Informacje
 • "Sorry, taki mamy klimat".
  To nie będzie najcieplejsza majówka

  30-04-2015 13:00 Blog synoptyk TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  Niebo miejscami może się chmurzyć

  Fot: Flickr (CC BY 2.0), Film: TVN Meteo

  Ale zmarzłam rano! I nawet nie pomogło lecące z radia w autobusie linii 131 gorące disco polo: „Kocham Cię bardzo, moja kochana, moja Ty ko ko, moja kochaaanaaaa!”.

  W całej Polsce było zimno. Temperatura w Warszawie spadła nad ranem do 2 st., w Łodzi do 1 st. w Katowicach do 0 st., w Rzeszowie do -1 st., w Białymstoku i Suwałkach do -3 st. Tylko na krańcach zachodnich kraju było cieplej, temperatura w Szczecinie i Kołobrzegu spadła do 6 st., w Gorzowie i Zielonej Górze do 5 st.

  Mroźna noc

  Przy gruncie było jeszcze radośniej! Na Suwalszczyźnie i Podlasiu przy gruncie odnotowano -5 st., na Mazowszu -4 st., na Lubelszczyźnie do -3 st., na Ziemi Łódzkiej do -2 st. Współpraca rosyjskiego niżu Vasco z centrum nad Morzem Białym i wyżu Regina znad Białorusi była efektywna.

  Niż podrzucił zimnee powietrze pochodzenia arktycznego, a wyż rozpogodził niebo i umożliwił ucieczkę resztce ciepła po i tak chłodnej środzie. Czwartek na szczęście niesie ze sobą sporo słońca i słabszy wiatr, więc powinno być dość przyjemnie. Tylko na zachodzie wzrośnie zachmurzenie i pojawią się deszcz oraz burze. Temperatura wzrośnie do 16 st. na zachodzie i 18 st. na południu.

  Kolejne noce też nie najcieplejsze

  Noc z czwartku na piątek zapowiada się z opadami i burzami na zachodzie oraz temperaturą wszędzie powyżej 0 st. W piątek rano ma być około 2 st. na wschodzie, 5 st. w centrum i 7 st. na zachodzie. Z całej majówki to piątek zapowiada się najgorzej - z chłodnym frontem, dużym zachmurzeniem kłębiastym, przelotny deszczem i burzami od Pomorza przez Warmię, centrum i wschód kraju po Małopolskę.

  Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od około 10 st.

  na Wybrzeżu, 13 st. na Pomorzu, 15 st. w centrum do 18 st. na Podkarpaciu.

  Sobota i niedziela mają być już pogodniejsze. Tylko na południu w sobotę przeważać będzie zachmurzenie duże z opadami deszczu. Na pozostałym obszarze Polski może popadać tylko lokalnie i krótko. O poranku w sobotę temperatura wynieść ma od 1 st. na Mazurach do 10 st. na Podkarpaciu, w niedzielę od -1 st. na Podlasiu do 4 st. na Ziemi Lubuskiej i Podkarpaciu. W godzinach popołudniowych temperatura od 11-14 st. na Pomorzu, 15-17 st. w centrum do 16-18 st. na południu.

  W Sudetach i Karpatach pojawi się śnieg.

  Taki mamy klimat

  Po tej prognozie pozwolę sobie zacytować byłą minister infrastruktury i rozwoju, Panią Bieńkowską, twardo stąpającą po ziemi: „Sorry, taki mamy klimat”. No cóż! Bywały już w tym kraju lepsze majówki, słoneczne, na południu wręcz gorące z temperaturą do 26-28 st. Ale bywało i gorzej. W 2007 roku temperatura maksymalna 1 maja wyniosła zaledwie 6 st. w Gdańsku, 9 st. w Warszawie, 12 st. we Wrocławiu i 13 st. w Szczecinie. Zresztą w Warszawie spadł nawet śnieg.

  Sezon zdrowego przebywania na dworze

  Przed nami majówka i tradycji musi stać się zadość. Bez względu na pogodę kto żyw, niech wychodzi na świeże powietrze i ucieka z miasta, odpoczywa na wsi. Ubierzmy się na cebulkę, w torby wrzućmy ciepły asortyment od koców, swetrów przez termosy po sztormówki. I na spacery i rowery. Do lasu, nad wodę. Na Mazury pod żagle, bo rozpoczyna się sezon żeglarski. Do ogrodu i na grilla!

  Niech rozpocznie się sezon zdrowego przebywania na dworze. W przedwojennej Warszawie często już w ciepłych początkach maja zaczynano pakować polowe kuchnie i kosze z najpotrzebniejszymi rzeczami, sprzęt do gier zespołowych, jak rakiety tenisowe, piłki, i całymi rodzinami ruszano „na letniska”, do uroczych pachnących lenistwem drewnianych domów i willi w Urlach, Świdrze, Otwocku, i innych miejsc, ukrytych w lasach, nad czystymi rzekami. Tam zostawały na całe miesiące panie z dziećmi, a panowie wracali do pracy w stolicy, odwiedzając rodzinę w dni wolne, święta. Marzenie!

  Życzę więc udanej majówki! Każdemu według marzeń!

 • Ciepło w zachodniej Rosji
  Tam dziś było nawet 25oC. Nawet cieplej było dziś na półw. Labrador, co doprowadziłą do niezwykle szybkiego topnienia pokrywy śnieżnej.
  Arctic ice /2015-04-30 22:56
 • Wybory
  Jak wygra PO w najbliższych wyborach to dopiero nastaną chłodne czasy.
  Piotru70 /2015-04-30 16:37
 • pogoda
  Ja sie wyprowadzam. Lubie 25 stopni,wtedy mozna zyc.
  adek_sobczak /2015-04-30 15:41
 • Sorry taki mamy klimat :)
  Sorry nie podoba mi się, że taki mamy klimat :)
  ~mala /2015-04-30 14:19
 • :))
  Ja też panią KOCHAM !!!
  ~klimacik /2015-04-30 13:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...