Informacje
 • Mroźne zimy przez najbliższe dekady. Najnowszy japoński scenariusz klimatyczny

  02-11-2014 11:56 Naukowcy badają wpływ kurczenia się paku lodowego w Arktyce na klimat
  Mroźne zimy przez najbliższe dekady. Najnowszy japoński scenariusz klimatyczny

  Topniejący lód w Arktyce wpłynie na klimat w Azji i Europie

  NASA/Goddard/MODIS Rapid Response Team

  Japoński model klimatyczny stworzył scenariusz pogodowy na najbliższe dekady. Prognozy nie są optymistyczne. Powinniśmy się naszykować, że zimy w Azji i Europie będą bardziej surowe. Co ciekawe wszystko to za sprawą globalnego ocieplenia i zmniejszającego się paku lodowego w Arktyce.

  Grupa japońskich naukowców opublikowała w magazynie"Nature Geoscience" wyniki globalnego modelu klimatycznego. Nie zabrakło również komentarza specjalistów na temat otrzymanych danych.

  Chłodno, coraz chłodniej

  Według japońskiego modelu meteorologicznego zimy w najbliższych latach na kontynencie Azjatyckim i Europejskim będą wyjątkowo surowe. Za taki stan rzeczy eksperci obwiniają roztapianie się lodu Arktyki, co z kolei jest rezultatem globalnego ocieplenia. Wyższa temperatura powietrza sprzyja nagrzewaniu się oceanicznych wód, które roztapiają arktyczne lądolody.

  Spłynie arktyczne powietrze

  Specjaliści stworzyli komputerową symulację warunków pogodowych, jakie mogą dominować nad Azją i Europą w ciągu najbliższych kilku dekad. Naukowcy przeanalizowali dwa główne scenariusze: gdyby ilość lodu była większa i jakby zmalała. Następnie wprowadzili 200 dodatkowych zmiennych (zróżnicowane czynniki środowiskowe), które w różnym stopniu wpływają na zmiany klimatu. Otrzymane symulacje pokazują, że ubytek lodu w Arktyce (na terenie Morza Barentsa i Morze Karskie) doprowadzi do, jak to nazwali naukowcy, incydentu blokowego w cyrkulacji atmosferycznej. W rezultacie chłodne powietrze znad Arktyki będzie wypychane w kierunku Euroazji, w wyniku czego ostre zimy w tych regionach będą zdarzały się dwa razy częściej niż obecnie.

  Oceany-magazyny ciepła

  Zespół naukowców zwraca uwagę, że mimo pozornego spowolnienia ocieplenia klimatu, zmiany zachodzące w Arktyce wcale nie słabną. Lód nadal topnieje w jednakowym tempie. Uprzednie badania sugerują, że powodem, zahamowania globalnego ocieplenia były oceany, które stały się magazynem nadmiaru ciepła.

  Według specjalistów zwiększone ciepło w atmosferze, w połączeniu z mniejszą ilością lodu, osłabi wiatry wysokiego szczebla, które są częścią wiru krążącego wokół naszej planety. W efekcie może zmienić się charakter jet streamów, czyli prądów strumieniowych, występujących w wysokiej troposferze. To z kolei może spowodować znaczące zmiany w wartości temperatury powietrza w chłodnej porze roku na całej północnej półkuli.

  Nic nie trwa wiecznie

  Naukowcy jednak sceptycznie podchodzą do komputerowych prognoz klimatu. Uspokajają, że mroźne zimy nie staną się normą. Nie dowierzają, że surowa zima będzie pojawiała się z roku na rok w przeciągu najbliższych dekad. Model prognozuje, że globalne ocieplenie osiągnie w końcu pewien punkt, kiedy ciepłe masy powietrza zdominują wpływ chłodnego powietrza nad kontynentem Azjatyckim i Europejskim.

  Rzetelny model

  Naukowcy zauważyli, że wyniki ich modelu pokrywają się z aktualnymi danymi meteorologicznymi, które potwierdzają, że poprzednie zimy w rejonie Eurazji były bardziej surowe niż wskazują na to zebrane informacje klimatyczne sprzed ostatnich dekad. Japoński model okazuje się być rzetelnym źródłem informacji, ponieważ prognozuje kontynuację trendu zaostrzania się warunków pogodowych w chłodnej porze roku.

   

  Nie dość, że w 2012 r. poziom lodu arktycznego był rekordowo niski, to jeszcze okazuje się, że nawet w miesiącach, kiedy jest chłodno i pokrywa lodowa powinna przyrastać, proces nie następuje szybko. Poniższe wideo pokazuje jak zmieniała się powierzchnia lodu w Arktyce na przestrzeni dwóch ostatnich lat.

 • Sami specjaliści
  Fakt, że nie rozumiecie nauki nie zmienia faktu, że jej odkrycia są prawdą. Opierają się na dowodach. Opinia internetowych klimatologów-komentatorów, opierających swoje wywody na obserwacjach za oknem raczej nie zostanie uwzględniona. Nie rozumiecie to się dokształćcie albo zajmijcie się czymś prostszym.
  ~PANWP /2014-11-03 11:25
 • Moje gnaty są najlepszą stacją meteorologiczną
  Dzięki nim już Pentagon dawał mi propozycje
  ~seba /2014-11-02 22:26
 • Ameryka i Azja
  Jest to śmieszne, bo od ubiegłego roku lód w Arktyce przyrasta, w tym roku bardzo szybko. Zima tak jak w ubiegłym roku będzie ciężka w Ameryce Północnej i w Azji, z powodu blokady wiru polarnego w stratosferze nad Cieśniną Beringa. Rozkład ozonu ściśle zależy od aktywności słonecznej i ziemskiego pola magnetycznego. To pole magnetyczne Ziemi reguluje promieniowanie jonizujące nad kołem polarnym. Zbliżamy się do okresu spokojnego Słońca i nastąpią dramatyczne zmiany w klimacie w kierunku ochłodzenia. Skończyła się era wielkiego maximum słonecznego.
  ~metek /2014-11-02 18:21
 • Naukowcy to naukowcy....
  Pogoda zależy od tak wielu czynników, że wszelkie prognozy powyżej tygodnia to mała pewność przewidywań, chyba, że będzie rozbudowany niż, czy wyż, to ja sam sobie przewidzę.... powyżej miesiąca, to można już iść do wróżki czytać z kuli, a odległe prognozy to zwykłe lanie wosku i wróżenie z fusów.... nawet niedźwiedzie już się pogubiły, bo ma być zima, a zimy ni ma ;))
  ~kloss /2014-11-02 17:34
 • pogoda a klimat
  Niedawno mieliśmy do czynienia w Nowym Jorku ze spektaklem, gdzie zaproszeni prezenterzy pogody pokazywali szereg katastroficznych „prognoz” na rok 2050. Chyba tylko politycy i jak widać niektórzy klimatolodzy są w stanie uwierzyć w możliwość opracowania rzetelnej prognozy pogody na wiele lat naprzód. Oni już wiedzą jaka będzie pogoda za 100 lat. Jeśli ktoś uzna np. wyjątkowo mroźną zimę za anomalię klimatyczną a nie naturalną konsekwencję procesów zachodzących w atmosferze, niech zada sobie pytanie: czy to klimat generuje pogodę czy na odwrót? Odpowiadam: klimat jest uśrednionym w okresie wieloletnim stanem warunków pogodowych. Ekstrema nie są wywołane przez zmianę średniej. To one wpływają na jej zmianę.
  ~KaZet /2014-11-02 17:13

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...