Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 19°C 30°C 12°C Zachmurzenie małe
zwiń
Informacje
 • Cirrus i Słońce, czyli jak powstaje halo

  28-09-2014 11:20 Zjawisko pojawia się na Ziemi dość często

  Halo to zjawisko, które polega na rozproszeniu promieni słonecznych w kryształkach lodu

  Fot. Shutterstock / Film: TVN Meteo

  Czasami na niebie można ujrzeć trzy świecące słońca, czasami nasza dzienna gwiazda pojawia się w towarzystwie świecącego okręgu. Halo zapiera dech w piersiach, ale w rzeczywistości nie jest aż tak rzadkie, jakby się mogło wydawać. Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik w porannym programie TVN24 "Wstajesz i weekend" opowiedział w jaki sposób powstaje to zjawisko.

  Istotą zjawiska halo jest załamanie światła w kryształkach lodu. Te kryształki lodu znajdują się przede wszystkim w chmurach piętra wysokiego (cirrus).

  - Niższe chmury składają się przede wszystkim z kropel wody, ale wysoko (ok 10 km nad powierzchnią Ziemi) woda zamarza i tworzą się kryształki lodu. Właśnie w tych kryształkach dochodzi do załamania promieni świetlnych - powiedział Karol Wójcicki.

  Jednak nie tylko obecność cirrusów sprzyjają zjawisku halo. Czasami słońce poboczne pojawia się zimą, gdy niebo jest bezchmurne, ale kiedy w powietrzu unosi się pył lodowy.

  Pojawia się częściej, niż by się wydawało

  Wójcicki podkreślił również, że co prawda widoki są spektakularne, ale nie oznacza to, że są one rzadkością. A tak zazwyczaj się mówi.

  - To chyba mit, że halo jest rzadkim zjawiskiem. Po prostu rzadko je zauważamy. Śmiało mogę się założyć, że halo słoneczne pojawia się w jednym miejscu na ziemi średnio kilka razy w tygodniu. Trzeba je po prostu wypatrzeć w odpowiednim czasie - dodał ekspert.

  Kiedy najłatwiej zaobserwować halo? Wcześnie rano albo wieczorem, kiedy Słońce jest nisko nad horyzontem. Dużo trudniej zwrócić nam uwagę na Słońce, gdy jest wysoko i trzeba zadrzeć głowę do góry.

  Halo na Marsie

  Wójcicki przyznał również, że tego typu zjawiska mogą pojawiać się również na innych planetach. Jak podkreślił, "wykazały to symulacje".

  - Na przykład na Marsie, gdzie skład atmosfery jest trochę inny (niż na Ziemi - red.). Tam powstają inne pierścienie, o innych średnicach, bo pod innym kątem załamują się promienie świetlne. Co prawda takich zjawisk nie zarejestrowano, ale wykazały to symulacje naukowców z NASA.

 • fd
  Bardzo mądre te kryształki lodu. wydaje mi się że posiadają jakąś wyższą formę inteligencji układając się w takie koło :D
  ~qwe /2018-09-08 15:09
 • Chemitrails
  ha ha ha...Hallo tu Cemitraile.. jak to mówił wielki Al...(Gore) na swiecie rozpryskuje sie rocznie około 100 mil ton Alu.aerozoli w tym siarczany i gliny....jak tak dalej pujdzie to za 5 lat bedziecie mieli potrujne Hallo I Halucynacje od tej chemi........
  ~Supervisor /2014-09-29 01:40
 • chemtrails
  efekt po chemtrails
  ~obserwator /2014-09-28 22:34
 • dziwne zjawiska na niebie
  Polecam obejrzeć film pt: czym spryskiwany jest świat. Na kanale YT, otwiera oczy, takie zjawiska nie pojawiały się kiedyś, pamiętam piękne granatowe letnie niebo a nie mleko z szachownicą i dziwnymi "nowymi chmurami"
  ~obloczek /2014-09-28 16:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Emil znad Litwy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...