Informacje
 • Nieustraszony Messenger kończy swoją misję. Dzisiaj roztrzaska się o skały Merkurego

  30-04-2015 06:50 Zostanie po nim nowy krater i ogromna ilość danych

  Sonda Messenger kończy swoją misję

  NASA

  Sonda Messenger, która od czterech lat krążyła na orbicie Merkurego, nie ma już paliwa. Jej misja dobiega właśnie końca.

  Bez możliwości wprowadzania istotnej korekty w swoim kursie, niedługo maszyna przyczyni się do utworzenia kolejnego krateru na już pooranej bliznami twarzy Merkurego. Koniec misji nastąpi planowo 30 kwietnia około godziny 21.30 naszego czasu.

  Nie jest to nic, czego nie można się było spodziewać. Przeznaczeniem Messengera, który wykonał bardzo udaną misję podczas swojego blisko 11-letniego lotu, było roztrzaskać się na koniec o skalistą powierzchnię planety.

  Znacząca misja

  Nieustraszony Messenger (skrót - MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging) wyruszył 3 sierpnia 2004 roku. Jego odyseja trwała siedem lat. W drodze do celu pokonał ponad osiem miliardów kilometrów, w tym 15 razy okrążył słońce, przyspieszając kilkukrotnie z powodu grawitacji Ziemi, Wenus i Marsa. Wślizgnął się na orbitę Merkurego około 18 marca 2011 roku. To pamiętne wydarzenie miało miejsce pierwszy raz w historii dziejów.

  Plan misji zakładał spędzenie jednego ziemskiego roku na Merkurym, jednak kiedy pojawiły się nowe pytania, NASA postanowiło wydłużyć ten czas o trzy kolejne lata. Inżynierowie misji znaleźli sposób na oszczędzenie paliwa, na przykład manewrując statkiem za pomocą techniki zwanej żeglarstwem słonecznym, dzięki której zyskano dodatkowy miesiąc na orbicie.

  Pierwszy raz

  Jedyną wcześniejszą wyprawą, która pozwoliła na zobaczenie z bliska pierwszej planety od słońca, był Mariner 10 w 1970 roku. Dostarczył on cenne raporty zwiadowcze, lecz pozostawił spore braki w obrazach powierzchni planety. Messenger nie tylko uzupełnił te braki - jego zestaw potężnych narzędzi całkowicie zagłębił się w ten mały świat pełen wielkich tajemnic.

 • sonda.
  A co jest,tam,tam ,niewiadomo gdzie to sie konczy?- " Ktos " mial leb zeby to wszystko stworzyc. Po co to wszystko sie kreci i dlaczego nie spada ? - Bo nie ma gdzie . Ludzki umysl tego nie ogarnie. A po co my zyjemy i w jakim celu ?- Tak mozna by pytac bez konca. Brak odpowiedzi.
  adek_sobczak /2015-04-30 15:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...