzadkie zjawisko: dwa potężne tornada na raz

  17-06-2014 08:42 Kilkaset budynków w stanie Nebraska jest poważnie uszkodzonych

  Przez Nebraskę jednocześnie przetoczyły się dwa silne tornada 3. kategorii. Zabiły jedną osobę, a 16 innych jest rannych. Szpitale szykują się na przyjęcie kolejnych potencjalnych ofiar - ratownicy nie przeszukali jeszcze wszystkich ruin. Jedna z miejscowości jest odcięta od prądu i pitnej wody, nie działa kanalizacja, a około 350 budynków jest zniszczonych.

  Tornada, jakie pojawiły się w poniedziałek 16 czerwca w Nebrasce, służby meteorologiczne określiły jako "bardzo groźne". Szczególnie niebezpiecznie było w  hrabstwie Stanton, gdzie doszło do nietypowego zjawiska podwójnego tornada.

  Zdublowane zagrożenie życia

  - Bardzo rzadko w jednym czasie i w niewielkiej odległości względem siebie mamy okazję obserwować dwa w pełni ukształtowane tornada - przyznała Barbara Mayes, meteorolog z biura Narodowej Służby Meteorologicznej w Omaha (największe miasto w Nebrasce).

  - Pomiary wykazały, że prędkość wiatru przekraczała 265 km/h - potwierdził Rich Thompson z Centrum Prognozowania Tornad w Norman (stan Oklahoma). Siła wiatru zaklasyfikowała je do 2. i 3. kategorii zgodnie z obowiązującą od 2007 roku ulepszona skalą Fujita (od ang. Enhanced Fujita Scale - red.).

  Nie ma prądu i wody

  Żywioł zniszczył lub poważnie uszkodził wiele zabudowań na terenie hrabstwa Stanton, Cuming oraz Wayne w stanie Nebraska. Straty materialne są dotkliwe - w miejscowości Pilger (hrabstwo Stanton) zniszczonych zostało 350 budynków.

  - Pilger przestało istnieć - gorzko skomentował Sanford Goshorn, przewodniczący stanowego sztabu kryzysowego. - Nie docierają dostawy prądu i nie ma wody, kanalizacja miejska nie funkcjonuje - wylicza.

  Tragiczne podsumowanie

  Agencja Reuters poinformowała, że jedna osoba nie żyje, a 16 zostało rannych. Tragiczny bilans może się powiększyć - ratownicy jeszcze nie dotarli do wszystkich miejscowości, przez które przeszło tornado.

  Na taką sytuację jest przygotowany personel medyczny szpitala w Norfolk, co potwierdziła jego rzeczniczka w rozmowie ze stacją CNN.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...