Informacje
 • "Idzie zima, bo pani meteorolog sanki z piwnicy wyciągnęła"

  21-10-2014 11:06 Blog synoptyk TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  Idzie zima? Synoptyk TVN Meteo o pogodzie w najbliższych tygodniach

  Fot. Shutterstock / Film: TVN Meteo

  Chociaż to dopiero październik, początek trzeciej dekady, to zimno, chociaż nie zimę, widać na horyzoncie. Jest duże prawdopodobieństwo, że mróz pojawi się w weekend 25-26 października. Osobiście marzę o łagodnej zimie. Dzieci jednak wolą zimę ze śniegiem, sankami i bałwankami…

  "Idzie zima, bo pani meteorolog sanki z piwnicy wyciągnęła". Taka mniej więcej plotka poszła po jedynym z wielkich warszawskich bloków, gdzie mieści się moje małe mieszkanko.

  Nie pomyślałam o takim obrocie sprawy, gdy moje chore dziecko, zmęczone siedzeniem w domu, wymyśliło zabawę w zimę. Otuliło się czapą w norweskie wzory, owinęło szalikiem i z latarką w ręku zarządziło wyprawę do piwnicy po sanki.

  Widok małego dziecka targającego sanki z piwnicy w połowie października jest zabawny, ale miny sąsiadki i sąsiada rozmawiających na parterze przy windach - bezcenne…

  "Zimno, chociaż nie zimę, widać na horyzoncie"

  Chociaż to dopiero październik, początek trzeciej dekady, to zimno, chociaż nie zimę, widać na horyzoncie. Jest duże prawdopodobieństwo, że mróz pojawi się w weekend 25-26 października. Na przeważającym obszarze Polski, spodziewać możemy się dużego spadku temperatury. Pogodną nocą z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę temperatura spaść może do -7 st. na Podlasiu, do -5 st. na Mazowszu i do -2 st. na Śląsku.

  Popołudniami temperatura wzrastać ma do zaledwie 2-3 st. na wschodzie i 10-11 st. na zachodzie. To pierwsze tej jesienie tak duże uderzenie chłodu, związane z napływem zimnego suchego powietrza kontynentalnego ze wschodu, skierowanego do nas przez wyż znad zachodniej Rosji. Zaczyna się okres, kiedy wschodnie wyże zaczynają być zimne i surowe.

  Czytaj więcej wpisów tego autora. Dowiedz się więcej - czytaj TVN Meteo

  Piękne chłodu oblicze

  Ale chłód w nadchodzący weekend  będzie miał również piękne oblicze. W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych koniec tygodnia ma być słoneczny, rano miejscami mglisty. Urokliwy będzie szron na łąkach oraz szadź w okolicach zbiorników wodnych i rzek.

  Wilgotność powietrza na zachodzie, południu i w centrum Polski, w warstwie przyziemnej, tej kilkudziesięciometrowej, może sięgać 80-100 proc. Zapowiada się więc malowniczy weekend zarówno dla fotografów przyrody, jak i zwykłych koneserów jej urody.

  Co z zimą i sankami?

  Ale co z zimą i sankami? Sezonowa prognoza amerykańskiego NOAA (czyli CFS) twardo trzyma się wersji, ze grudzień i styczeń będą w Europie Środkowej ciepłe, z temperaturą powyżej normy.

  Zmieniła się natomiast zupełnie wersja prognozy na listopad. Miał być zimny, z temperaturą poniżej normy, więc w naszych warunkach klimatycznych, z pierwszym uderzeniem zimy. Zdarzyło się już kiedyś, że pewnego 17 dnia listopada, padał od rana w Warszawie śnieg tak obfity, że wieczorem polska stolica przypominała Irkuck.

  Jednak według ostatniej wersji NOAA zarówno październik, jak i listopad, mają być w normie lub ciepłe, nieco powyżej normy… Osobiście marzę o łagodnej zimie. Dzieci jednak wolą zimę ze śniegiem, sankami i bałwankami…

 • chce śnieg
  .
  ~srajmen /2014-10-21 22:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...