10. Półmaraton Warszawski -co zobaczą biegacze?

Biegacze na mecie Maratonu Warszawskiego w 2014 roku
Biegacze na mecie Maratonu Warszawskiego w 2014 roku
youtube.com/powazny
Biegacze na mecie Maratonu Warszawskiego w 2014 rokuyoutube.com/powazny

W Barcelonie trasa maratonu wiedzie tuż pod La Sagrada Familia, w Paryżu zawodnicy przebiegają u stóp wieży Eiffela, w Berlinie start i meta usytuowane są tuż przy Bramie Brandenburskiej. A co maratończykom ma do zaoferowania Warszawa?

Do startu 10. Półmaratonu Warszawskiego pozostało niewiele czasu. Biegacze, którzy 29 marca pojawią się w Warszawie, będą rywalizować na trasie całkowicie innej od tej, do jakiej przyzwyczaił nas organizator na przestrzeni ostatnich lat. Zmiany były spowodowane pożarem mostu Łazienkowskiego, a co za tym idzie, brakiem możliwości zamknięcia dla ruchu mostu Poniatowskiego, z którego w ostatnich latach odbywał się start półmaratonu i którym zawodnicy zmierzali do mety.

Inna trasa, inne atrakcje

Start tegorocznego półmaratonu odbędzie się z ulicy Królewskiej. Po prawej stronie zawodnicy będą mogli oglądać Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza oraz Ogród Saski. Z lewej strony natomiast będą mijać najpierw Narodową Galerię Sztuki Zachęta. Po kilkuset metrach trasa przecina ulicę Marszałkowską. Po lewej stronie w oddali będzie widać pierwszy wieżowiec, jaki powstał w Warszawie, czyli budynek PAST-y, znany głównie z zaciętych walk, które toczyły się o niego w trakcie Powstania Warszawskiego.

1-pil-zach-past.jpg

Po kolejnych kilkuset metrach biegu trasa skręci z ulicy Grzybowskiej w Aleję Jana Pawła II. Półmaratończyków czeka około sześciokilometrowa wędrówka na południe Warszawy. Pierwszym punktem tej części trasy będzie przebiegnięcie przez Rondo ONZ. Niedługo potem z lewej strony wyłonią się Pałac Kultury i Nauki, Centrum Handlowe Złote Tarasy oraz budynek Dworca Centralnego. To będzie moment, kiedy zawodnicy będą przebiegać przez ścisłe centrum Warszawy. Tuż przed minięciem trzeciego kilometra trasy, znów z lewej strony, pojawi się gmach Ministerstwa Obrony Narodowej.

2-onz-pkin-mon.jpg

Znacznik 3. kilometra będzie ustawiony w miejscu, w którym z prawej strony pojawi się Pole Mokotowskie. Piąty kilometr biegu i zarazem pierwszy punkt odżywczy będzie zlokalizowany na Alei Niepodległości. 1000 metrów później po prawej stronie pojawi się siedziba Polskiego Radia. Zaraz po minięciu szóstego kilometra trasa przecina ulicę Woronicza, przy której mieści się gmach Telewizji Polskiej - budynki powinny być widoczne w oddali po prawej stronie. Po kolejnych kilkuset metrach wędrówka na południe zakończy się. Trasa dwukrotnie skręci w lewo i wyprowadzi zawodników na ulicę Puławską, która gościła już maratończyków podczas wrześniowego Maratonu Warszawskiego.

3.jpg

W tym momencie biegacze będą mieli za sobą siedem kilometrów półmaratonu, a więc przed nimi pozostaną jeszcze dwie trzecie trasy. Ta do 11 kilometra będzie prowadzić ich na północ. Póki co jesteśmy jednak przed ósmym kilometrem i po lewej stronie możemy podziwiać gmach Komendy Głównej Policji. W tym samym momencie z prawej strony pojawiają się parki Królikarnia i Arkadia. Im bliżej końca ulicy Puławskiej, tym wyraźniej na horyzoncie będzie widać kompleks handlowy Plac Unii, mieszczący się przy Placu Unii Lubelskiej. Zawodnicy ominą go z lewej strony, biegnąc ulicą Waryńskiego, gdzie będzie zlokalizowany kolejny punkt odżywczy. Na 11. kilometrze z lewej strony znów pojawi się Pole Mokotowskie, a biegacze będą po raz kolejny zmieniać kierunek ruchu. Tym razem na wschodni. Czas na bieg Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa prosta, szeroka jak morze Trasa Łazienkowska"

Aleja Armii Ludowej. Ona prowadzi biegaczy w kierunku Wisły. Zanim jednak tam trafią, przebiegną pod Placem na Rozdrożu, a po ich prawej stronie pojawi się Park Łazienkowski. Warto dodać, że Plac na Rozdrożu i Łazienki gościły maratończyków podczas 33. Maratonu Warszawskiego w 2011 roku. Z prawej strony trasy zawodnicy będą mogli obejrzeć słynne boisko Agrykola, stadion Legii Warszawa i budynek Torwaru. Po przekroczeniu 13. kilometra nastąpi zmiana kierunku biegu. Czas na Wisłostradę i długą prostą na północ.

4.jpg

Zaraz po zbiegu z Trasy Łazienkowskiej w oddali po drugiej stronie Wisły biegacze będą mogli dojrzeć koronę Stadionu Narodowego. To tam, gdyby nie pożar mostu Łazienkowskiego, który pozostał za plecami, byłaby zlokalizowana meta biegu. W tym roku zawodnicy jednak nie odwiedzą drugiego brzegu Wisły.

Uczestnicy biegu szybko pojawią się przy kolejnym moście: Poniatowskiego. Przebiegną pod nim ulicą Wioślarską i tuż przed 15. kilometrem będą mogli skorzystać z kolejnego punktu odżywczego. Po napojeniu i najedzeniu zawodnicy znów znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki. Wybrzeże Kościuszkowskie, to kolejny fragment długiej prostej poprowadzonej Wisłostradą. Ten fragment dla biegaczy będzie bardzo atrakcyjny, a to dlatego, że trasa wiedzie najdłuższym tunelem drogowym w Polsce. Po 900 metrach biegacze pojawią się w okolicach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i jej ogrodów (spoglądamy w lewo).

5.jpg

Na horyzoncie widać kolejny most: Śląsko-Dąbrowski. Tuż za nim po lewej stronie pojawi się Zamek Królewski, a u jego podnóża Ogrody Zamkowe. Skarpa Warszawska, czyli charakterystyczne wzniesienie terenu, będzie towarzyszyć zawodnikom jeszcze przez około 1,5 kilometra. Na Skarpie widoczne będą zabudowania Starego i Nowego Miasta. Zawodnicy, zanim pojawią w pobliżu Mostu Gdańskiego, do którego pozostanie już niewiele metrów, zobaczą również Multimedialny Park Fontann (niestety nieczynny o tej porze roku) i leżącą nieopodal Górę Gnojną.

6.jpg

Po minięciu Parku Traugutta i zbliżeniu się do Mostu Gdańskiego, nastąpi najtrudniejszy element zawodów. Kilka podbiegów, które mogą okazać się kluczowe dla wyniku na mecie. Najpierw ulica Wenedów. To już 18. kilometr biegu. Później ulica Zakroczymska - ciągle pod górkę. W poprzednich latach trasa również wiodła tą ulicą, lecz zawodnicy wówczas biegli w drugą stronę. W końcu, po około 700 metrach od początku podbiegu, pojawi się ulica Konwiktorska, która także niejednokrotnie gościła maratończyków i półmaratończyków.

Zanim biegacze skręcą w Konwiktorską, przez ułamek sekundy po lewej stronie będą mogli zobaczyć siedzibę Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Chwilę później po prawej stronie pojawi się stadion Polonii Warszawa. Niedługo później zawodnicy skręcą na południe, zbliżając się w bliskie okolice linii mety. Do końca biegu zostanie około dwóch kilometrów. A uczestnicy półmaratonu będą na ulicy Bonifraterskiej. Tu będzie można zobaczyć Ambasadę Chińskiej Republiki Ludowej, gmach Sądu Najwyższego, Ogród Krasińskich oraz Pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego.

7.jpg

Ulica Miodowa. 1,5 kilometra do mety. Biegacze znajdą się niemalże w samym sercu Warszawy. A skoro tak, to po prawej stronie warto wypatrywać budynku Ministerstwa Zdrowia. W coraz gęstszym otoczeniu kamienic, a także przy dopingu kibiców oraz turystów, zawodnicy pojawią się na Krakowskim Przedmieściu. Warto spojrzeć w lewą stronę, gdyż tam będzie można zobaczyć ponownie Zamek Królewski oraz Kolumnę Zygmunta, które to w całości leżą na przepięknym Placu Zamkowym.

To już ostatnie kilkaset metrów. Zawodnicy będą podążać Krakowskim Przedmieściem do Pałacu Prezydenckiego. Nie sposób go przegapić. Na przeciwko niego znajduje się remontowany obecnie Hotel Europejski. I tam też biegacze wykonają przedostatni skręt na trasie zawodów. Kilkadziesiąt metrów dalej, tuż przy Placu Piłsudskiego, gdzie mieścić się będzie miasteczko biegowe, zawodnicy skręcą ostatni raz - w ulicę Moliera.

8.jpg

To tam, w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru Wielkiego i Opery Narodowej zlokalizowana będzie meta 10. Półmaratonu Warszawskiego. To tam, po pokonaniu 21 kilometrów i 97 metrów i po biegowym zwiedzeniu Stolicy, półmaratończycy otrzymają pamiątkowe medale i zakończą swój udział w największym półmaratonie w Polsce.

Mapa 10. Półmaratonu Warszawskiego
Mapa 10. Półmaratonu WarszawskiegoMapa 10. Półmaratonu Warszawskiegowww.polmaratonwarszawski.com

Autor: Marcin Kargol / Źródło: polmaratonwarszawski.com

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Kargol / polmaratonawarszawski.com

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W czwartek 25.04 po południu nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr w porywach rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. W 10 województwach w czwartek możemy spodziewać się burz. Zjawiskom może towarzyszyć silny wiatr, ulewne opady deszczu, a nawet grad. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Na czwartek zaplanowany jest start chińskiej misji Shenzhou 18, w ramach której na stację kosmiczną Tiangong ma trafić trzech tajkonautów. Razem z nimi poleci nietypowy pasażer - ryba danio pręgowany.

Trzech tajkonautów poleci dziś w kosmos. Zabiorą ze sobą rybkę akwariową

Trzech tajkonautów poleci dziś w kosmos. Zabiorą ze sobą rybkę akwariową

Źródło:
space.com, Reuters

Pogoda na dziś. Czwartek 25.04 upłynie pod znakiem pochmurnej aury i przelotnych opadów deszczu. Termometry pokażą maksymalnie 13 stopni Celsjusza. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - czwartek, 25.04. Zmokniemy i poczujemy zimno

Pogoda na dziś - czwartek, 25.04. Zmokniemy i poczujemy zimno

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w górach jest zimowa, przez co w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Przed lawinami ostrzegają także ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Karkonoszach.

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Źródło:
TPN, GOPR, tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl