Pogoda dla biegaczy na weekend 6-7.09

Prognoza pogody na sobotę
Prognoza pogody na sobotę
TVN Meteo
Prognoza pogody na sobotęTVN Meteo

Ubiegły weekend był zdominowany przez dwie duże imprezy triathlonowe. Wbrew wielu obawom pogoda dopisała, co zaowocowało wieloma dobrymi wynikami. W tej prognozie pogody dla biegaczy przyjrzymy się warunkom, jakie będą panować m.in. w Zielonej Górze, Świnoujściu, Lesznie czy Malborku.

Pierwszy weekend września obfituje w wiele imprez biegowych i triathlonowych na różnych dystansach. W dużej mierze starty w nich będą sprawdzianem formy przed zbliżającymi się jesiennymi maratonami. Sprawdźcie, jaką pogodę prognozują synoptycy TVN Meteo dla miejscowości w których będziecie startować.

Sobota, 06.09

Świnoujście, XXXV Maraton Uznamski >Zawodnicy, którzy będą pokonywać dystans 42 kilometrów i 195 metrów po polskiej i niemieckiej stronie granicy, nie będą mieli absolutnie żadnych powodów do narzekania. Od rana do wieczora nad Świnoujściem i niemieckim Wolgastem będzie świecić słońce. Termometry pokażą maksymalnie 22 stopnie, co w połączeniu z lekkim wiatrem wiejącym z zachodu z prędkością ok. 10 km/h, da optymalne warunki do biegu.

Godziny 10-15 / pogodnie, małe zachmurzenie / temperatura po południu: 22 st. C / wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, 5-15 km/h




Kaszubskie Przechlewo będzie gościć tego weekendu tłumy triathlonistów. Blisko 1000 osób wystartuje na dystansach 1/4 i 1/2 Ironman. Zawodnicy muszą być przygotowani na wysoką temperaturę. Wprawdzie termometry wskażą ok 23-24 stopni C, to temperatura odczuwalna będzie znacznie wyższa.

Godziny 9-17 / słonecznie / temperatura po południu: 24 st. C / wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, 5-15 km/h




W sobotę w Zielonej Górze spotkają się ci, którzy lubią biegać po zmroku. Dystans dziesięciu kilometrów zawodnicy pokonają w warunkach niemalże idealnych. Wprawdzie w ciągu dnia termometry wskażą ponad 25 stopni C, to z racji niewielkiej ilości chmur na niebie temperatura będzie szybko spadać i wieczorem osiągnie 17-19 stopni. Winny Gród będzie wolny od opadów deszczu, a wiatr nie uprzykrzy życia zawodnikom.

Godziny 19-21 / pogodnie, zachmurzenie małe / temperatura wieczorem około 19-20 st. C / wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, 5-15 km/h

Krynica Zdrój, PZU Festiwal Biegowy

W ten weekend Krynica Zdrój po raz kolejny będzie gościć tysiące zawodników, którzy będą brać udział w biegach na przeróżnych dystansach. W Beskidzie Sądeckim będzie można wystartować zarówno na 5, jak i na 100 kilometrów. Temperatura będzie wynosić 21 st. C w najcieplejszym momencie dnia. Będą to dobre warunki dla ultramaratończyków, będących od godziny 3 nad ranem na trasie biegu.

Godziny 3-18 / temp. 9-10 stopni C w nocy przez 11-12 rano do 22 stopni C po południu / brak opadów / wiatr do 5 km/h z południa




Wielkopolskie Leszno podczas Królewskiej Dziesiątki przywita biegaczy iście królewską pogodą. Na zawodników będą czekać niełatwe warunki. Bardzo wysoka temperatura będzie czymś, co może wpłynąć na przebieg zawodów i ich wyniki. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą 24-26 stopni C, a temperatura odczuwalna będzie o 2-3 stopnie wyższa.

Godziny 14-16 / pogodnie, zachmurzenie małe / po południu wzrost temperatury do 26 st. C / wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, 5-15 km/h, okresami do 30 km/h




Pogoda podczas dziesięciokilometrowego biegu w Żabieńcu nie będzie odbiegać od sobotniej "normy". Będzie gorąco i bezwietrznie. Na Mazowszu synpotycy TVN Meteo prognozują nawet 24 stopni C. Wiatr będzie wiał z zachodu i osiągnie prędkość do 15 km/h. Niespodzianką nie będzie to, że padać na pewno nie będzie.

Godziny 12-14 / słonecznie / wzrost temperatury po południu do 24 st. C / wiatr wschodni, słaby i umiarkowany, 5-15 km/h



Niedziela, 07.09

Malbork, Castle Triathlon

Triathloniści startujący na pełnym dystansie Ironman, czyli 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42,195 m biegu, do boju ruszą w bardzo przyjaznych warunkach. O 6 rano temperatura powinna wynosić ok 11-12 stopni C. Z każdą godziną będzie jednak wzrastać. O 9 rano, kiedy na trasie pojawią się ci, którzy będą pokonywać trasę o długości 1/2 IM, termometry będą wskazywać już ok 18-20 stopni. W najgorętszym momencie dnia słupek rtęci zatrzyma się na 22 kresce. Wieczorem temperatura spadnie do do 18 stopni C. Wiatr będzie wiał z południa z prędkością 12 km/h.

Godziny 6-20 / pogodnie, zachmurzenie małe, po południu umiarkowane / wzrost temperatury do południa do 22 st. C, po południu do 24 st. C, wieczorem spadek do 18 st. C / wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, 5-15 km/h




Temperatura podczas drugiego dnia zawodów w Przechlewie będzie znacznie bardziej przyjazna, niż w sobotę. Termometry pokażą maksymalnie 22 stopni C. Temperatura odczuwalna wyniesie około 25 stopni C. Ponadto pojawi się słaby i umiarkowany wiatr, którego prędkość osiągnie 15 km/h.

Godziny 9-17 / zachmurzenie małe, po południu umiarkowane / wzrost temperatury do południa do 22 st. C, po południu do 25 st. C / wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, 5-15 km/h




21 kilometrów w upale? Początkowe prognozy mówiły, że zawodnicy mogą tego unikną. Najświeższe mówią, że termometry po południu wskażą nawet 26 stopni. Biegaczom będzie towarzyszył delikatny południowo-wschodni wiatr, wiejący z prędkością do 15 km/h. Synoptycy TVN Meteo prognozują, że nad Gwdą na pewno nie będzie padać.

Godziny 11-14 / zachmurzenie małe, po południu umiarkowane / wzrost temperatury do południa do 23 st. C, po południu do 26 st. C / wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, 5-15 km/h




Ciepłe Mazowsze w niedzielę. 21 kilometrów w Sochaczewie zawodnicy pokonają w słonecznej aurze i temperaturze 23 stopni C. Po raz kolejny tego weekendu temperatura odczuwalna będzie znacznie wyższa i osiągnie nawet 25 stopni C. Biegaczom będzie towarzyszył południo-wschodni wiatr, który osiągnie prędkość do 15 km/h.

Godziny 10-13 / zachmurzenie małe / wzrost temperatury do południa do 23 st. C, po południu do 25 st. C / wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, 5-15 km/h

Krynica Zdrój, PZU Festiwal Biegowy

Niedzielny poranek to nieco większe zachmurzenie niż w sobotę. Temperatura o poranku sięgnie około 11 kresek na termometrach. W ciągu dnia będzie się podnosić aż do wartości 21 stopni C. Temperatura odczuwalna będzie o kilka stopni wyższa, co może być czynnikiem komplikującym walkę na trasie maratonu. Biegacze muszą się liczyć z możliwością wystąpienia burz. Wiatr będzie bardzo delikatny z kierunku południowego, podczas burz porwisty.

Godziny 10-18 / temp. 20-23 stopnie C / brak opadów / wiatr do 5 km/h z południa

Warszawa, Bieg Serca

Bieg na warszawskim Targówku będzie odbywał się w promieniach wrześniowego słońca. Promieniach bardzo gorących, bo już o godzinie 10 temperatura przekroczy 20 stopni, a kilka godzin później osiągnie 26 stopni C. Synoptycy TVN Meteo prognozują delikatny, zachodni wiatr, który osiągnie prędkość do 11 km/h. Chmury, które przesłonią słońce, przynosząc ulgę zawodnikom, mogą pojawić się nad Warszawą dopiero w godzinach popołudniowych.

Godziny 10-16 / słonecznie / temperatura: 25-26 stopni C / brak opadów / wiatr do 10 km/h z zachodu

O BIEGANIU MOŻESZ PRZECZYTAĆ TEŻ NA BLOGU "TAK, DOBIEGNĘ"

Autor: mk / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał prognozę zagrożeń na najbliższe dni. Wynika z niej, że w części kraju powieje silny wiatr. Sprawdź, gdzie aura może być na tyle groźna, że IMGW wyda alerty.

Niebezpiecznie silny wiatr. Gdzie powieje najmocniej

Niebezpiecznie silny wiatr. Gdzie powieje najmocniej

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Osoby cierpiące na prozopometamorfopsję mogą postrzegać twarze innych ludzi jako zdeformowane i demoniczne. Amerykańskim badaczom udało się zrekonstruować sposób, w jaki jeden z pacjentów widzi świat. Jak przekazali, osoby cierpiące na tę chorobę często spotykają się z niezrozumieniem ze strony najbliższych i służby zdrowia.

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Źródło:
PAP, Dartmouth College, Understanding PMO, Smithsonian Magazine

Pogoda na dziś. W czwartek 28.03 na terenie całego kraju pojawią się opady deszczu. Wiatr chwilami mocno się rozpędzi i niewykluczone są burze. Na termometrach zobaczymy od 12 do 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 28.03. Warto mieć ze sobą parasol, w części kraju popada dość obficie

Pogoda na dziś - czwartek 28.03. Warto mieć ze sobą parasol, w części kraju popada dość obficie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnie Włochy. Miało magnitudę 5 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Wstrząsy były odczuwalne także poza Włochami.

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Źródło:
USGS, corriere.it

IMGW wydał prognozę zagrożeń na najbliższe dni. Wynika z niej, że w części kraju powieje silny wiatr. Sprawdź, gdzie aura może być na tyle groźna, że IMGW wyda alerty.

Niebezpiecznie silny wiatr. Gdzie powieje najmocniej

Niebezpiecznie silny wiatr. Gdzie powieje najmocniej

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na Wielkanoc 2024. - Przed nami ciepły przełom marca i kwietnia. To wspaniała świąteczna niespodzianka, ale i wielka rzadkość - poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. W Niedzielę Wielkanocną temperatura wzrośnie miejscami aż do 24 stopni Celsjusza. Nie zabraknie też gwałtownych zjawisk w postaci burz.

Pogoda na Wielkanoc 2024. Ciepło i gwałtowne zjawiska

Pogoda na Wielkanoc 2024. Ciepło i gwałtowne zjawiska

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Po pięknej i słonecznej środzie w czwartek przez nasz kraj przejdą opady deszczu. W niektórych regionach może również zagrzmieć. Przed samymi świętami aura się uspokoi, a deszcz i burze wrócą w Wielkanoc.

Niż i front nad Polską. Możliwe burze. Pogoda na 5 dni

Niż i front nad Polską. Możliwe burze. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dociera nad Polskę. Jego największe stężenie w czwartek wystąpi we wschodniej części kraju. Kolejna porcja pustynnego pyłu przewidywana jest w naszej części Europy w sobotę oraz w świąteczną niedzielę.

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Do ośrodka ratującego dzikie zwierzęta w Knutsford w Wielkiej Brytanii zgłosiła się w ubiegłym tygodniu kobieta zaniepokojona stanem jeża, którego poprzedniego wieczora znalazła na poboczu drogi. Jak wyjaśniła, zwierzę przez całą noc nie tylko nie tknęło karmy, jaką mu podała, ale też nie ruszyło się nawet o milimetr. Jeż okazał się pomponem od czapki.  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Źródło:
Independent, BBC, TVN24.pl

Strażacy walczą z pożarami lasów w różnych częściach Meksyku. Zginęło kilka osób. Tylko przez dwa tygodnie tego miesiąca ogień strawił obszar o powierzchni ponad 13 tysięcy hektarów.

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Źródło:
Reuters, infobae.com, AP, tvnmeteo.pl

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Na stołach królować będą jajka. Ile możemy ich zjeść?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Źródło:
PAP

Korzystając z samochodu, w każdej sytuacji chcemy pokonać naszą trasę komfortowo i bezpiecznie oraz liczyć na niezawodność naszego pojazdu. Wpływ na to ma wiele czynników, do których należy oczywiście także to, jakie paliwa wlewamy do zbiornika w trakcie wizyt na stacjach benzynowych. Dziś przedstawimy powody, dla których warto - oczywiście jeśli jeszcze tego nie robimy - zacząć tankować paliwa premium marki MOL.

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Astronomowie donoszą o nowym odkryciu w pobliżu supermasywnej czarnej dziury, znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Zaobserwowana została tam obecność silnych spiralnych pól magnetycznych, która jest zaskakująco podobna do struktury wokół czarnej dziury w innej galaktyce - poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Odkrycia dokonano dzięki nowemu obrazowi, dostarczonemu przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń.

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, ESO

Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła w środę na listę Światowych Geoparków UNESCO. Położony w Sudetach geopark to już trzecie wyróżnione w ten sposób miejsce na terenie naszego kraju. - Potwierdza to, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu - powiedziała dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Źródło:
PAP

Ekspozycja na sztuczne i jasne światło nocą może zwiększać ryzyko udaru mózgu oraz innych chorób naczyniowych mózgu - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach. Dodali, że podobne działanie ma narażenie na zanieczyszczone powietrze.

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Źródło:
PAP, ahajournals.org

Himalaiści wspinający się na Mount Everest od tego roku będą musieli zabierać swoje kupy ze zbocza góry. To część inicjatywy lokalnych związków wspinaczkowych i nepalskich gmin, która ma na celu walkę z zanieczyszczeniem na najwyższym szczycie świata. Każdy wspinacz otrzyma wyposażenie pomagające mu uporać się z tym problemem.

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Źródło:
CNN, The Guardian

Zastrzelono niedźwiedzia, który w połowie marca ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu na Słowacji - poinformował w środę Tomasz Taraba, minister środowiska. Do identyfikacji zwierzęcia użyto drona oraz zdjęć i filmów.

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Źródło:
PAP

Niesporczaki, maleńkie bezkręgowce, słyną z tego, że potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach. Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że białka tych stworzeń mogą spowalniać procesy zachodzące w ludzkich komórkach.

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Źródło:
sciencedaily.com, uwyo.edu

Jeleń o imieniu Isaia, który stał się maskotką Cortiny d'Ampezzo, został przetransportowany do oddalonego od włoskiej miejscowości lasu - podały lokalne media. Zwierzę zasłynęło wizytami na miejscowym targowisku, gdzie chodziło między straganami w poszukiwaniu jedzenia.

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Źródło:
PAP, ansa.it

Śnieżyce nawiedziły Hiszpanię i Portugalię. Opady spowodowały spore utrudnienia dla kierowców, a ponad 40 dróg było nieprzejezdnych. Agencje meteorologiczne zapowiadają, że to nie koniec pogodowych trudności.

Po ciepłym weekendzie nadciągnęły śnieżyce

Po ciepłym weekendzie nadciągnęły śnieżyce

Źródło:
PAP, nit.pt, publico.es

Mikroplastik przenika do gleby tak głęboko, że trafia nawet do próbek archeologicznych. Brytyjscy naukowcy znaleźli cząsteczki tworzyw sztucznych na głębokości ponad siedmiu metrów. Co ciekawe, niektóre zanieczyszczone próbki zostały pobrane w ubiegłym wieku, na długo przed rozpowszechnieniem się terminu "mikroplastik".

Znaleźli mikroplastik w glebie pochodzącej z I wieku naszej ery

Znaleźli mikroplastik w glebie pochodzącej z I wieku naszej ery

Źródło:
CNN, University of York

Samice i samce jednego z gatunków pająków mogą współpracować, by oszukać zarówno drapieżniki, jak i ofiary. Naukowcom udało się zaobserwować parę osobników ustawionych w taki sposób, że przypominały otaczające je kwiaty. Być może jest to pierwszy zarejestrowany przypadek kooperatywnego mimetyzmu.

Para pająków udawała kwiat. "Udało im się oszukać moje oczy"

Para pająków udawała kwiat. "Udało im się oszukać moje oczy"

Źródło:
New Scientist, Science X Network

Argentyna zmaga się z największą w historii kraju epidemią dengi. Tylko w ubiegłym tygodniu odnotowano prawie 24 tysiące nowych infekcji - podał w poniedziałek miejscowy dziennik "Pagina 12".

Prawie 24 tysiące zachorowań w tydzień. Epidemia dengi w Argentynie

Prawie 24 tysiące zachorowań w tydzień. Epidemia dengi w Argentynie

Źródło:
PAP, Reuters, Pagina 12

Struś uciekł z ogrodu zoologicznego w południowokoreańskim mieście Seongnam. Ptak, zanim został schwytany, biegał ponad godzinę po ruchliwych ulicach, powodując paraliż komunikacyjny.

Struś biegał po ulicach miasta. Nagranie

Struś biegał po ulicach miasta. Nagranie

Źródło:
Reuters

Wody oceanu wyrzuciły na kalifornijską plażę galaretowate niebieskie stworzenia. Amerykańscy biolodzy tłumaczą, że są to dalecy kuzyni meduz. 

Ocean wyrzucił na plażę niebieskie "galaretki"

Ocean wyrzucił na plażę niebieskie "galaretki"

Źródło:
abc7news.com

W ciągu najbliższych 2-3 tygodni nietoperze mogą nas stosunkowo często odwiedzać w mieszkaniach. Jest to spowodowane ich wiosenną migracją, która przybierze na sile wraz z ociepleniem - poinformował doktor Andrzej Kepel, chiropterolog z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".

Temperatura wzrośnie i zaroi się od nietoperzy

Temperatura wzrośnie i zaroi się od nietoperzy

Źródło:
PAP

Góry ocieplają się znacznie szybciej niż niżej położone tereny. Odzwierciedlają to, co w przyszłości może się dziać w innych miejscach naszej planety. Zmiany klimatu zaburzają bioróżnorodność Alp - donosi międzynarodowy zespół naukowców.

Wysokie góry "ocieplają się dużo szybciej niż cała planeta"

Wysokie góry "ocieplają się dużo szybciej niż cała planeta"

Źródło:
Global Change Biology, PAP

- Stałam nad przepaścią kamieniołomu, który otuliła mgła. Nagle dostrzegłam mamidło - opowiadała w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pani Izabela, która w Górach Izerskich zobaczyła widmo Brockenu.

"Myślałam, że ktoś za mną stoi". Mamidło w Górach Izerskich

"Myślałam, że ktoś za mną stoi". Mamidło w Górach Izerskich

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Co najmniej 27 osób zginęło w wyniku powodzi i osuwisk w południowo-wschodniej części Brazylii. Trwają akcje ratunkowe. Tylko w stanie Espirito Santo ewakuowało się siedem tysięcy mieszkańców.

Tysiące ludzi uciekły przed powodzią, rośnie liczba zabitych

Tysiące ludzi uciekły przed powodzią, rośnie liczba zabitych

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W Bieszczadach żyje 811 żubrów - wynika z przeprowadzonej w marcu inwentaryzacji. Najliczniejsza populacja tych zwierząt występuje w Nadleśnictwie Baligród. Dziewięć osobników można oglądać w pokazowej zagrodzie w Mucznem na terenie Nadleśnictwa Stuposiany.

Coraz więcej żubrów żyje w Bieszczadach

Coraz więcej żubrów żyje w Bieszczadach

Źródło:
PAP

Obfite opady deszczu spowodowały osuwisko na wzgórzach Hollywood. Część domów została uszkodzona w takim stopniu, że przez pewien czas nie będzie można w nich mieszkać.

Ziemia osunęła się na luksusowe wille na wzgórzach Hollywood

Ziemia osunęła się na luksusowe wille na wzgórzach Hollywood

Źródło:
CBS News, tvnmeteo.pl

Wyspa Galesnjak została zdewastowana - donoszą chorwackie media. Podejrzewa się, że przy brzegu słynnej wyspy w kształcie serca rozpoczęła się nielegalna budowa molo. Plastikowo-metalowa konstrukcja oszpeciła naturalny brzeg.

Chorwacka wyspa w kształcie serca "zdewastowana"

Chorwacka wyspa w kształcie serca "zdewastowana"

Źródło:
morski.hr, index.hr