Informacje
 • NASA uniezależni się od Rosji. Boeing i SpaceX wyniosą astronautów na orbitę

  17-09-2014 16:07 Amerykańska Agencja chce również wprowadzić loty kosmiczne dla przeciętnych ludzi
  NASA uniezależni się od Rosji. Boeing i SpaceX wyniosą astronautów na orbitę

  Amerykańska Agencja Kosmiczna zakończyła przetarg na budowanie załogowych rakiet kosmicznych

  Zdj: NASA, film: Reuters TV

  Astronauci z NASA od 2011 roku korzystają z rosyjskich statków kosmicznych, które wynoszą ich na orbitę. Teraz Amerykanie chcą się uniezależnić. We wtorek ogłoszono wynik przetargu na firmę, która zaprojektuje i stworzy amerykański statek kosmiczny. Konkurs wygrały firmy SpaceX oraz Boeing. NASA nie będzie już musiała liczyć na pomoc Rosyjskiej Agencji Kosmicznej?

  Amerykańscy astronauci będą niedługo prowadzić komercyjne podróże na Księżyc. Po czteroletnim przetargu Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) wybrała dwie firmy: SpaceX i Boeing. Przedsiębiorstwa te mają stworzyć prom kosmiczny.

  Ekscytujący okres

  - Zapowiada się najbardziej ambitny i ekscytujący okres w historii lotów załogowych NASA - powiedział Administrator Amerykańskiej Agencji Kosmicznej Charles Bolden.

  Obie te firmy będą musiały przejść rygorystyczny test, aby uzyskać certyfikat. Dla NASA najważniejsze jest bezpieczeństwo astronautów i jakość statków kosmicznych.

  ZOBACZ MATERIAŁ FAKTÓW TVN O NOWYM PROGRAMIE NASA

  Pierwsze loty odbędą się w 2017 roku

  Realizacja projektu będzie kosztowała 6,8 mld dolarów. Astronauci z NASA będą mogli niezależnie dotrzeć do ISS już w 2017 roku. Plan ten pozwoli Amerykańskiej Agencji Kosmicznej na samodzielne loty w Kosmos, bez udziału rosyjskich rakiet Sojuz. Od 2011 roku był to jedyny sposób astronautów z NASA na dostanie się w przestrzeń kosmiczną.

  Przedstawiciele NASA postawili sobie za cel uruchomienie przynajmniej jednego pojazdu kosmicznego do 2017 roku. Astronauci nie tylko będą krążyć po niskiej orbicie, ale również polecą do odległych miejsc takich jak Mars.

  Podróże w kosmos

  NASA ma nadzieję, że w przyszłości będzie w stanie spełnić marzenia ludzi na całym świecie - umożliwi im podbój Kosmosu. W planach jest organizowanie wycieczek komercyjnych.

 • Postscriptum
  No i tym razem razem -- dostałem podziękowanie za komentarz. Za co? Za dwa zdania? Chciałem napisać coś ciekawego, było tego prawie 1500 znaków. I nie przeszło. A jedno głupie zdanie o niczym -- przechodzi...
  I pisz tu coś mądrego, człowieku...
  ~wrrr /2014-09-17 23:41
 • Zależy wam na tych komentarzach, czy nie?
  Chciałem tu napisać spory, jak mniemam ciekawy komentarz. Napisałem, wysłałem, zobaczyłem komunikat: "Przepraszamy. Nastąpił błąd".
  Już drugi raz...
  Naprawdę nie ciekawi Was coś więcej, niż głupawe jednozdaniówki?
  ~wrrr /2014-09-17 23:37
 • oberwacja
  Ciekawe oba projekty zbliżone są do wcześniejszych statków programu Apollo z lat siedemdziesiątych. czyżby powrót do sprawdzonych koncepcji?
  ~A3456 /2014-09-17 19:28
 • :-)
  Wygląda na to, że NASA zrobiła sobie reformę wewnętrzną + oszczędności i za kilka lat wejdzie już z zupełnie czymś nowym na rynek a Rosja ze swoim programem kosmicznym pozostanie w dwudziestym wieku...
  baldie /2014-09-17 16:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Chłodny początek grudnia to jeszcze nie zima, ale na więcej niż kilka stopni pow...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Quentin przemieści się nad południową Finlandię....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...