Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 6°C 1°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Pico de Fogo niepokoi mieszkańców wyspy. Wulkan wciąż jest aktywny

  19-12-2014 08:07 Erupcja trwa od 23 listopada. Ewakuowano ponad 1500 osób
  Pico de Fogo niepokoi mieszkańców wyspy. Wulkan wciąż jest aktywny

  Z wulkanu Pico de Fago wciąż wypływa lawa

  Twitter.com

  Od czasu pierwszej erupcji wulkanu na wyspie Fogo ewakuowanych zostało już ponad 1500 osób. Wybuch Pico de Fogo zniszczył dwie wioski. Jednak wulkan wciąż jest aktywny i wyrzuca z wnętrza Ziemi kolejne chmury pyłu i lawę. Nie ma ofiar śmiertelnych, ale straty finansowe są ogromne. Prezydent wzywa obywateli do wsparcia finansowego.

  Jak donoszą lokalne media, na wyspie Fogo należącej do Republiki Zielonego Przylądka potężny wybuch wulkanu zniszczył dwie wsie: Portela i Bangaeira i zmusił do ewakuacji 1500 osób. Wybuch stratowulkanu Pico de Fogo miał miejsce 23 listopada.

  Z krateru wulkanu wydobywały się smugi pyłu i niszczycielska lawa. Erupcja była widoczna nawet ze stolicy Republiki Zielonego Przylądka - miasta Praia. Znajduje się ono na sąsiedniej wyspie.

  Nie ustaje

  Kiedy mieszkańcy myśleli, że najgorsze za nimi, wulkan znowu o sobie przypomniał. Wybuchy Pico de Fogo wciąż mają miejsce. Spływająca lawa zmieniła kierunek i teraz zagraża również innym osadom. Ponad 2 tysiące osób zostało już poinformowanych o kolejnej ewakuacji.

  Dzięki sprawnej reakcji władz nie ma ofiar śmiertelnych. Jednak straty finansowe są ogromne.

  Władze wyspy apelują o pomoc. Również prezydent Republiki Zielonego Przylądka, Jorge Carlos Fonseca, wzywa obywateli do wsparcia finansowego. Prosi o przekazanie równowartości jednodniowego wynagrodzenia na rzecz poszkodowanych.

  Łodzie ze wsparciem

  Na wyspę Fogo dopłynęły łodzie z niezbędną żywnością, maskami ochronnymi, kocami, lekarstwami i innymi pomocami humanitarnymi. Transport zorganizowały władze Republiki Zielonego Przylądka.

  Z żywnością na wyspę przypłynęło również niezbędne wsparcie medyczne.

  Przebudził się po 20 latach

  Ostatnio wulkan był aktywy w 1995 roku. Jednak zniszczenia, jakie spowodowała jego erupcja, były niewielkie. Ewakuowano wtedy pięć tysięcy osób. Jedna z silniejszych erupcji Fogo miała miejsce w 1951 roku, jednak jedyną która poskutkowała ofiarami śmiertelnymi, była ta z 1847 r. Zginęło wtedy kilkoro ludzi.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zarówno pod koniec stycznia, jak i na początku lutego do Polski nadal będzie nap...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem słabego klina wysokiego ciśnienia....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...