Informacje
 • W niedzielę do Ziemi zbliży się asteroida. Rozmiarem przypomina meteor z Czelabińska

  04-09-2014 21:25 Skała kosmiczna minie naszą planetę w odległości 40 tys. km
  W niedzielę do Ziemi zbliży się asteroida. Rozmiarem przypomina meteor z Czelabińska

  2014 RC przeleci blisko Ziemi

  NASA

  W niedzielę, w niedużej odległości od naszej planety, przeleci 20-metrowa asteroida 2014 RC. Podobnej wielkości obiekt kosmiczny eksplodował nad Czelabińskiem w 2013 roku, powodując deszcz meteorytów.

  W niedzielę asteroida 2014RC o średnicy 20 metrów minie Ziemię w odległości 40 tys. km (to jedna dziesiąta dystansu, jaki dzieli Błękitną Planetę od Srebrnego Globu). Skała kosmiczna przetnie orbitę geosynchroniczną, po której krążą satelity pogodowe.

  Obserwacje 2014 RC

  2014 RC została zaobserwowana w nocy 31 sierpnia przez teleskopy Catalina Sky Survey i Pan-Starrs1 zlokalizowane na Hawajach. Według obliczeń asteroida znajdzie się najbliżej Nowej Zelandii około 16:15 czasu polskiego w niedzielę 7 września. 2014 RC jest na tyle mała, że nie będzie jej widać gołym okiem. Obserwacje można prowadzić jedynie za pomocą teleskopów. Oglądanie dodatkowo utrudni światło słoneczne.

  Obiekty bliskie Ziemi

  Asteroida 2014RC należy do tzw. NEO (Obiektów bliskich Ziemi). Przelatują one w pobliżu Błękitnej Planety, przy czym odległość jaka dzieli je od ziemskiej orbity nie może przekraczać 45 mln km. Średnio raz w miesiącu astronomowie odkrywają skały kosmiczne, które przecinają orbitę Księżyca.

  Asteroida zagraża Ziemi?

  W przeszłości Ziemia już nie raz znajdowała się pod ostrzałem skał kosmicznych. W lutym 2013 roku nad Czelabińskiem eksplodował meteor, którego rozmiary były podobne do asteroidy 2014RC. Straty, które powstały w wyniku tego zdarzenia, sięgały około 100 mln złotych. Tym razem naukowcy uspokajają - dramatyczny scenariusz jest wykluczony. Kosmiczny odłamek minie naszą planetę.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...