Informacje
 • Może spłonąć nad naszymi głowami. Rosyjski Progress zerwał łączność z kontrolerami lotu

  29-04-2015 15:50 Statek kosmiczny transportował m.in. paliwo na ISS

  Fot: Progress kręci się wokół własnej osi | Film: Nieudane dokowanie (materiał archiwalny)

  Fot: NASA Film: NASA (Materiał archiwalny)

  Jeśli w najbliższym czasie nie uda się nawiązać kontaktu z transportowym statkiem kosmicznym Progress M-27M, może on 3 lub 4 maja wejść w atmosferę, gdzie spłonie - podały w środę źródła z rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos. Progress wiózł na ISS ponad 2,5 tony ładunku.

  Kontrolerzy lotów utracili możliwość sterowania rosyjskim statkiem wkrótce po jego starcie we wtorek z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Sześć godzin później Progress miał przycumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), na którą wiózł m.in. paliwo, wodę i żywność. Według rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos statek z niewyjaśnionych przyczyn znalazł się na orbicie wyższej, niż planowano.

  - Jeżeli nie będzie można wyprowadzić statku ze stanu niekontrolowanego obracania się wokół własnej osi, nie uda się zapewne też przycumować go do ISS w trybie ręcznym - o takiej możliwości źródła z Roskosmosu wspominały we wtorek.

  Próby nawiązania kontaktu

  Zdaniem specjalistów statek, który znalazł się na niewłaściwej orbicie i z którym stracono łączność telemetryczną, może wejść w gęste warstwy atmosfery nawet wcześniej niż 3,4 maja.
  Ppierwsza próba nawiązania łączności z Progressem (podjęta w środę, 29 kwietnia) nie przyniosła rezultatów. Planowanych jest sześć kolejnych.

  Paliwa starczy na rok

  Amerykańska agencja kosmiczna NASA twierdzi, że na pokładzie statku Progress nie ma niczego, co byłoby obecnie nieodzowne do funkcjonowania ISS i samej załogi. Na ISS znajdują się obecnie Amerykanie Terry Virts i Scott Kelly, Rosjanie Anton Szkaplerow, Michaił Kornienko, Giennadij Padałka i Włoszka Samantha Cristoforetti. Według NASA załoga ma żywności na ponad cztery miesiące, a paliwa na ponad rok.

  W związku z problemami z Progressem planowane na 26 maja wystrzelenie załogowego statku Sojuz TMA17M na ISS może zostać odroczone.

 • Kolejna klęska Rosji
  De facto to druga misja towarowa na ISS utracona przez Rosję lub jej technologię od kilku miesięcy,pół roku temu rosyjski silnik rakietowy napędzający amerykańską rakietę Antares nawalił tuż po starcie doprowadzając do zniszczenia rakiety i towarowego Cygnusa.Na szczęście Amerykanie mają swoją dwie firmy realizujące podobne zadania,ta druga korzysta wyłącznie z amerykańskich elementów oraz technologii więc jej misje przebiegają bezproblemowo.Inaczej trzeba by ewakuować załogę ISS.
  rt24 /2015-05-03 18:26
 • Pechowe kosmiczne transportowce
  W listopadzie ubiegłego roku eksplodowała amerykańska rakieta Antares razem ze statkiem transportowym Cygnus. Teraz przyszła kolej na rosyjski Progress.
  janb555 /2015-04-29 23:36
 • Prezent od losu
  Mam nadzieję, że Progress łupnie w Kreml - dokładnie 9 maja
  ~oki /2015-04-29 23:27
 • nie ta nazwa
  Rakieta powinna nosić nazwę : Regres
  ~leo /2015-04-29 21:51
 • która to już
  SPEKTAKULARNA KATASTROFA rosyjskiej rakiety w ciągu minionych kilkunastu miesięcy .... ??

  ktoś je liczy bo mi już się myli
  robert_rydwelski /2015-04-29 17:03

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...