Informacje
 • Potężna czarna dziura w centrum najmniejszej znanej naukowcom galaktyki

  18-09-2014 09:07 Odkrycie zostało zarejstrowane przez teleskop Hubble'a

  Potężna czarna dziura w centrum karłowatej galaktyki

  NASA

  Astronomowie odkryli najmniejszą i najbardziej masywną galaktykę ze znanych do tej pory. W przeszłości najprawdopodobniej była częścią większej, jednak uległa rozdzieleniu. W jej sercu znajduje się potężna czarna dziura. Kosmiczna otchłań została uchwycona przez teleskop Hubble'a.

  Ta najmniejsza i najbardziej masywna galaktyka odkryta przez naukowców, została nazwana M60-UCD1. Od Ziemi oddalona jest około 50 mln lat świetlnych.

  Naukowcy podkreślają, że gdybyśmy mieszkali w jej centrum, na niebie każdej nocy widzielibyśmy nawet milion gwiazd. Sklepienie niebieskie widziane z Ziemi pokazuje zaledwie 4 tysiące.

  Potężna czarna dziura

  W centrum karłowatej galaktyki znajduje się potężna, masywna czarna dziura. Jak podkreślają naukowcy, do tej pory tak ogromne kosmiczne "jamy" były widziane tylko w wielkich galaktykach, ale nie w małych.

  Niezwykłym zaskoczeniem okazał się fakt, że wielkość czarnej dziury stanowi aż 15 proc. masy galaktyki. Szacuje się, że ma masę 21 mln słońc, czyli jest pięć razy cięższa od tej, która znajduje się w centrum Drogi Mlecznej (4 mln słońc, 0,01 procent Drogi Mlecznej.

  - To zdumiewające, biorąc pod uwagę fakt, że nasza galaktyka - Droga Mleczna jest 500 razy większa i ponad 1000 razy cięższa, niż karłowata galaktyka M60-UCD - mówił Anil Seth, główny

  autor badania galaktyki karłowatej z Uniwersytetu Utah. 

  Uległa rozdarciu

  Jedna z teorii mówi, że M60-UCD1 mogła być częścią znacznie większej galaktyki, która uległa "rozdarciu" w wyniku kolizji z innymi galaktykami.  Po rozdzieleniu, mniejsza część zabrała ze sobą ogromną czarną dziurę, należącą wcześniej do całej galaktyki.

  - Nie wiemy jak w inny sposób wytłumaczyć obecność tak wielkiej czarnej dziury w tak małym obiekcie - wyjaśnia Anil Seth,

  Teleskop Hubble'a 

  Teleskop Hubble'a pracuje na orbicie ziemskiej już ponad 24 lata. Jego początki nie były łatwe. Teleskop w pierwszych latach dostarczał bazie rozmazane zdjęcia. Poza tym psuł się wielokrotnie. Nic nie zapowiadało, że komukolwiek przyniesie pożytek. Dziś możemy podziwiać jego przepiękne kosmiczne zdjęcia.


 • tyryryryq
  Fajna muzyczka jest ^~^ nanaaaananaaaa tyryryty
  ~Nutka /2014-09-19 08:30
 • Gimnazjalista
  bawił się ze zdjęciami z Hubble,a ? Żałosne .
  ~pamietajacy /2014-09-18 16:38
 • Może
  Są takie teorie. Zgadzają się z teorią kwantową. Ale udowodnić to już inny temat. Pewnie się nigdy nie uda.
  ~Roman /2014-09-18 13:32
 • Granica wszechświatów
  @Skuba: Wsadź głowę i sprawdź.
  ~Ufok /2014-09-18 13:04
 • Granica wszechświatów
  A może czarne dziury w naszej, trójwymiarowej przestrzeni, to jakby przebicie długopisem kartki papieru (przestrzeni dwuwymiarowej)? Każda z nich ma po drugiej stronie kolejny wszechświat?
  ~Skuba /2014-09-18 10:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...