Informacje
 • Chcieli obejrzeć zaćmienie Słońca, zaatakował ich niedźwiedź polarny. Jedna osoba w szpitalu

  19-03-2015 15:23 Atak miał miejsce na terenie prowincji Svalbard w Arktyce

  Grupa sześciu turystów, którzy przybyli na arktyczną wyspę, by podziwiać zaćmienie Słońca, została zaatakowana przez niedźwiedzia polarnego. Jedna z osób musiała zostać przewieziona helikopterem do szpitala. Drapieżnik został zastrzelony, a całą sprawę bada biuro lokalnego gubernatora.

  Sześcioosobowa grupa turystów znalazła się w norweskiej prowincji Svalbard w Arktyce, ponieważ chciała obejrzeć zaćmienie Słońca, jakie nastąpi w piątek 20 marca.

  Atak zamiast spektaklu

  Jednak grupa, zamiast przeżywać zachwyt podczas oglądania zaćmienia, przeżyła chwile grozy.

  W czwartek 19 marca około godz. 6.20 miejscowego czasu, gdy grupa znajdowała się w odległości około 30 km na północny zachód od Longyearbyen, stolicy prowincji Svalbard, jedna z osób została zaatakowana przez niedźwiedzia polarnego.

  - To stało się w okolicy Fredheim - sprecyzował Vidar Arnesen, policyjny inspektor. - Jedna z osób została ranna i przetransportowana do szpitala w Longyearbyen helikopterem - dodał informując, że obrażenia nie zagrażają jej życiu.

  "Miałem mnóstwo szczęścia"

  - To było zupełnie niespodziewane - powiedział  37-letni Czech Jakub Moravec, który znajdował się w feralnym namiocie. - Miałem mnóstwo szczęścia - dodał w rozmowie z reporterami ITV News. Jak opisywał, podczas szarpaniny z drapieżnikiem starał się ochronić głowę.

  Niedźwiedź, który zaatakował grupę, został zastrzelony. Gubernator prowincji wszczął śledztwo mające wyjaśnić wszystkie okoliczności przykrego wypadku.

 • Cała prawda o misiu
  Akurat jestem na Spitsbergenie. Na skuterach byliśmy tam (Tempelfiorden) następnego dnia. Przy okazji: jest to na północny wschód a nie zachód od Longyearbyen. Misio nie zginął z premedytacją, ale w akcji. Nie był duży, miał tylko 3 lata. Szkoda białego, ale w tych okolicznościach zdarzenie należy potraktować jako swoisty dobór naturalny. Na Svalbardzie okoliczności zabicia misia są bardziej sprawdzane niż zabicie człowieka, ale w tych okolicznościach zarzutów raczej nikt Czechom nie postawi. Swoją drogą: ja bym w tamtym miejscu namiotów nie postawił. Za często tam misie foki łapią.
  ~irko /2015-03-21 09:10
 • biedny miś
  Zawsze jest tak, jak głupi człowiek pcha się tam, gdzie nie powinien. Dlaczego ludzie są tacy bezmyślni i głupi i winią zwierzęta zamiast siebie. W swojej kretyńskiej mądrości stawia większe wymaganie zwierzęciu niż sobie.
  ~d3c4w4 /2015-03-20 18:12
 • Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.
  Niedźwiedź, który raz zaatakował będzie ataki powtarzał, a z obrotu sprawy cieszą się miejscowe foki.
  ~mors /2015-03-19 22:50
 • To tych turystów należałoby zastrzelić.
  Pokrętna ta ewolucja. Homo sapiens to najgorsze zwierzę na biednej planecie Ziemi. Oby wymarł jak najszybciej.
  ivif /2015-03-19 22:17
 • francja
  we francji wielka radość bo miś się urodził gatunek chroniony bla bla... a te imbecyle ustrzeli innego na arktyce.. oni sami powinni sie odstrzelić!!
  ~eko /2015-03-19 21:40

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...