Informacje
 • Nocą spójrz "na wschód i do góry". Z nieba spadnie deszcz gwiazd

  12-08-2014 14:39 W nocy z 12 na 13 sierpnia przypada maksimum roju Perseidów

  Sprawdźcie, gdzie zachmurzenie będzie największe

  TVN24

  Jeśli "spadająca gwiazda" przynosi szczęście, to nocą z 12 na 13 sierpnia należy koniecznie "wpatrywać się na wschód i do góry", podpowiada Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Wówczas w ciągu godziny mamy szansę spełnić nawet 80 swoich życzeń - dzięki spalającym się w ziemskiej atmosferze meteorom z roju Perseidów.

  Rój Perseidów to okruchy odpadające od komety 109P/Swift-Tuttle, które co roku można podziwiać od 17 lipca do 24 sierpnia.

  Meteory pędząc z prędkością 59 km/s spalają się z ziemskiej atmosferze, co z naszej perspektywy wygląda jak złoty deszcz.

  Maksimum drobnicy

  W nocy z 12 na 13 sierpnia przypada maksimum roju Perseidów.

  - Maksimum oznacza, że moglibyśmy teoretycznie naliczyć nawet do 80 zjawisk w ciągu godziny - wyjaśnia Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

  Od razu jednak zaznaczył, że w praktyce będzie ich nieco mniej. To dlatego, tłumaczy, że w pierwszej połowie nocy ich radiant - punkt, z którego wylatują - będzie znajdował się dość nisko nad horyzontem.

  W cieniu superpełni

  Drugim powodem, dla którego szanse na dojrzenie tak wielu "spadających punkcików" są niewielkie, jest nasz satelita. Dwa dni temu był w tzw. superpełni, co udokumentowało wielu Reporterów 24.

  Zobacz, jak superksiężyc wyglądał w Waszych obiektywach

  Wójcicki podkreślił, że satelita Ziemi nadal świeci bardzo mocnym, jasnym światłem przez co większość słabych zjawisk po prostu zniknie w jego łunie.

  Sprzyjające okoliczności

  Niecodzienność "roju" sprawia, że chętnych do obejrzenia go nie brakuje. W miastach w obserwacji przeszkadza miejskie oświetlenie. Nie jest to problem nie do przejścia, co udowodnili m.in. stołeczni urzędnicy, decydując się na zgaszenie o 21.00 iluminacji na trzech mostach i Stadionie Narodowym oraz wygaszając oświetlenie przy wylocie z Wisłostrady.

  Czytaj więcej o spadających gwiazdach, które zgaszą Warszawę

  Najkorzystniejsze warunki pogodowe wystąpią na terenie Wielkopolski oraz północnego zachodu, Pomorza, Kujaw i części Mazur. Tam, jak prognozuje synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński, niebo będzie najmniej zachmurzone.


 • Bida z nędzą w tym roku :(
  Siedzę na Mazurach, niebo bezchmurne, aparat pstryka non-stop i zaledwie kilka na godzinę uchwycił:( a sam też nie za wiele widziałem...
  Wyjątkowo słabo w tym roku lecą....
  ~LDZ /2014-08-13 00:06
 • Wójcicki podkreślił, że satelita Ziemi nadal świeci bardzo mocnym......
  Ksiezyc nie swieci........
  ~Buyo /2014-08-12 19:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...