Informacje
 • Skorupa jaj jak krem z filtrem. Im jaśniejsza tym więcej promieni UV przepuszcza

  29-07-2014 13:01 Niebieskie jaja blokują przenikanie promieni słonecznych do embrionu
  Skorupa jaj jak krem z filtrem. Im jaśniejsza tym więcej promieni UV przepuszcza

  Niebieskie jaja w gnieździe

  Shutterstock

  Skorupa jaj ptaków może być jak filtr przeciwsłoneczny. Przeprowadzono badania, które dowodzą, że pigmentacja i grubość zewnętrznej warstwy jajka zależne jest od środowiska w jakim znajduje się gniazdo.

  Naukowcy przebadali 75 rodzajów ptasich jaj występujących w Wielkiej Brytanii. Przecięli je i za pomocą spektrometru (przyrządu do mierzenia ilości danego promieniowania) mierzyli ilość promieni UV, które przedostają się przez skorupę. Podczas badań zauważyli zależność między gniazdowaniem danych gatunków, a pigmentacją i grubością skorupy.

  Kolorowe jaja

  Ptasie jaja mogą być białe, niebieskie i z plamami. Niebieski kolor uwarunkowany jest obecnością biliwerdyny, a ciemne plamy pojawiają się przez protoporfirynę.

  - Jaja ptaków, których gniazda narażone są na działanie słońca oraz te, które mają długi okres inkubacji mają więcej pigmentu i mają grubszą skorupę, aby mniej promieniowania przedostało się przez powłoki. Chroni to zarodki przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV - mówi dr Steven Portugal z Uniwersytetu w Londynie, cytowany przez serwis BBC. Grubsza skorupa i zwiększona liczba pigmentu powoduje też, że zarodki "dostają" więcej czasu na inkubację.

  I na odwrót: gatunki, które gniazdują w norach czy dziuplach mają jaja koloru białego, co pozwala lepsze przepuszczanie promieni słonecznych w i tak zaciemnionym miejscu.

  Złożona struktura

  Jak podkreślają naukowcy, skorupa jaj ma wiele innych funkcji. Jej pigmentacja i plamki mogą również chronić przed drapieżnikami poprzez kamuflaż. Pomagają też zwalczać zarodkom infekcje.

  - Skorupki jaj to złożone struktury, bardzo skomplikowane. Wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy - mówi dr Portugal.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...