Informacje
 • "Mamy niewiele czasu". Rosyjski naukowiec straszy katastrofalnym ochłodzeniem

  27-09-2014 09:08 Rosyjski klimatolog i astrofizyk ostrzega przed chłodem
  "Mamy niewiele czasu". Rosyjski naukowiec straszy katastrofalnym ochłodzeniem

  Szczyt małej epoki lodowcowej nastąpi w 2060 roku

  Wikipedia/CC-BY/© 2004 Twentieth Century Fox Film Corporation

  - Mamy niewiele czasu - ostrzega rosyjski klimatolog Chabibułło Abdusamatow. Według tego naukowca świat wkrótce będzie musiał zmierzyć się nie z globalnym ociepleniem, a katastrofalnym ochłodzeniem klimatu. Ta mała epoka lodowcowa będzie ciągnąć się przez kilkadziesiąt lat. Jej szczyt nastąpi dopiero około 2060 roku.

  Chabibułło Abdusamatow to doświadczony rosyjski astrofizyk. Od lat kieruje programem badań Słońca w rosyjskiej sekcji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego zainteresowania sięgają również klimatologii. Abdusamatow jest znany w środowisku naukowców na całym świecie. Jednak w tym przypadku sława nie idzie w parze z uznaniem.

  Abdusamatow słynie przede wszystkim z dość kontrowersyjnych poglądów na temat zmian klimatu - krytykuje teorię globalnego ocieplenia. Następujące po sobie fazy ocieplenia i ochłodzenia klimatu tłumaczy cyklami aktywności Słońca. Sprzeciwia się również powszechnej opinii, że to człowiek - poprzez emisję dwutlenku węgla do atmosfery - odpowiada za zmiany zachodzące w klimacie planety.

  Szczyt ochłodzenia w 2060 roku

  Kilka dni temu znów zrobiło się głośno o Abdusamatowie. Wszystko za sprawą wywiadu, którego udzielił rosyjskiej agencji RIA Novosti. Poinformował - a w zasadzie przypomniał - w nim o swojej teorii dotyczącej małej epoki lodowcowej. Jego zdaniem ochłodzenie rozpocznie się na przełomie 2014 i 2015 roku. A szczyt tej epoki lodowcowej nadejdzie w 2060 roku. Chabibułło Abdusamatow oświadczył, że taka prognoza oparta jest badaniami długoterminowych zmian w mocy promieniowania słonecznego.

  Najgorsze przed nami

  Naukowiec w rozmowie z RIA Novosti przyznał również, że od dawna widoczne są zmiany nadchodzącego ochłodzenia, jednak najgorsze dopiero przed nami.

  - W strefie równikowej zmiana temperatury będzie niewielka. Jednak bliżej biegunów skutki epoki lodowcowej będą wręcz namacalne. Nie chcę zgadywać, o ile spadnie temperatura. W tym przypadku bierzemy pod uwagę dane głębokiej fazy ochłodzenia z poprzedniej małej epoki lodowcowej, kiedy Tamiza, Sekwana i wiele innych rzek zamarzło. Można było po nich jeździć na łyżwach. Teraz Tamiza płynie przez cały rok. W przyszłości będzie znów skuta lodem i to nawet na kilka miesięcy - powiedział.

  Strategia ukryta w energii

  Ekspert ostrzega, że o zmianach klimatu należy myśleć poważnie. W szczególności muszą to robić kraje na północy, bo wtedy strategicznym elementem będą już tylko energia, klimat i zasoby naturalne. Produkcja rolna zostanie mocno ograniczona. Jak dodał, teraz najważniejszym zadaniem jest utrzymanie wzrostu gospodarczego, ale trzeba zacząć działać, bo "nie mamy zbyt wiele czasu".

  Chabibułło Abdusamatow nie zgadza się z teorią globalnego ocieplenia. A co na ten temat sądzą inni naukowcy?

 • chyba jednak ocieplenie...
  No Maestro, póki co to jest odwrtonie :-)
  ~Kejt /2016-01-09 10:59
 • W tym roku jego prognoza się sprawdzi!
  Jeszcze wszystkich zima w tym roku zaskoczy a jego prognoza się sprawdzi!
  ~Maestro /2015-10-01 14:23
 • ocieplenie klimatu
  to czego nie robimy trwalszych rzeczy przestaniemy tyle produkować aut urzadzen czego nie wracamy do butelek na wymiane na mleko czy smietane po co ten plastik za wielkie firmy trzeba się brac. wszystko jest jak jedno razowe nie opłaca się naprawiac lepiej kłupic drugie. wszystkie nowe auta pojezdza 10 lat jak się wszystko praktycznie wymieni. a ta gadka wszystkich dbajmy o ekologie i to rząd takiesłowa mowi. dzisiaj ekologia to biznes największy słowo samo straciło wartość
  ~mario /2014-10-14 01:25
 • epoka lodowcowa
  Moje rozumowanie jest inne ,jak ocieplenie to ocieplenie ,jak ochłodzenie to ochłodzenie.Dlaczego ocieplenie ma oznaczać ochłodzenie?
  ~Reyk /2014-09-29 21:32
 • Juz raz przepowiadal
  Zima 2013/2014 wg tegoz naukowca miala byc w Polsce tak mrozna, ze ludzie takiej nie pamietaja. Jaka byla pamietamy i tylez sa warte jego naukowe wypociny.
  ~Henry /2014-09-28 09:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...